Ve středu debutoval v reprezentačním dresu olomoucký záložník Šimon Falta, zahrál si posledních pět minut přípravného zápasu proti Islandu (2:1). Šimon je teprve sedmým odchovancem Sigmy (v širším slova smyslu), který se stal reprezentantem ještě v době jeho působení v Sigmě (před ním Pavel Hapal, Radoslav Látal, Martin Kotůlek, Oldřich Machala, Michal Hubník, Tomáš Hořava a Martina Pospíšil) a 15. odchovancem vůbec, který hrál za reprezentaci (kromě zmiňovaných ještě Marek Heinz, Tomáše Ujfaluši, David Rozehnal, Radoslav Kováč, Roman Hubník, Kamil Vacek a Tomáš Kalas). Současně se stal 18. hráčem, který nastoupil za českou nebo československou reprezentaci v době, kdy hrál za Sigmu (celkově 23., když počítám i zahraniční reprezentanty). V sobotu se k nim přidal (zaslouženě) i David Houska, který si proti Kataru zahrál se Šimonem Faltou a Tomášem Kalasem dokonce v základní sestavě.

zdroj fotografií: blackart.cz

Z důvodů repre pauzy se naposledy hrála liga mnaposledy předminulý víkend, tak nám osvěžím paměť. Sigma remízou na Bohemians podeváté v řadě neprohrála- kdo by to před sezónou tipoval. Delší série by však mohl mít fanoušek Sigmy ještě v paměti. V sezóně 2012/13 mezi 2. a 13. kolem včetně Sigma neprohrála 12 zápasů v řadě (trenér Pivarník). Do dvou sezón stejnou sérii rozdělila letní přestávka v roce 2010. Sigma neprohrála od 28.kola sezóny 2009/10 až do 9.kola následující sezóny (trenér Psotka).

Hráči Sigmy si v prvních třinácti kolech vedou statečně a vyhráli víc než polovinu zápasů a jen jednou prohráli. Pro většinu hráčů Sigmy je to na prvoligové úrovni nezvyk, poslední dvě ligové sezóny se moc nevyhrávalo. Pokud bych současným hráčům počítal jen ty výhry, na kterých se podíleli jako hráči základní sestavy, tak jedničkou v olomouckém dresu je pochopitelně kapitán Michal Vepřek, který v Sigmě kroutí už 9. ligovou sezónu (11 celkem). Do začátku té letošní měl na svém kontě 44 ligových výher na pozici hráče základní sestavy Sigmy. Daleko za ním je David Houska s deseti výhrami, Jakub Plšek a Martin Hála s osmi, Uroš Radakovič měl 6 výher, Miloš Buchta jen 5, Šimon Falta 3 a Tomáš Zahradníček, Tomáš Chorý a Pavel Moulis dokonce jen dvě výhry coby členové základní jedenáctky Sigmy. Vítězit se holt museli znovu učit ve druhé lize a teď, docela paradoxně, sklízí sladké plody pro fanoušky poněkud trpké minulosti. Hráči si také zvykají na poněkud jinou roli v týmu, než v líze mívali. Staly se z nich postupně opory. Například Šimon Falta až do letošní sezóny odehrál polovinu všech svých prvoligových zápasů jen jako střídající hráč, Tomáš Zahradníček ani to ne a Tomáš Chorý nastupoval jako náhradník dokonce v 75% všech svých dosavadních prvoligových zápasů.

Pohled na ligovou tabulku je mimořádně radostný, a pokud by se podařilo udržet čtyři body náskoku na pátou Spartu i po vzájemném zápase, bylo by to super. Pohled na opačný konec tabulky nevyznívá dobře pro fanoušky ostatních moravských a slezských týmů. Od desátého místa se do sestupových pozic přimíchává z Čech jen Dukla na 11.místě. Zajímavostí je, že většina těchto sestupem ohrožených týmů nese na trenérské pozici olomouckou stopu. Trenéři Páník (Zlín), Kučera (Baník), Pivarník (Brno) a asistent (teď po odvolání trenéra Webera i jeden ze dvou hlavních trenérů) Mucha (Karviná) budou mít po reprezentační přestávce čím dál větší starosti a hlavně pod Radimem Kučerou se výrazně otřásá trenérská židle. Jistotu má do konce podzimu. Na Slovácku sice exolomoucký tenér nepůsobí, ale sestupovým starostem se budou chtít vyhnout odchovanci Sigmy Jakub Petr a Jan Navrátil, kteří s tím mají bohaté zkušenosti ze Sigmy. Bohužel ne moc dobré.

K napadení muže původem ze západní Afriky v pražské tramvaji fotbalovými chuligány v barvách Sigmy při zápase na Bohemians se vyjádřili sami kotelníci ze Sektoru S zde. Doufám, že policie čin řádně vyšetří a že se takový čin nebude opakovat.

Médii probleskly zprávy, že zimní přestup Tomáše Chorého do Plzně je hotovou věcí. Sigma se tyto zprávy pokusila dementovat zde, nicméně již teď je jasné, že některé hráče se nepovede v zimním přestupovém období udržet zvláště, když může kdokoliv uplatnit výstupní klauzule v jejich aktuálních smlouvách.

A jak to fičí v zahraničí?

David Rozehnal (KV Oostende – Jupiler Pro Legue) hrál naposledy v srpnu, celkem v belgické lize letos jen tři zápasy. Oostende vyhrálo poslední tři zápasy a mírně odskočilo od sestupové pozice. Pavel Dreksa v azerbajdžánském Něftči Baku poslední dobou také nehrává. Tomáš Černý (Partick Thistle- Premiership) je naopak dál jedničkou svého týmu, naposledy bohužel dostal na Ibrox Stadium od Rangers trojku a momentálně to vypadá na boj o udržení. Tomáš Kalas byl až do konce října oporou Fulhamu FC (League Championship), ale proti Bristolu v 15.kole byl střídán v poločase za stavu 0:2 a o víkendu na hřišti vedoucího Wolverhaptonu nehrál. Martin Pospíšil (Jagiellonia Bialystok) vypadl ze základní sestavy. O víkendu v Plocku ani nestřídal. Jagiellonia je po 15.kolech Ekstraklasy 3. Kamil Vacek (Śląsk Wrocław) naopak už začal hrát pravidelně, ovšem v podání jeho týmu to je pěkná divočina. Poslední tři zápasy, kdy byl v základní sestavě, odehrála Wrocław se skórem 4:7 (1 výhra). Wrocław je 10.

Takový byl 45. týden a už nyní se můžete těšit na Okem fanouška – události 46. týdne od Tomáše Vaidy.

Jako drobný dárek vám nabízíme možnost si stáhnout pozadí pro počítač s výše zmíněnými Davidem Houskou a Šimonem Faltou

Podobné články