Trenér Jílek měl před zápasem v Boleslavi svůj plán, a proto udělal v sestavě jednu změnu. Oprášil variantu s Jakubem Petrem na hrotu útoku (viz zápas s Plzní, kdy se mu se Ševčíkem celkem dařilo napadat rozehrávku Plzně) a na lavičce nechal sedět všechny klasické útočníky. Střed zálohy opět vyztužil dvěma ne příliš robustními, o to více technickými hráči Houskou se Ševčíkem, a bez klasického defenzívního záložníka a s otevřeným hledím se pustil do boje s nejlepším útokem v lize.

Že plán asi nevyjde, předznamenala hned první akce zápasu. Po výkopu Michala Reichla od brány, míč sotva doletěl na půlku a tam ho hráč Boleslavi hlavičkou vrátil zpět do vápna. Martin Šindelář veškeré gólmanovy úvahy o tom, jestli si pro ten míč jít nebo ne, uťal rázným odkopem, po kterém zahrával soupeř rohový kop. Obrana jej sice odvrátila, ale zase jen na roh a z něj už padl první gól. Po dvou minutách hry. Za tři minuty poté stopeři nezachytili další nákop a Chramosta pohodlně skóroval na 0:2. Boleslav se evidentně poučila ze zápasu Sigmy v Liberci, kde Liberec dal v úvodu jen jeden gól a pak se trápil. A udělala ze svého pohledu dobře, protože Falta hned snížil. Skóroval podobným způsobem jako v Jihlavě. Pěkným blafákem oslavil svoje 23.narozeniny.

Přestřelka však nebyla u konce. Neuplynulo ani čtvrt hodiny a naplnila se norma, kdy soupeř odpoví na branku Sigmy. Brankáře Reichla zřejmě hryzaly výčitky svědomí, jak se zachoval před prvním gólem, tak si udělal výlet za vápno a šel naproti starému známému z Olomouce Tomáši Přikrylovi. Na místě srazu byl však později, mnohem později… Opět se potvrdilo to, o čem jsem tady psal již dříve. Šance, že Sigma dostane gól z jakékoliv zdánlivě nevinné akce, se rovná téměř jistotě. Neexistuje na hřišti situace, z které by obrana Sigmy nevyprodukovala gólovou chybu, ať již při vlastním držení míče, nebo při soupeřově standardce nebo zkrátka kdykoliv. Žádné smolné góly, střely z dálky, nic. Soupeř si prostě nakopne míč směrem k naší brance, nebo si zakombinuje a neštěstí je hotovo.

Z celého zbytku zápasu stojí za řeč už jen Ordošova geniální akce, kterou stačilo jen dobře zakončit, což se nestalo a tak závěrečnou tečku si ponechala na svých bedrech Mladá Boleslav. Při posledním gólu se z celé olomoucké obrany včetně gólmana stali opět jen diváci.

Zvratu v utkání nepomohlo ani střídání, když se na hřiště dostaly obě letošní ofenzívní posily. Nejlepší střelec Sigmy Malec si připsal 14 minut a tím překonal jarní stovku odehraných minut. Aidin si po měsíci zahrál dokonce 26 minut. Jejich pobyt na hřišti byl víceméně symbolický.

Kalendárium 25.4.-1.5.

25.4.1954 se narodil pro mladší generace fanoušků relativně málo známý hráč Rostislav Vybíral. Byl jedním z prvních hráčů Sigmy, který si to v 70.letech z tehdy druholigové Sigmy (44 zápasů, 6 branek) namířil do nejvyšší soutěže. Byl na začátku vlny odchodu hráčů Sigmy do první ligy (Palička, Šišma, Petržela, Knoflíček). Za tehdy hodně našlapané Bohemians pak v letech 1979-1981 odehrál 45 ligových zápasů.

26.4.1961 se narodil olomoucký „Maradona“ Jiří Malík. Malý vzrůstem, ale neskutečně užitečný hráč a mezi fanoušky velmi populární, odehrál za Sigmu 119 ligových zápasů (1983-1990). Nejčastěji na pravém beku, odkud to bylo tehdy k soupeřově bráně hodně daleko, jediný soutěžní gól za Sigmu dal Liberci ve 4.kole Českého poháru na podzim roku 1985.

