Příprava v plném proudu

Sigma ve svém posledním přípravném zápase před odletem na soustředění v Turecku deklasovala druholigovou Jihlavu 5:0 a v prvním zápase soustředění na asijském kontinentu porazila i polský Zagłębie Lubin SA 2:1. V tomto zápase nastoupil poprvé i Václav Pilař, který se preventivně vyhýbal zápasům na umělé trávě. A hned nahrál Martinovi Nešporovi na první branku. Sigma měla možnost kopat penaltu, ale Pilař se přidal k podzimním neúspěšným exekutorům a tak zůstává branka soupeřů při penaltách i nadále zakletá. V pondělí Sigma s „béčkovou“ sestavou remizovala s dánským Hobro 1:1. Gól dal Radek Látal, který je nováčkem na ligové soupisce Sigmy.

Kádr pro soustředění Sigmy v Turecku: brankáři Miloš Buchta, Michal Reichl a Aleš Mandous, obránci Martin Sladký, Radek Látal, Juraj Chvátal, Vít Beneš, Václav Jemelka, Jan Kotouč, Roman Polom, Jan Štěrba, Michal Vepřek a Jiří Sláma, záložníci David Houska, Jakub Plšek, Lukáš Kalvach, Jiří Texl, Mojmír Chytil, Václav Pilař, Milan Lalkovič, Tomáš Zahradníček a Šimon Falta a útočníci Martin Nešpor, Pavel Dvořák a Jakub Yunis.

Dlouhodobě chybí Martin Hála, který se zranil koncem září v pohárovém zápase proti Třinci a připravuje se individuálně.

Jsem rád, že Sigma přes zimu nikoho neprodala a naopak posílila o stopera Víta Beneše. Kádr se mi jeví dost silný na to, aby se vyhnul sestupovým starostem. Podle rozestavení v přípravě se zdá, že experiment se třemi obránci je momentálně passé. Pokud budou hrát čtyři, záložníků bude v poli o jednoho méně a tím by se v záloze celkově hodně zvedla konkurence, zejména na krajích sestavy, potažmo i na pozicích beků.

Poslední přípravný zápas hraje Sigma v pátek 1. února proti Shonan Belmare (Jap.).

Události uplynulých dní:

Fanouškům doporučuji výstavy o stoleté historii Sigmy, která se koná v prvním patře Šantovky. Uvidí sigmácké historické dresy i dresy soupeřů v evropských pohárech. Na několika panelech jsou připomenuti dva nejvýznamnější trenéři Sigmy pan Karel Brückner a pan Petr Uličný. Ve vitrínách je vystaveno plno pohárů a dalších artefaktů včetně dvou nejvýznamnějších a to Českého poháru a Superpoháru. Fotografie a kopie různých dokladů připomínají budování Androva stadionu, zápasy i počátky klubu. Velmi pěkné a dobrý počin vedení klubu ve spolupráci s Galerie Šantovka.

Poklidnou situaci v klubu, který už začal slavit 100. „narozeniny“, trošku rozvířila informace, kterou uveřejnil bývalý spolumajitel klubu Robert Runták na svém Facebooku, že na hlavní společenskou událost století a to na slavností galavečer klubu, který se konal nedávno, nebyli pozváni kromě něj ani dva bývalí významní manažeři klubu Martin Rak (toho času působící v Baníku) a Jiří Kubíček. Oba se výrazně a nesmazatelně zapsali do historie našeho klubu. Robert Runták není v klubu od roku 2012. I on se rozešel ve zlém a následně prodal své akcie Josefu Lébrovi.

Otázka je, jestli galavečer je tím pravým místem pro urovnávání starých sporů a jestli by jmenovaní pozvánku přijali, nicméně ti tři pro klub udělali hodně a to už jim nikdo „neodpáře“. Není důvod mazat jejich jména z historie klubu, jak by někteří mohli takový přístup rozklíčovat. Sigma asi potřebuje ještě hodně času na změnu kurzu, ve kterou jsme mnozí kdysi doufali.

Změny v komunikaci

Vypadá to, že dojde ke zlepšení alespoň v oblasti komunikace s fanoušky klubu. Zkraje roku v klubu skončil tiskový mluvčí Petr Pelíšek, který byl nahrazen PR Managerkou Alicí Zbraňkovou a PR a Social Media Managerem Michalem Zbraňkem. Zní to pěkně, sociální sítě hýbou světem. Nejde však jen o to získávat nové, mladé příznivce, ale hlavně si získat zpět důvěru těch „starých“, kterým jsou sociální sítě šumafuk. Věřím, že z obou nových managerů vyrostou osobnosti, které dokáží řadu věcí slušně vykomunikovat. Stále očekávám, že se do práce v klubu podaří zapojit i nějakou bývalou silnou hráčskou osobnost a to nemyslím na úrovni trenéřiny, ale na úrovni hájení zájmů klubu na veřejnosti, třeba ve vedení klubu. V tom má Sigma rovněž rezervy, ale chápu, že se taková osobnost těžko hledá, tedy pokud se hledá. (v klubu nyní působí Petr „John“ Uličný jako člen představenstva, pozn. redakce).

O tom, že klub ještě čeká moře práce, svědčí i to, jakým způsobem komentoval, či spíše nekomentoval, nedávný odchod Ladislava Onofreje z klubu a to z pozice asistenta trenéra Jílka. Je to úděl trenérů i hráčů, že s nimi kluby orají, jak potřebují. Laco Onofrej není ani první, ani poslední. Jde spíš o to, že by se spíš slušelo veřejně poděkovat, než jen pokrčit rameny.

Klub představil výroční logo Sigmy. K současnému znaku byl přidán zlatý lem v podobě klasů obilí a dole zlatý nápis 100 let/1919-2019. Logo se mi vcelku líbí, jasně říká, o co kráčí. Nechápu však, proč se však do loga vypisuje text „100 let“, když to z následujících letopočtů jasně plyne. A z hlediska pohledu zvídavého nebo nechápavého zahraničního fanouška si představme, co mu vyjde po zadání samotného slova „let“ do překladače- v angličtině slova flight, voyage, navigation. Což vlastně ve výsledku tak lze chápat rovněž…

A ve spojitosti se Sigmou…

Pro sigmáky zajímavá informace se objevila minulý týden z tábora Slovácka. Jakubovi Petrovi (*1990) tam končí v létě smlouva a již nyní mu bylo umožněno si hledat nové angažmá, protože jeho stávající klub mu novou smlouvu nenabídne. Petr před skoro 12 lety v Sigmě debutoval pár dní před svými 17. narozeninami jako vůbec nejmladší odchovanec našeho klubu. Toto letí.

Spekulovalo se, že by Sigmu mohl posílit její odchovanec Kamil Vacek (*1987). Tento hráč Odense BK jde však hostovat do Bohemians 1905. Ostatně Sigmě se úspěšně vyhýbal i při minulých návratech do české ligy, čili nic nového pod sluncem.

Málem bych zapomněl na plzeňského Jakuba Řezníčka, který tady zanechal sice jen půlroční, zato docela výraznou stopu při hostování z Plzně. Přestupem do belgického Lokerenu uvolnil místo na lavičce Jeanu-Davidovi Beauguelovi, posile ze Zlína. A aby to bylo pro tuto chvíli komplet se zimními přestupy z hlediska exsigmáků, tak už v prosinci podepsal smlouvu se Slavií liberecký Petr Ševčík.

Podobné články