Liga nepočká…

Pokud někomu chyběly moje pozápasové články, nabízím jejich pokračování s mírným zpožděním až teď, od druhého kola sezóny 2021/2022. Respektive po třetím odloženém zápase Sigmy. Liga totiž běží vesele dál. Díky tomuto nesmyslnému odložení zápasu třetího kola Sigmy v Edenu jsem tak dostal o něco více času. Odklad zápasu ale nechápu. Slavia má hráčů tři záděle a hned od začátku musí vystavovat tlaku na regulérnost soutěže. Stejně jí to nakonec nepomohlo a šance na ligu mistrů v dvojzápase s FTC ztratila.

Malá rekapitulace jednak z pohledu Fortuna ligy, jednak z pohledu Sigmy. Liga se vrátila k modelu 16 klubů se základní a nadstavbovou částí. Nováčkem je Hradec Králové, sestoupily tři týmy- Brno, Opava a Příbram.

Změny v kádru Sigmy

Změny v kádru Sigmy. Novým trenérem se stal Václav Jílek, který Sigmu vedl už v letech 2015-2019.

Odešli: trenér Radolav Látal (konec smlouvy), David Houska (Jablonec- konec smlouvy), Mojmír Chytil (Pardubice – půlroční hostování bez opce), Milan Kerbr (konec závodní činnosti), Aleš Mandous (Slavia- přestup), Martin Sladký (Č. Budějovice- přestup), Jan Štěrba ( Brno- půlroční hostování bez opce), Jean Luc Assoubre (konec smlouvy), Jaroslav Mihalík (konec půlročního hostování), Dominik Radič ( SFK Sereď).

Přišli: trenér Václav Jílek, útočník David Vaněček (volný hráč z Puskás Akadémia, naposledy Diósgyöri VTK, Maďarsko), útočník Antonín Růsek (přestup z Brna), brankář Jan Stejskal (hostování ze Slavie), defenzívní záložník Jan Sedlák (přestup z Brna výměnou za Jiřího Texla), pravý bek Juraj Chvátal (návrat z hostování FK Železiarne Podbrezová), záložník Jakub Matoušek (návrat z hostování v Prostějově). Václav Jemelka se vrátil z hostování z belgické Lovaně.

Sigmu hodně tlačila bota na hrotu, což se manažer Minář pokusil vyřešit přestupem Davida Vaněčka a poněkud kontroverzní nákupem Antonína Růska, kterého Sigma přeplatila díky půjčce bývalého majitele klubu Josefa Lébra. I když se zdálo, že v létě končí smlouva Martinu Nešporovi, trenér Látal ho postavil do posledního zápasu minulé sezóny a jeho 66 odehraných minut mu zajistilo automatické prodloužení smlouvy. Tím vším vznikl v útoku značný přetlak, který byl vyřešen poněkud šokujícím uvolněním Mojmíra Chytila na půlroční hostování do Pardubic. Doufám, že tam naváže na své dřívější výkony a rozvine tam svůj talent, který potom prokáže v Sigmě. Nákupem Jana Sedláka z Brna byl posílen střed hřiště směrem dozadu. Nicméně čas ukáže, jestli bude v sestavě místo pro dva defenzívní záložníky. A to se nám ještě časem uzdraví Lukáš Greššák, takže zrovna na téhle pozici máme hafol zkušených hráčů, pro které bude luxus vysedávat na lavičce.

Pět gólů za dva zápasy sice nevypovídají o tom, že by byl nějaký extra problém v ofenzívě, ale zatím se Sigma v obou zápasech s nějakou extra kvalitou v kombinaci nepotkala. Pokud tedy neočekáváme, že každý zápas nás budou za góly tlačit beci a zatím naprosto vyčnívající Martin Hála. Na Kryštofa Daňka je toho moc. Pere se sám se sebou a přes perfektní zakončení na Spartě je zřejmé, že potřebuje k sobě dalšího zkušeného hráče do kombinace. Snad bude brzy stoprocentní Pablo G.

Gólman Matúš Macík je v pohodě, věřím, že to bude jistota. Samozřejmě, že takovou rozehru nohama, jakou měl Mandous, nemůže mít každý ligový gólman. Macík se ale jeví jako slušná náhrada. A i přes pět obdržených branek působí jistě. Když se roztáhne, zabere snad půl brány a při své výšce je mimořádně mrštný.