28.4.1974 se narodil Darko Šuškavčevič, sympatický obránce a naposledy asistent trenéra Kalvody, který byl spolu s ním od týmu propuštěn. Smolař. V roce 2009 se ještě jako hráč o tom, že s ním klub neprodlouží smlouvu, dozvěděl z novin. Je třetím nejstarším skórujícím hráčem Sigmy.

29.4.1973 se narodil Jiří Balcárek, který za Sigmu v lize debutoval v roce 1991 krátce před svými 18tinami a řadí se tak mezi 9 nejmladších hráčů Sigmy vůbec. Od šestadvaceti hrával v Německu za Union Berlín (2001-2004 druhou ligu). V sezóně 1995/96 ač většinou střídající hráč, se pěti góly podílel na skvělém druhém místě v lize. O dva roky později dal vedle Druláka v útoku šest branek a Sigma skočila 3. Celkem za Sigmu 144 zápasů a 20 branek. Nyní trenér třetiligového Uničova.

30.4.1985 se narodil Adam Varadi, který za těch 4,5 sezóny, kdy byl hráčem Sigmy, nasbíral neuvěřitelnou směsici hostovaček a startů za B-tým. Za Sigmu i tak stihl 66 ligových zápasů a 13 branek. V zimě odešel do třetiligového GKS Tychy (Polsko). V sezóně 2011/2012 nejlepším střelcem Sigmy se šesti brankami. 30.4. se narodili ještě Pavel Zavadil (1978) a Peter Babnič (1977).

Události uplynulého týdne:

Šimon Falta se den před svými 23. narozeninami stihl zapsat do statistik. Stal se 39. hráčem, který do svých 23. narozenin stihl odehrát v dresu Sigmy 40 a více ligových zápasů (své spoluhráče Petra se 107 a Navrátila s 86 však už nedostihne). Na budoucí klubovou legendu to zatím nevypadá, ale například takový Aleš Škerle jich má jen 10 a Tomáš Janotka si před 23.narozeninami k lize dokonce ani nečuchl.

V této souvislosti je zajímavá ještě jedna věc a to ta, že od dob gólmanů Bureše, Skácela a Pižanowského (což je více než 15 let) neměla Sigma, pyšnící se tak skvělou výchovou hráčů, jediného mladého gólmana do 23 let, který by se dokázal v Sigmě více prát o post ligové jedničky a odchytal víc než malé množství zápasů. Být odchovancem Sigmy, gólmanem, v tomto tisíciletí je jako být ocejchován značkou nedůvěry trenérů Sigmy. Typickým příkladem budiž Martin Blaha. Michal Reichl sice jako jednička odchytal téměř celou loňskou sezónu, nicméně to byla jen druhá liga a s postupem se sehnal zkušený gólman.

Faltova 4.ligová branka v kariéře znamená, že se posunul v historické tabulce střelců hráčů Sigmy do 23 let na dělené pěkné 20.místo (spolu např. s Dreksou, Romanem Hubníkem a Ujfalušim).

Poslední čtyři zápasy na posun vzhůru v těchto statistikách mají David Houska (48/4) a Tomáš Zahradníček (24/2) a samozřejmě i ti mladší (Plšek, Ševčík, Chorý), pokud ovšem ještě bude hrát Sigma 1.ligu.

Minule jsem se kriticky vyjadřoval na adresu rozhodčích. Tentokrát musím sudího Nenadála pochválit. Zachoval se jako chlap a do zápasu nijak rušivě nezasahoval. Nutno ovšem dodat, že tentokrát nebylo potřeba, o výsledku bylo rozhodnuto hned na začátku utkání.

Pro některé skalní fanoušky mohl mít výsledek zápasu za následek opět zkažený celý víkend, a náladu jim nemohly pozvednout ani další výsledky. Příbram a Jihlava sice ruply, Zlín a Teplice ale uhrály bod, Bohemka dokonce tři a je v podstatě zachráněná. Nicméně výhra Sigmy nad Jabloncem nás může dostat opět do hry, ostatně jako každá další výhra.

 

Podobné články