Posledních šest týmů letošní Fortuna ligy začíná přípravu na další ročník dohrávkou dvou kol skupiny o udržení. Baráž se konat nebude, a pokud se obě kola skutečně odehrají, sestoupí pouze poslední tým. Když se nedohrají, sestupovat z ligy nebude nikdo. Příští prvoligová sezóna se ale každopádně odehraje v 18 týmech, takže kromě jistých Pardubic a Brna rozhodne koronavirus i o účasti Dukly.

Sigma si mezitím naordinovala letní přestávku a hráči dovolenou. Ve čtvrtek je čeká zápas v Opavě, pro kterou je to ještě stále zápas o udržení, a v neděli se Zlínem. V tomto zápase půjde už jen o to, aby se hráči dostavili na zápas, sudí pískl začátek a konec a zase se všichni zdraví rozešli.

Sigma využila přestávku k upuštění kádru žilou, po Milošovi Buchtovi skončil Václav Pilař, na jaře pro fanoušky nezvěstný s jedním startem při střídání ve vítězném zápase proti Spartě. Vypadá to, že už se během jara domluvil s Jabloncem, kam nyní přestupuje. Tady už o něj zřejmě zájem nebyl a pravděpodobně to bylo vzájemné. Další rekonvalescent Martin Nešpor měl údajně namířeno do Bohemians, ale nakonec v Sigmě prodloužil. Skončilo hostování Lukáši Julišovi, který se vrací do Sparty. Dá se říct, že to bylo jedno z nejpovedenějších půlročních hostování v historii Sigmy, ne-li nejúspěšnější. Jeho mohutný gólový příspěvek zdánlivě Sigmě k ničemu nepomohl, hraje nakonec jen ve skupině o udržení a v poháru ztroskotala v semifinále. Jenže zdání klame, bez jeho gólů by nebylo ani to semifinále a doteď bychom se třepali o udržení v lize. V posledních dvou zápasech ho už neuvidíme. Škoda, zasloužil by si rozloučení s fanoušky. Stejně tak i Pilař. Tak všem alespoň touto formou děkuji za jejich přínos.

1920×1060
Další problém nastává s Davidem Houskou a Šimonem Faltou. Oba dali klubu v dostatečném předstihu najevo, že nehodlají prodloužit smlouvu, která jim za rok končí a pokud se je tedy nepovede udat v následujících dvou přestupních termínech, odejdou zadarmo. Oba touží po zahraničí. A vzhledem k tomu, že se dnes bez problémů odchází i do Polska a Maďarska, což by bylo před pár lety viděno podobně jako odchody hráčů Sigmy například do Jablonce, při jejich nesporné kvalitě jistě něco seženou. Viz cesta Martina Pospíšila. Plzeň pro něj nebyla, ale přes Jablonec se perfektně upíchl v Jagiellonii (a prá po něm dlouhodobě pokukuje Legia – byl by již druhým sigmákem v jejím kádru). Můžeme si o tom myslet svoje – průměrné ligy, průměrné týmy, ale jedná se o úplně jiné peníze, zázemí atd.  Jejich touhu po změně chápu a nemám jim to za zlé. Je jen škoda, že tahle generace ztratila dvě sezóny ve druhé lize a nedosáhla na víc, než na jednu účast v Evropské lize.

Na straně příchodů je jasný Roman Hubník z Plzně a dále by se měly vrátit hostovačky. Je tady pár odchovanců Sigmy, kteří měli různě úspěšná hostování, ale druhou ligu jsem zase až tak nesledoval. V první lize se jedná jen o Jiřího Texla, vrací se z hostování z Opavy, která o něj už zájem nemá. Jinak jde o nepovedené nákupy z nedávné doby. Slovácko neuplatnilo opci na Pavla Dvořáka, ale nedomnívám se, že tady o něj bude extra zájem. Na hostování jsou ještě Juraj Chvátal a Ismar Tandir. Chvátal se slovenskou druholigovou Podbrezovou první ligu nevykopal, ale bude tam pokračovat. Tandir hrál za Pohronie, které se jako prvoligový nováček nakonec dvěma výhrami ve skupině o udržení zachránil. Na soupisce je tam s ním Michal Obročník, kterého si možná někteří z krátkého působení v Sigmě také pamatují.  Ani jeden k záchraně nijak výrazně nepomohl a Tandir v klubu skončil.

Myslím, že na konci sezóny stojí za to si připomenout, jak se v uplynulé sezóně kromě výše zmíněným dařilo dalším exsigmákům.

Trenéři: Aktuálně jsou v české lize trenéry tři bývalí hráči Sigmy. Radoslav Kováč v Opavě, bez licence a tak se mu oficiálně žádné zápasy nepřipisují. Ještě stále je ve hře o udržení v lize, smlouvu má i na příští sezónu. Martin Svědík ve Slovácku bojoval o účast v Evropské lize a vypadl v semifinále se štikou jara, s Bohemians. I tak si myslím, že tam s ním mohou být spokojení. Radoslav Látal v Sigmě nenaplnil velká očekávání. Dá se říct, že se jedná o velký propadák, klub však s ním bude ve spolupráci nadále pokračovat. Exolomoucký trenér Bohumil Páník dovedl Zlín k záchraně. Větší klubové ambice bych tam nehledal, ve Zlíně má konečně klid na práci.