Ještě se zastavím u Davida Vaněčka, na hodnocení je samozřejmě brzy, ale když nastoupí, je na hřišti vidět. Na Spartě nahrál na gól, proti Pardubicím přehlavičkoval vybíhajícího gólmana, ale gól mu nebyl uznán pro ofsajd. Antonín Růsek měl na hlavě tutovku na 3:1. Minul odkrytou branku, naštěstí to na výsledek nemělo vliv.

Tady podle mě něco chybí. Mluvíš o hráčích a najednou o prvním poločase

První poločas byl ze strany Sigmy od inkasované branky tragický, ale pomohla si dalším gólem z rohu, který zřejmě uchránil Pavla Zifčáka před střídáním. Ale adeptů na sundání z placu tam kromě vystřídaného Kryštofa Daňka bylo víc. Ve druhém poločase místo pohodové dohrávky přišla bohorovnost na půlce, laciná příhra soupeři, který rychlou akci zakončil jednoduchým obstřelem couvajících stoperů na 3:2. Další šance na obou stranách zůstaly nevyužity. V dresu soupeřů mě zaujal dvacetiletý Michal Beran, který si domácí hráče docela solidně vodil.

Zatím se skvěle předvádí Martin Hála, má gól a asistenci a jeho pohotový, ale neuznaný gól z ofsajdu byl ukázkou jeho naprosté pohody a skvělé fazóny.  Vynikající kopací techniku ukazuje Juraj Chvátal, kterého po těch dvou letech hostování absolutně nepoznávám. Michal Vepřek je neuvěřitelný, nastoupí poprvé v základu, dá gól a hraje, jakoby se nechumelilo. Stal se druhým nejstarším střelcem Sigmy v její historii a při těchto výkonech bude mít určitě šancí překonat Radka Druláka ještě dost. Levý bek Sigmy navíc získal jeden historický primát, jako prvnímu hráči se mu povedlo skórovat v jejím dresu po více než 15 letech od ligového debutu za Sigmu! Přesněji po 15 letech, 3 měsících a dvou dnech. Překonat ho může jedině Roman Hubník, pokud se někdy příště trefí do té správné branky.

Trenér Jílek se evidentně ještě lecčemus přiučil a jak jsme mu vždy zazlívali neochotu včas reagovat střídáním, nyní dokonce během zápasu mění styl hry a rozestavení. Svým aktivním koučováním během zápasu a vyjádřením po zápase je přesně tím osvěžením, které jsme očekávali.

Co se týče hodnocení obou zápasů, tak ten na Spartě hodnotit nelze, protože to byl klasický zářez. Štetina měl jít okamžitě ven. A říct o penaltě, že byla přísná, křivdil bych přísným penaltám. Jednalo se 1) o velmi sporný faul a 2) o tom, že zákrok začal na hranici vápna, by se dalo spekulovat. Na EURU by se to nepísklo a to měl být mustr pro posuzování sporných situací. Slabou náplastí jsou směšné tresty pro aktéry z řad rozhodčích (hlavní a 2x VAR), kteří dostali na začátku sezóny jen takové malé bububu v podobě jedno až dvouzápasové stopky.

Proti Pardubicím to byla hlavně v první půli bída. Tolik chyb v kombinaci jsem už dlouho neviděl. Hráčům Sigmy, až na světlé výjimky, odskakoval míč, jakoby snad ani neprodělali letní přípravu. Nahrát si na tři metry byl strašný problém. Doufejme, že to bylo nervozitou z prvního domácího zápasu před větší diváckou kulisou. O to cennější je celková produktivita, která zápas zachránila.

První dvě kola ligy statisticky

1.kolo, základní část, sobota 24/07/2021, 19:00. Generali Česká pojišťovna Arena.

AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc 3:2 (1:1). Branky: 12. Karlsson (pen.), 64. Ladislav Krejčí II, 78. Hubník (vl.) – 3. Daněk, 90.+2 González. Rozhodčí: Orel – Paták, Podaný – Adam (video). ŽK: Štetina, Karlsson, Wiesner, Pavelka, Nita – Sedlák, Vaněček. Diváci: 7235 (omezený počet). Sparta: Nita – Wiesner, Štetina, Ladislav Krejčí II, Höjer – Karlsson (74. Ladislav Krejčí I), Pavelka, Dočkal (83. Karabec), Sáček (74. Souček), Pešek (90.+4 Panák) – Hložek (83. Juliš). Trenér: Vrba. Olomouc: Macík – Látal (68. Poulolo), Hubník, Beneš, Zmrzlý (81. Šíp) – Sedlák, Breite – Matoušek (68. Vaněček), Daněk (55. González), Hála (55. Zahradníček) – Růsek. Trenér: Jílek

Debutovali čtyři hráči,  z toho 3 v základu.

2.kolo, základní část, sobota 31/07/2021, 16:00. Andrův stadión.

SK Sigma Olomouc – FK Pardubice 3:2 (2:1). Branky: 8. Vepřek, 45. Zifčák, 52. Hála – 20. Toml, 77. Solil.. Rozhodčí: Klíma – Antoníček, Dresler – Julínek (video). ŽK: Beran, Cadu (oba Pardubice). Diváci: 2465. Olomouc: Macík – Chvátal, Hubník, Beneš, Vepřek (82. Zmrzlý) – Sedlák, Breite – Zifčák (69. Matoušek), Daněk (46. Vaněček), Hála (76. Zahradníček) – Růsek (76. Poulolo). Trenér: Jílek. Pardubice: Letáček – Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka – Jeřábek (69. Šimek) – Tischler (87. Lupač), Beran, Solil, Kostka (62. Huf) – Černý (69. Dufek). Trenér: Novotný.

Exsigmáci a odchovanci jinde

Zřejmě tak nějak po očku všichni sledujeme, jak se daří exsigmákům a zejména odchovancům.

Přestup Davida Housky do Jablonce je pro mě velkým zklamáním. Naopak Aleši Mandousovi posun do bohatšího klubu přeji a jak to tak pozoruji, brzy bude jedničkou. Láska stávající slávistické gólmanské jedničky k dceři šéfa klubu bude brzy spíš na závadu a jediným čestným řešením bude Kolářův odchod do zahraničí. I přestup Martina Sladkého chápu a přeji mu úspěch. Šimon Falta bude muset ještě hodně zabrat, aby přesvědčil, že se nepřecenil a nevzal si s Plzní velké sousto. Ale pokud Plzeň neuspěje v Evropě, dá se předpokládat, že se klub pokusí o snížení finančních nákladů a tím pádem i snížení konkurence na jednotlivých postech, což mu jistě bude hrát do noty.

Z dalších zápasů mě zaujal duel Jablonce doma s Bohemians. Jablonec srovnal po vymyšlené penaltě krátce až těsně před koncem a pak ještě stihl zápas otočit. V nastavení Bohemka vyrovnala z penalty.

Zaujal velmi aktivní Pilař, který běhá po hřišti jako za mlada.

Houska hrál poprvé v základu a bylo na něm patrné oživení proti tomu, co předváděl na jaře v Sigmě. Jeho nový šéf Pelta si dál uchovává svoje manýry a courá se o přestávkách po kabinách rozhodčích, jak za starých dobrých časů. Mi volal Pelta a co chtěl,čůrááák… Do Jablonce, sice po výborných výkonech v dresu Pardubic, ale i tak hodně překvapivě přestoupil i Michal Surzyn, který v dresu Sigmy ale nikdy neodehrál ani jednu ligovou minutu. Trenér Rada mu nedal první šanci v základu v soutěžním zápase ve Fortuna lize, ale v Evropské lize, kde asistoval při domácím průšvihu s Celticem 2:4.

V sobotu už ve dvě hodiny odpoledne Sigmu čeká domácí zápas s Budějovicemi. Stupidnější čas výkopu snad nemohli vymyslet, jedině snad v poledne. Bohužel kvůli naplánovanému půlmaratónu to asi nešlo v sobotu vymyslet jinak. Očekávám opět plno gólů a k tomu výhru, Jihočeši mají zatím jen jednu výhru doma se slabými Teplicemi, minule rupli doma s Baníkem. 14 denní přestávka mohla Sigmě prospět na konsolidaci a správná taktika se dvěma útočníky a jedním defenzívním záložníkem by mohla být ta správná.

Podobné články