Teplice, 15. 02. 2020, FK Teplice – Sigma Olomouc, 1. fotbalová liga. Foto: Ondřej Bičiště, MAFRA
Daniel Trubač pálí na Aleše Mandouse
Kdo sledoval domácí zápas Sigmy proti Teplicím, musel si připadat jako v Jiříkově vidění. Jestli jsem to stačil počítat, tak během první čtvrthodiny si vypracovaly Teplice čtyři pět vyložených gólových šancí. Ze sigmácké brány míč odvracel ten, kdo byl nejblíž a ne vždy to by gólman. Sigma na tu smršť nedokázala vůbec reagovat.

Úplně ne ideální vstup do zápasu, ve kterém si mohla Sigma vybojovat definitivní záchranu.

O to se měla pokusit sestava bez kapitána Víta Beneše, kterého na místě stopera nahradil Lukáš Greššák a ne jako obvykle Jan Štěrba. Tohle netradiční řešení se možná podepsalo na úvodním chaosu, ale pak si to tak nějak sedlo a v dalším průběhu zápasu už stoperská dvojice neměla víceméně problém. Změn bylo více, v základu nehráli například Šimon Falta nebo Mojmír Chytil, ale to je při rychlém sledu zápasů vcelku logické.

Aktivitu Teplic uťala gólová šance na druhé straně. Po perfektním prostrčení se do obrovské šance dostal Lukáš Juliš, ale ten se snad musel od svých spoluhráčů na tréninku infikovat nějakým virem zabraňujícímu střelbě gólů. Přestřelil totiž i v další šanci, kterou mu pěkným centrem zleva připravil Michal Vepřek. Krátce na to nepropasírovali po rohu míč do branky zblízka David Houska ani Václav Jemelka. Poslední tutovku v prvním poločase pak promarnil Tomáš Zahradníček z podobné pozice, jakou měl před tím Juliš.

Druhá půle byla ve znamení optické převahy Sigmy, ale nebezpeční byli nadále i oba exsigmáci v dresu Teplic, Řezníček a Moulis. Ke zvýšení obrátek pomohlo střídání, zejména nástup Mojmíra Chytila, hra Sigmy se výrazně zlepšila. Bohužel, nebezpečná střela Martina Sladkého ani Chytilovy pokusy v bráně neskončily. Sigma nedala branku už tři ligové zápasy po sobě, ale s výsledkem byli nakonec určitě spokojení oba soupeři. Bod s Teplicemi Sigmě na záchranu stačí. Teplice to mají s pohodlným náskokem ve svých rukách. Titul získala Slavia výhrou nad Plzní.

Fortuna liga: 2. kolo, skupina o záchranu, úterý 23/06/2020, 17:30, Andrův stadión. SK Sigma Olomouc – FK Teplice 0:0. Rozhodčí: Adámková – Mojžíš, Bureš. ŽK: Houska, González, Zmrzlý – Kučera, Mareček, Nazarov. Bez diváků (1666 nahlášeno). Olomouc: Mandous – Sladký, Greššák, Jemelka, Vepřek – Breite – Zahradníček (68. Chytil), Houska (90. Zmrzlý), González, Hála (68. Falta) – Juliš. Trenér: Radoslav Látal. Teplice: Grigar – Nazarov, Čmovš, Mareček – Černý, Žitný, Kučera (70. P. Mareš), Trubač (84. Ljevakovič), Moulis (84. Shejbal) – J. Mareš (76. Radosta), Řezníček. Trenér: Hejkal.

Sigma se zachránila „už“ tři kola před koncem, což je čtvrtý nejlepší ligový výsledek za posledních devět roků. V sezóně 2011/12 se zachránila v předposledním kole, 2013/14 a 2015/16 Sigma spadla a sezóny 2014/15 a 2016/17 jsme tady byli bez ligy.

Aleš Mandous vychytal svoji 6 ligovou nulu, čímž se dorovnal na svého parťáka Michala Reichla, ale stačilo mu na to o šest zápasů méně. David Houska se v počtu ligových startů za Sigmu probojoval do první dvacítky a dotáhl se na takové legendy jako jsou Pavel Hapal a Milan Kerbr (starší). Šimon Falta se posunul do první třicítky a už je 27. se stejným počtem zápasů jako Tomáš Hořava a Martin Hudec.