Nejúspěšnější sezónu zažili exolomoučtí hráči v mistrovské Slavii. K titulu se po půl sezóně ve Slavii probojoval David Zima spolu se střelcem mistrovské branky Petrem Ševčíkem. Vicemistrem ligy se s Plzní stali Tomáš Chorý, Lukáš Kalvach, Roman Hubník a Tomáš Hořava. Martin Doležal působí v Jablonci, hrál v základu, ale bez jeho gólů a asistencí (za celé jaro jedna gólová asistence) a i tak Jablonec postoupil do předkola Evropské ligy.

Nezničitelný Pavel Zavadil se zachraňuje s Opavou, do konce června byl v kádru i Jiří Texl, ale skončilo mu hostování ze Sigmy. Martin Šindelář se stále ještě zachraňuje s Karvinou. Pavel Moulis a Jakub Řezníček se sešli v Teplicích, s nimi je v kádru další ze sigmácké líhně Matěj Hýbl, který se po letech druho a třetiligových hostovaček prokousal do první ligy. Milan Lalkovič se snažil se střídavými úspěchy prosadit v Baníku Ostrava, Jaroslav Svozil hrával na jaře za Baník pravidelně. Pavel Dvořák svoji produktivitu nezlepšil ani ve Slovácku, kde hrál s Janem Navrátilem. Na podzim byl s nimi v kádru Tomáš Vasiljev, který prošel mládežnickými týmy Sigmy, nyní hostuje v Líšni. Roman Polom je v kádru Českých Budějovic, ale díky zranění za celou sezónu za ně neodehrál ani minutu. Kamil Vacek je ze Sigmy pryč už skoro 15 let. Toto letí. Vidím ho jako dnes v přípravě ve Slatinicích coby osmnáctiletého talenta vedle Melinha. Vacek dnes hraje v Bohemians s Josefem Jindřiškem a Jakubem Podaným.

1. místo Jakub Plšek, který již není v kádru Sigmy a v Maďarsku kam přestoupil, zatím příliš nehraje. Držíme mu palce aby to brzy zlomil.
V Maďarsku Jakub Plšek (Puskas Akademie) skončil třetí na pozici zaručující postup do 1.předkola Evropské ligy. Urošovi Radakovićovi skončilo hostování v ruském Orenburgu a je zpět ve Spartě. Aidin Mahmutovič hraje za NK Celik Zenica bosenskou první ligu. Skotská liga je po koronaviru ukončena nedohraná, kluby odmítly na rozdíl od nás rozšíření na 14 týmů a Zdeněk Zlámal s Hearts tudíž z Premiership sestupuje (dle informací ze zákulisí se bude rozhodovat u soudu). Tomáš Černý dělá dvojku v Aberdeenu (4.místo), skotskou ligu chytal naposledy v sezóně 2018/19, ale zdá se, že je ve svých 35 letech naprosto v pohodě, kariéru měl skvělou. Tomáš Přikryl a Martin Pospíšil hrají za polskou Jagiellonii, ale do evropských pohárů ji nedotáhnuli. Antonio Madreulis Urquiola Romero (1 ligový start Sigmu) hraje doma ve Venezuele. Je v kádru prvoligového týmu Zamora FC.

Hodně exolomouckých hráčů hraje nižší soutěže. Tomáš Kalas se letos s Bristol City nedostal ani do playoffs o Premier League.  Tomáš Malec, věčný cestovatel po různých soutěžích, nyní působí v italském Vis Pesaro, serie C. Denis Cana je na soupisce druholigového Rudar Kakanj v Bosně. Pokud si někdo vzpomíná na Kamila Karaše, tak tento 29 letý hráč se taktak zachránil s FC Košice ve druhé slovenské lize. Budje Manzia hostoval z Opavy v druholigovém Baníku Sokolov, který sestupuje. Pavel Dreksa dotáhl společně s gólmanem Martinem Šustrem Zbrojovku Brno zpět do ligy, byť jim k tomu výrazně napomohlo rozšíření ligy pro příští sezónu. Klasický jarní postupový zázrak nastartoval olomoucký trenér Miloslav Machálek. Pro Brno není postup podobným způsobem nic nového. V sezóně 2011/2012 nedostalo postupující Ústí licenci, Sokolov ligu odmítl a tak s druhou Jihlavou postoupila až 4. Zbrojovka. Brno tehdy mocným jarním finišem převálcovalo týmy jako například Karvinou (6.), Opavu (8.) či Zlín (11.). Opačný problém měla Zbrojovka v sezóně 1984/1985, kdy ji ani výhra v České národní lize nestačila na postup do ligy. Státní bezpečnost tenkrát řešila pokus Zbrojovky uplatit hráče Českých Budějovic. Trest pro Zbrojovku byl následující: nebyla vyloučena ze soutěže ani nebyly odebrány body, ale druholigovou záchranu znamenala jen výhra v soutěži, každé horší umístění by znamenal pád třetí ligy. Do ligy místo ní postoupily druhé České Budějovice.

Postoupit se letos nepovedlo ani Janu Javůrkovi s Vysočinou Jihlava, kde ho trénoval Radim Kučera. A Radim v Jihlavě dotrénoval. Adam Varadi (Frýdek- Místek) si mohli stejně jako všichni z třetích a nižších lig dost dlouho válet šunky. Po koronaviru se tyhle soutěže už nedohrály.

Podobné články