baner_metla_png
Pokračování rozhovoru s Tomášem Zahradníčkem a Václavem Vašíčkem…Tady si můžete přečíst první díl

Máte kluci nějaký talisman nebo nějaký rituál pro štěstí?

Zahry: Já mám prohozený chrániče na nohách. Levý na pravé a pravý na levé. Nese mi to štěstí už asi od patnácti, tak se toho držím. Ale jinak žádný rituály nemám.

Váša: Já nejsem pověrčivý.
IMG_1382-1
Kdybyste měli možnost si vybrat zahraniční soutěž, kam byste šli nejraději?

Váša: Mě se velice líbí španělská liga nebo i německá, tak asi tam. Ale kdybych si teda mohl vybrat, tak bych raději byl někde u moře. Na starý kolena třeba Thajsko.

Zahry: Nebavíme se Vášo o dovolené. 😀 Ale já bych si teda taky vybral Španělsko. Zaprvé kvůli počasí, podnebí. A taky si myslím, že by mi vyhovoval ten styl toho jejich fotbalu.

Směřuje to k průšvihu, ale i tak se musím zeptat: Máte v zahraničí oblíbený fotbalový klub?

Váša: No já mám, ale nevím jestli to můžu říct. Je to Real Mallorca. Oni jsou teď ve druhé lize nebo dokonce snad ve třetí, já to teď moc nesledoval. Mě to tak kdysi popadlo, tam hrál Aritz Adouris, to byl můj oblíbený hráč.

Zahry: Já od malička fandím Manchesteru United.

Navštívili jste osobně nějaký takový velký utkání?

Zahry: Já jsem byl za pana Tökölyho na Hannover – Hamburg.

Váša: Já? Já takhle na koukání raději basket, NBA. Ale za pana Tökölyho jsem taky byl. A bylo to ve Španělsku na Atletico Madrid – Sevilla. A to byl obrovský zážitek, protože tam padlo snad 12 žlutých karet a 3 červený. A zápas byl v 70. minutě přerušen. V tý Evropě ten zážitek je prostě jiný. Když přijde sedmdesát tisíc lidí, je to prostě jiný. A navíc tam v té době hrál Fernando Torres, kterého mám docela rád, takže to byl takový největší fotbalový zážitek.

A máte teda nějaký fotbalový vzory, hráče kteří vás inspirují?

Váša: To je těžký, já asi vzor, jako doslova vzor nemám. Ale fotbalově i chováním se mi líbí Zlatan Ibrahimovič. Že je to takový rebel prostě. A četl jsem i jeho knížku a doporučuji, protože se u toho dá i zasmát. Takže asi Zlatan, ale ani ne jako vzor, ale že se mi na něj dobře kouká. Taky dává pořád góly a má zajímavý styl hry.

Zahry: já mám určitě rád Ronalda, protože hrával v ManUn. Ale vzor to pro mě asi taky úplně není. Ale mám ho rád, jeho styl hry a podobně. A taky se mi líbil Rosický. To si pamatuji, že když jsem byl mladší, tak jsem měl jeho plakáty v pokoji a tak. A chtěl jsem být jako on.

Vrátil bych se k těm navštíveným utkáním, sledovali jste i to okolo, to fandění a tak?

Zahry: Jo sledoval, protože je to obrovský rozdíl oproti Česku. Vnímal jsem ty fanoušky. Pro mě nezvykle bylo na stadiónu plno lidí, nikde žádný volný místo. Tak si říkám, to už je poločas nebo co? No a hráči šli teprve na rozcvičku. Ti lidi tam to je neskutečný. Plný dům. A já myslím, že pod takovou atmosférou se úplně jinak hraje. Ale když hraješ venku tak je to asi zase o to horší.

Váša: Já už si to moc nepamatuji, protože je to víc jak deset let. Ale mě třeba fascinuje v Anglii, jak máš ty fanoušky velice blízko hřišti, mohli by tam vstoupit. Ale nikdy si to nedovolí, protože by se na ten fotbal už nikdy nedostali. Ta bezpečnost v té Anglii se mi líbí.

Je pro Vás tady v Česku rozdíl jestli hraješ doma nebo venku?

Zahry: Já to asi nevnímám lepší nebo horší. Já prostě hraju, a tak velký rozdíl v tom nevidím. Ale i tak je lepší mít naše fanoušky za zády.

