Minulý pátek začala ligová nadstavba a některým týmům Fortuna ligy vlastně nová soutěž. Zatímco všechny ostatní týmy bodově navazují na předchozí výsledky, mužstva na 7.-10. místě ligové tabulky hrají play-off o účast v Evropské lize.

Sigma nafasovala soupeře, se kterým má mimořádně dobré dlouhodobé statistiky, na jaře má jako obvykle špatnou formu a který po základní části vyrazil trenéra Romana Pivarníka. Sigma navíc dokázala v každém jarním ligovém zápase vstřelit branku, což se právě ve vyřazovacím systému hodí. Bohužel ale jen okopírovala ten jediný mimořádně nepovedený jarní zápas bez vstřeleného gólu a to prohru 0:1 na Bohemce ve čtvrtfinále MOL Cupu.

První poločas na stadionu Na Letné ve Zlíně byl děsivý. Že by podcenění? Urostlý útočník Zlína Poznar si obranu Sigmy vodil sem a tam a prakticky každý jeho souboj vyzněl nějakým způsobem vítězně pro něj. A i když nedal branku, byl to jeho poločas. Naopak Sigma s totálně překopanou obranou byla naprosto bezradná a prakticky nikdo nebyl schopen založit kloudný útok. Většina akcí se prováhala přihrávkou zpět nebo nějakou nepřesností. Až v závěru první půle se Sigma dostala do menšího tlaku. Závary před zlínskou brankou však díky nedůrazu vyšuměli do ztracena. Ovšem byla tam jedna situace, kdy se měla pískat penalta. Šlapák na Romana Poloma při jeho zakončení musel rozhodčí vidět. Nechápu, jak někdo, kdo se na hřišti pohybuje od dětských let prakticky každý den a každý víkend vidí desítky soubojů, nedokáže rozpoznat tak triviální záležitost, jakou je šlapák. Ve Zlíně jsme viděli ukázkový případ, který by rozhodčí měl pískat bez mrknutí oka.

Jedeme dál. Druhá půlka už byla o něčem jiném, ale Sigma úplně vyhořela v koncovce. Zahradníček i Falta se dokázali skvěle dostat za obranu, ale to zakončení… Sigma dlouhé minuty vůbec nepouštěla Zlín za půlku, tomu docházely síly a jeho hráče chytaly křeče. Sigma to slušně točila, běhala, dokázala i obranu překonat, ale zakončení buď žádné anebo špatné. A bohužel ani závěrečný tlak se nekonal, protože Zlín to nakonec uhrál na naší půlce.

Nad všechny spoluhráče ostatní vyčníval Vít Beneš. Jeho snaha o podporu útoku byla enormní a jeho útočné výpady do pokutového soupeře daly vzpomenout na Radima Kučeru v nejlepších letech. Tak se zapojovat do hry na útočné polovině a v soupeřově vápně jsme od té doby od stopera už asi neviděli. Zajímavé bylo také sledovat Václava Jemelku na levém beku, který na tomto postu hrál v ligovém zápase zřejmě poprvé. Pamatuji si ho, že to hrával kdysi v béčku.

Prohra tentokrát tak nebolí jako to, že Sigma nedala gól. Jedná se v podstatě o pohárové dvojutkání a prohrát venku s nulou není ten nejhorší možný výsledek. Přesto Sigma zápas nezvládla. Věřme, že domácí odveta bude úplně jiná.

Zklamala mě nízká návštěva ve Zlíně, čekal jsem větší zájem a to i ze strany fanoušků Sigmy. Blíž už se liga nehraje. Zřejmě je na vině, že zápas přenášel ČT Sport a také výrazné ochlazení a hrozba dešťových přeháněk. Zápas nijak zvlášť nezajímal ani domácí fanoušky. Škoda.

Archív:  

1.kolo nadstavby o Evropskou ligu: FC Fastav Zlín – SK Sigma Olomouc 1:0 (1:0). Branka: 20. Hlinka. Rozhodčí: Ginzel – Vitner, Vaňkát. ŽK: Plšek (Olomouc). Diváci: 3441. Zlín: Rakovan – Hnaníček, P. Buchta, Gajič – Holík, Podio (86. Bačo), Hlinka, Jiráček – Slaměna (62. Matejov), Čanturišvili (75. Železník) – Poznar. Trenér: Kameník. Olomouc: M. Buchta – Chvátal, Beneš, Polom, Jemelka – Zahradníček, Plšek (88. Dvořák), Kalvach, Houska, Falta (69. Lalkovič) – Yunis (61. Nešpor). Trenér: Jílek.

Události uplynulého týdne:

Velký přestup je připraven pro Lukáše Kalvacha. Od nové sezóny by měl být hráčem Viktorie Plzeň. Škoda, určitě každý fanoušek by si přál, aby takoví hráči byli v klubu co nejdéle, nicméně jeho růst se nesmí zastavit a doufejme, že Plzeň bude jen mezistupněm v jeho další kariéře. Patří mezi ty, kteří v Olomouci vyrůstali a hráli už od přípravky. Je to skvělá motivace i vzor pro ostatní malé kluky, kteří ho teď sledují. Už od žáků se zná s Tomášem Chorým. Určitě bych našel někde soupisku, na které byli i s Petrem Ševčíkem, který je teď ve Slavii. Lukáš svými vynikajícími výkony skvěle navázal na působení svého dědečka Jiřího Víta, který v našem klubu donedávna působil a v letech 1970-1983 za Sigmu chytal.

Zápas ve Zlíně od lajny odkoučoval asistent Jiří Saňák. Trenér Václav Jílek, který zápas proseděl na lavičce, na noze měl ortézu a pohyboval se s pomocí berlí, je i nadále spojován s obsazením uvolněného místa trenéra Sparty. Uvolnil se i trenérský post ve Zlíně, Roman Pivarník dostal po půl roce padáka.

Místnost VAR
VAR je na čele hitparády nejvlivnějšího prvku letošního ročníku Fortuna ligy. Takto zmršit relativně dobrou myšlenku dokáží snad jen Češi. Sparťan Costa v zápase s Baníkem opět předvedl ukázkovou jízdu na saních, při které tuhne krev. Skluz oběma nohama napřed ve středovém kruhu… Co ten hráč má asi v hlavě, když tohle předvádí každé kolo. Beztrestně. A co na to VAR, že mlčí?

Je to pořád dokola, sudí se zdají být naprosto v pohodě a jeden dva zápasy stop je asi nemůže absolutně rozhodit. Ostatně, jejich nohy to nejsou.

Podle mě sudí, který takové zákroky ignoruje, nemá na hřišti vůbec co pohledávat.

Kde asi nebudou úplně v pohodě, tak to bude nejspíš v Teplicích. Ostudná porážka 0:8 doma s Boleslaví se jen tak nevidí (ovšem nutno podotknout, že nám doma dali čtverku jako odplatu za naši čtverku jim 😀 ).

Sigma si v neděli musí podat Zlín úplně jiným způsobem, než jak to předvedla ve Zlíně. Kanonáda jako v Teplicích to zrovna být nemusí, ale jít za výhrou od první minuty je naprostá nutnost. Vypadnutí s tímto soupeřem by byla hodně velká kaňka na sezóně, která se na jaře horko těžko zachraňovala. Ale podle výsledků v evropských pohárech lze otáčet i daleko horší výsledky. Stačí věřit vlastním schopnostem. A pokud jsou, kýžený výsledek se dostaví.

Podobné články