Pokud bych započítal všechny prvo i druholigové zápasy za áčko Sigmy, je Michal Vepřek už na třetím místě za Michalem Kovářem a Oldřichem Machalou. David Houska zápasem proti Teplicím dorovnal svoje konto za áčko ve všech ligových zápasech (1.+2.liga) na rovných 200 a je celkově 11. Šimon Falta a Tomáš Zahradníček se posunuli na 22. respektive 23. místo.

Devatenáctiletý David Zima se v prvním půlroce působení ve Slavii výrazně přičinil o zisk titulu, stejně tak šestadvacetiletý Petr Ševčík, který vstřelil rozhodující branku v zápase s Plzní. V té se s naprostým přehledem stal nepostradatelným hned v první sezóně Lukáš Kalvach (*1995). Jeho spoluhráč od žáků Tomáš Chorý (*1995) nemá v Plzni takovou porci minut, jakou by si asi představoval. Sice hraje skoro v každém zápase, ale minutově paběrkuje. Ale… 5 branek během 659 odehraných minut, kdo to má? Posledně jsem mu přepočítával karty ve vztahu k odehraným minutám a podobně je na tom i s góly. Přepočtem odehraných minut na celé zápasy, by mu vycházel neskutečný průměr 0,68 vstřelené branky na zápas. Bohužel je tady i ta jeho odvrácená tvář- hra prakticky neustále za hranicí fair-play. Sice žádná červená, ale devět žlutých a ještě k tomu ta jeho filmařina. To z něj činí jednoho z nejneoblíbenějších hráčů ligy. Je fakt, že jeho souboj tělo na tělo se Ševčíkem musí zákonitě skončit vývrtkou toho menšího, ale pokud to vezme s rozběhem bez snahy hrát míč, tak potom asi není co řešit.

Zdá se, že se v klubu pomalinku začínají měnit poměry. Ing. Jaromír Gajda přenechal předsedování mladšímu, ale do slibovaného důchodu ze zatím zřejmě nechystá. Zůstává členem výboru spolku SK Olomouc Sigma MŽ a místopředsedou dozorčí rady akciové společnosti. Příští rok dovrší 40 let práce v klubu. Novým předsedou spolku se stal Jakub Beneš (na twitteru @JakubBene19), manažer Regionální fotbalové akademie Olomouckého kraje a technický vedoucí fotbalové reprezentace ČR U-19. Místopředsedou zůstává Milan Zapletal a nově David Rozehnal. V ideálním případě bych to viděl jako příležitost k obnovení ztracené důvěry širšího spektra fanoušků. Nebudu tady připomínat všechny ty kotrmelce a aféry, myslím si, že všichni fanoušci Sigmy ví, o čem je řeč. Bylo toho v posledních letech hafol. Ale něco bych přece jen z poslední doby mohl připomenout a to pokus o vstup nového vlastníka do klubu před dvěma lety a v této souvislosti zjištění, že klub není zase až tak očištěn od všech závazků, jak se prezentovalo, a že rozhodující slovo o prodeji velké části akcií má jejich bývalý vlastník ing. Lébr, který má ostatně údajně nakročeno zpět do klubu.

Novou posilou má být také Roman Hubník, který by se do klubu vrátil po téměř pěti letech od jeho ne zrovna moc vydařeného hostování na podzim roku 2015. Pokud by na podzim skutečně nastoupil, přepsal by historické tabulky Sigmy a stal by se hráčem s největším časovým rozdílem mezi jeho prvním a posledním startem za Sigmu. Roman Hubník v Sigmě debutoval coby osmnáctiletý mladík a v listopadu to bude osmnáct let. Necháme se překvapit, v čem přesně bude jeho přínos. V této sezóně odehrál kvůli zranění jen čtyři ligové zápasy.

V neděli hraje Sigma zápas, ve kterém jí už o nic nejde. Teoreticky by nás mohla potěšit nějakou vysokou výhrou, ale známe ty závěry ligy. Kombinovaná sestava s množstvím změn většinou nepřekvapí. Ale třeba budeme nakonec příjemně překvapení a jediným úspěchem nebude, když sem Karviná nedotáhne koronavirus.