Váša: Já s tím tak nějak souhlasím. Ale je lepší vyhrát doma a mít dvanáctýho hráče, ty fanoušky co fandí. A my jim za to děkujeme. Ale musím říct, že teď i v té druhé lize, když jedou s námi, tak jsou slyšet víc než fanoušci domácích. Ale hlavně doma to má být ta nedobytná pevnost a máme stát všichni za sebou. A měli by za námi fanoušci stát ať se vyhrává nebo prohrává. Mám pocit, že to tak momentálně v sektoru S je. A pak se nám hraje líp.

Zahry, jaký to bylo pro tebe spadnout, když jsi se vlastně zrovna probojoval do A-týmu?

Musím říct, že to je můj nejhorší fotbalový zážitek. Přemýšlel jsem o tom, nespal jsem, nebylo to vůbec dobrý období pro nikoho ze Sigmy. A musím zaklepat, že už je to pryč, že jsme zpátky.

Berete ten postup zpátky jako satisfakci? Jako napravení něčeho zlého co se stalo?

Zahry: On to psal i Ordži. Sigma do té ligy patří a bylo by překvapení, kdyby se tam nevrátila. A já to necítím jako splněný cíl, ale jako povinnost.

Váša: My jsme do toho šli od začátku, že je to povinnost a možná i kvůli tomu na nás byl vyvíjen větší tlak. Třeba když jsem postupoval ve Znojmě, tak nikdo nevěřil, že můžeme postoupit a my si to užívali, protože nám nikdo nevěřil a my mohli jen překvapit. Nebyl na nás tlak, pak se to povedlo. Ale tady to bylo jasně daný, že my se prostě musíme vrátit.

A myslíš, že proto to ze začátku tak neklapalo, že ta odpovědnost tak svazovala ty nohy?

Váša: Do určité míry možná. Ale spíš než jsme se srovnali s tou soutěží. Spousta hráčů to nehrálo, je to jiný. A než jsme si na tu soutěž zvykli, tak to zkrátka nešlo.

Zahry: A taky si myslím, že to byl dozvuk toho, že se spadlo. Že se to nezvládlo a ta psychika nebyla úplně ideální.

IMG_1376-1
Může teď něco podobného vzniknout při postupu do první ligy?

Váša: Myslím, že ne. Teď tam bude to zdravý sebevědomí, že se postoupilo. A chuť dokázat v lize, že na to máme a že tam patříme.

I když ta první sezóna je vždycky nejtěžší. Udržet to musíme a určitě nechceme hrát celou dobu o záchranu. Měli bychom Sigmu vrátit tam, kam patří, protože já ji vždy počítám za aspiranta pro poháry.

A je Váša střelcem pro první ligu? Bude králem střelců?

Váša: Já myslím, že určitě! A králem střelců můžu být jedině když bude šlapat celý tým. Není to jen o mě.

Jaký je váš vztah k pyrotechnice na fotbale?

Váša: Já právě přemýšlím co říct, protože třeba na Silvestra si kupuju fontánky a to je výborný. A taky Kuba Petr teď měl nedávno narozeniny, tak jsem mu jednu fontánku daroval. Byl z toho teda takový překvapený tak jsem zvědav co vám tady řekl.

Zahry: Jo, jo. Fontánky jsou výborný a taky včeličky.

Váša: Já nejsem žádná ovce, mě se to prostě líbí a pokud mi to nelítá kolem noh ty nějaký dělobuchy a světlice a nepálí se sedačky, tak proč ne, že.
Zahry: Já myslím, že to k fanouškům patří. I když to všichni pořadatelé nesnáší, tak je to nějaký projev toho fandění.

Už skončilo MS v hokeji. Sledovali jste ho?

Váša: Viděl jsem naše s Finy, to byl skvělý zápas. A tentokrát mi ani sledování nerušila Sheila, která mi jinak sledování sportu ruší honěním balónku na obrazovce. Ten puk asi tolik nevidí. Anebo ji ten hokej prostě nebavil. Ale já byl rád, že jsem konečně nějaký sport viděl v klidu.

Zahry: Já jsem sledoval hodně. Byl jsem na třech utkáních živě. Bylo to parádní a výborná akce. Tímto bych také chtěl poděkovat Honzovi Rajnochovi, že nám tam zařídil azyl na naše utkání.

Jak hodnotíš samotnou atmosféru Zahry?

Na Češích jsem byl jen jednou a ta atmosféra byla, musím říct ještě víc než fantastická. Celý ten stadión fandil celou dobu, hnal ty kluky. A šlo vidět, že ten národ s tím týmem žije. Když jsem se pak díval na televizi, tak to nebylo tolik poznat, ale na místě to byla špička.

A vzkaz pro Vás, pro fanoušky….

P.S.: Váša je na Instagramu na V.V.16, kdybyste ho hledali

Podobné články