Beneš má co vracet!!!

Jak už všichni fanoušci Sigmy ví, novou akvizicí našeho klubu se stal stoper Vít Beneš (*1988). Myslím, že pro většinu z nás to je velmi známé jméno, protože v české lize odehrál v 11 sezónách 201 zápasů a dal 15 branek a to většinou v dresu Jablonce. Jedná se tudíž o velmi zkušeného hráče, na stopera v nejlepším věku. Má smlouvu na dva roky s opcí a doufám, že se mu bude v našem klubu dařit. 8.2. 2019 ho čeká ostrý ligový start proti jeho bývalému klubu a věřme, že to bude sladký tříbodový bonbónek na úvod.

Vít Beneš tady má co odpracovávat. Sigma je totiž klub, proti kterému ve své kariéře získal nejvíce výher a bodů. V 11 zápasech 8x vyhrál a co se týče bodové úspěšnosti, proti Sigmě měl čtvrtou největší úspěšnost. Víc mu seděli už jen střížkovský Bohemians, Hradec a Slovácko.

Kromě toho má něco odkopáno i v Evropské lize (12 zápasů vč. předkol), poslední rok a půl působil v maďarské lize, kde odehrál dalších 35 zápasů a dal 1 branku. Hrál ve Vasas Budapešť a poslední půl rok za Haladas Szombathély. Po Marku Heinzovi, který přišel z Ferenczvárosi TC, je Vít Beneš dalším hráčem, který k nám přišel z maďarské ligy.

Třicátníci v kurzu

Myslím, že nebude od věci zasadit tenhle přestup do nějakého širšího rámce, a to z pohledu statistik, jak mám ve zvyku.

V týmu se Vít Beneš aktuálně stal už čtvrtým hráčem věkové kategorie 30+ , kromě něj to jsou ještě Miloš Buchta, Michal Vepřek a Václav Pilař a v únoru k nim přidá i Pavel Dvořák.

Podívejme se na to, jak je obvyklé, aby do našeho klubu přestupoval hráč starší třiceti let. Pro úplnost dodávám, že zde nepojednávám o věku, kdy se uskutečnil přestup, ale o věku, kdy hráč v dresu Sigmy poprvé nastoupil v ligovém (eventuálně v druholigovém) zápase. Pro nedostatek podkladů beru jen období od našeho prvního postupu do první ligy v roce 1982.

Ze statistik je zřejmé, že třicátníků přibývá. Současní hráči si dokáží podržet výkonnost delší dobu. Zatímco v letech 1982- 2000 (18 let) do Sigmy přestoupilo 9 třicátníků, tak od roku 2001 doteď (dalších 18 let) to bylo už 21 hráčů starších 30 let! Počítám do toho i druholigové posilování (Rajnoch, Bystroň, Kušnír) a samozřejmě návraty „ztracených synů“, čili bývalých hráčů Sigmy, kteří se po třicítce vrátili klubu pomoci.

Když to shrnu, tak od začátku prvoligové historie v roce 1982 do Sigmy přestoupilo a následně odehrálo aspoň jeden ligový (případně druholigový za áčko) zápas celkem 30 hráčů starších třiceti let. Tabulka to ukazuje názorně podle jednotlivých let.

Navrátilci vs. Nováčci

Z té třicítky posil 18 hráčů před tím nikdy za Sigmu nehrálo. Naopak dvanáct si v dresu Sigmy po třicítce obnovilo premiéru. Byli to Vladimír Šišma, Oldřich Machala, Roman Hanus, Radek Drulák, Pavel Hapal, Radoslav Látal, Martin Vaniak, Michal Kovář, Radim Kučera, Marek Heinz, Vojtěch Štěpán a Roman Hubník. Nyní by k nim údajně mohl přibýt Kamil Vacek, v současné době hrající za Odense BK.

Z tabulky níže je patrný poměr mezi počtem posil ve věku 30+ a hráči, kteří v minulosti už za Sigmu hráli a následně se po třicítce vrátili. Miloše Buchtu mezi ně nepočítám, protože za Sigmu nikdy neodchytal ani minutu. V sezóně 2000-2001 na jaře dělal trojku a nejblíž k prvnímu startu v lize měl asi ve 20.kole na Žižkově, kdy kryl záda Pavolu Kameschovi. Rovněž nepočítám Aleše Škerleho, který si v sezóně 2015/16 odskočil na hostování do Bohemky. 

 

Bude pokračovat…..

Podobné články