Slavia je pro Sigmu v posledních letech jedinou zárukou aspoň nějakého bodového zisku. Proti favoritu se zadařilo opět, ale jen částečně. Bod je ze sobotního domácího zápasu málo.
Olomouc nastoupila bez defenzívního záložníka, střed hřiště zaplnila neobvyklá kombinace ofenzívně laděného záložního tria Ordoš-Ševčík-Houska. Sigma začala utkání docela vehementně, dva průniky do slávistické šestnáctky skončily neodpískanými penaltovými fauly na Navrátila a Ševčíka, ale tím se jakoby vyčerpal veškerý útočný potenciál týmu. Zbytek prvního poločasu se oba týmy předháněly v tom, kdo si hůř nahraje nebo rychleji odevzdá soupeři míč. Slavia rozhodně nepůsobila jako tým, bojující o evropské poháry a zdálo se mi, že jim remízový stav vyhovuje. Do největších šancí ji vybídli svými kiksy olomoučtí obránci. Naštěstí náhradní gólman Reichl se ukázal ve vynikajícím světle.

Druhá půle byla po fotbalové stránce o něco lepší, Honza Navrátil dal nádherný gól- 23. ve 145. ligovém zápase za Sigmu. Bohužel pro nás však Sigma vedení opět neudržela a z ojedinělé akce Slavia po dorážce vyrovnala. Tato situace však pro Sigmu není nová. Na jaře ve čtyřech zápasech z devíti vedla a kromě utkání s Baníkem vedení neudržela, remizovala či dokonce prohrála, což představuje ztrátu sedmi bodů. Soupeři dokázali odpovědět na každý náš vstřelený gól v průměru už po čtvrthodině. Pouze v zápase s Baníkem byla Sigma posledním skórujícím týmem utkání, jinak vždy měl poslední slovo soupeř- a vždy nás to stálo body, jen dvakrát dala Sigma gól jako první (v Jihlavě a se Slavií), čtyřikrát nedala gól vůbec a jen ve Zlíně neinkasovala.

SK Sigma Olomouc – Slavia Praha 1:1 (0:0). Branky: 59. Navrátil – 79. Zmrhal. Rozhodčí: Pechanec – Kříž, Hock. ŽK: Chorý – Mihalík, Souček, Hušbauer (všichni Slavia). Diváci: 5 459.
SK Sigma: Reichl – Hála, Šindelář, Radakovič, Vepřek – Navrátil (81. Malec), Houska, Ordoš, Ševčík, Falta (85. Štěpán) – Chorý (69. Petr). Trenér Václav Jílek.

Kalendárium 18.4.-24.4.
Mít premiéru v lize v tomto dubnovém termínu není moc obvyklé. 19.4.1992 debutoval v dresu Sigmy například Jan Kolečkář ve věku téměř 28 let. Jiří Hajský dal 23.4.1983 svůj první gól za Sigmu (ve třiceti), Michal Spáčil dal svůj jediný ligový gól 21.4.2002 v šesté minutě svého působení na ligových trávnicích. 18.4.2004 dal svůj první gól za Sigmu dvacetiletý Michal Hubník, přesně týden po svém mladším bratru Romanovi. 21.4. to jsou tři roky od prvního ligového gólu Jakuba Plška, jednoho z mála olomouckých fotbalistů, kteří to stihli ještě do svých 20.narozenin (celkem jich je 21). Tomáš Ujfaluši moc gólů ve své bohaté kariéře nedal, za Sigmu celkem čtyři. Ten poslední z nich má datum 24.4.1999.
18.4.1958 se narodil Jiří Doležílek, první ligový gólman olomoucké historie. Nejdříve se přetahoval o post jedničky s Vítem, později s Tulisem, po svém návratu z hostování v Žilině v roce 1987 byl až do svého zranění na podzim roku 1989 jedničkou. 22 x čisté konto.
23.4.1993 se narodil Šimon Falta
24.4.1948 se narodil Pavel Beneš (+1982), první skutečný kanonýr klubu, v Sigmě působil 13 let, podílel se na vzestupu Sigmy z divize až do České národní ligy (II.liga).

Události uplynulého týdne:
V diskusním fóru na oficiálních webových stránkách SK Sigma Olomouc se opět mažou kritické příspěvky. Kritika je klubem označována za dehonestaci hráčů a vedení. Ze strany Sigmy to považuji za velmi nešťastný úkrok stranou a mnohé fanoušky to utvrzuje v tom, že věci v klubu nefungují, jak mají. V takovém rozsahu se tyto zásahy administrátorů dějí poprvé od spuštění fóra v březnu minulého roku. Původní diskusní fórum a rubrika „Zeptejte se…“ byly při spuštění nových stránek klubu bez náhrady zrušeny a na stránky se diskuse vrátila po více než roce ve značně zpřísněné formě. Registrace a aktivní účast je umožněna jen aktuálním držitelům permanentních vstupenek. Toto opatření odradilo mnohé fanoušky se k dění na oficiálních webových stránkách vůbec vyjadřovat a počet pravidelných přispívajících by se dal spočítat pomalu na prstech jedné ruky.

Plzeň získala docela patrný náskok před Spartou, čelo tabulky se natáhlo a zatím je pořád šance jít do pohárů i z 5.místa, tak by snad už mohly pomalu skončit ty rozhodcovské orgie a sudí by se mohli přestat předhánět v tom, kdo přehlédne evidentnější přestupek. To je fakt hrůza, co se děje. Myslím si, že na posledních pět ligových kol by úplně postačila rovina. Nicméně uznávám, že v záplavě simulací mají rozhodčí úlohu velmi ztíženou. Nebo usnadněnou? Záleží na tom, zkušený sudí si každý verdikt obhájí. A když ne, tak za tři kola je zpět ve hře.

K těm simulacím. Fanouška to dráždí většinou jen u soupeře. U vlastního týmu simulaci hráčů vlastního týmu fanoušek většinou ani tak nějak nevnímá, někdy toleruje, v určitých případech je za ni i vděčný, zvlášť když je zápas vypjatý, je to součástí taktiky. Ale nic se nemá přehánět. Nedívá se na to kdovíjak dobře, když se vlastní hráč skoro po každém zákroku svíjí na trávníku jak v posledním tažení, aby vzápětí sprintoval dopředu na rozehrávku přímého kopu. Problém vidím ale v tom, že kdyby rozhodčí hráli skutečně otevřenou partii, tak si s tím lehce poradí. Bohužel u pískání moc přemýšlí, lavírují a dělají ze zápasu ještě větší bramboračku, než hráči.

Teplice, Zlín, Bohemians, Jihlava a Příbram zatím společnými silami udržují Sigmu při ligovém životě, byť ta se tomu vzpírá, co to jde. Ještě žádný z těchto týmů definitivně nevypnul ten svůj vypínač na přístroji, který nás udržuje naživu a tak je stále o co hrát. Nejvíc zatím hazarduje Příbram, která jede v dalším kole do Brna, a také Teplice, které hostíme v posledním kole. Dokonce bych řekl, že po tomto kole se Teplice přiřadily k Sigmě jako druhý největší kandidát sestupu, pokud ovšem Sigma začne vyhrávat.

Podobné články