Sigma navzdory aktivnější hře a většímu množství gólových šancí než v minulých zápasech, nezvládla další domácí zápas a díky obrovským hrubkám v obraně nezískala ani bod.

Trenér Radoslav Látal proti Baníku Ostrava opět značně protočil sestavu. Z obrany zůstal v základnu jen Václav Jemelka, do záložní řady se vrátili Šimon Falta a Mojmír Chytil. A změny se projevily výrazným způsobem, v pozitivním i negativním smyslu. Obě řady totiž dokázaly vyprodukovat neuvěřitelné množství gólem zavánějících situací. Před soupeřovou i před vlastní brankou, fifty-fifty.

Sigma útočila, Baník dával góly. Laštůvka čaroval a dokázal si poradit s celou řadou víceméně ošemetných situací a střel. Na druhé straně hřiště Aleš Mandous tolik štěstí neměl, i tak jedním nebo dvěma těžkými zákroky držel Sigmu ve hře.

Popisovat neproměněné šance Sigmy by vydalo na jednu stránku. Za zmínku stojí například Julišův průnik, po kterém trefil Laštůvkovu nohu a odražený míč těsně minul dobíhající hráče Sigmy. Až na zakončení byla perfektní akce Mojmíra Chytila, který si před vápnem ze vzduchu stáhnul dlouhý nákop z vlastní půlky a z otočky zakončil. Zkušený Laštůvka mu však rychlým vyběhnutím nedal milimetr prostoru navíc. U jediné branky Sigmy bylo opět duo Juliš- Chytil. Lukáš Juliš po Chytilove přihrávce vyškolil exolomouckého Svozila a nedal Laštůvkovi šanci. Pro jednoho šestá branka, pro druhého čtvrtá asistence, z toho tři na gól Julišovi.

Pokud by se mělo natočit instruktážní video, jak se nemá bránit, stačilo by použít záběry ze situací všech tří gólů Baníku. První branka padla po náhodné přihrávce naslepo v situaci, kdy obrana byla plus mínus na svých místech, nikdo nechyběl, ale v rozhodující chvíli nedokázal stoper Štěrba správně zareagovat na pohyb jediného nabíhajícího hráče, podklouzl a soupeř se ocitl před Mandousem v pozici, že se ho mohl zeptat, kam to chce. Druhá branka Baníku padla po zhruba šedesátimetrovém nákopu na nabíhajícího útočníka. Nešťastník zápasu Štěrba prohrál běžecký souboj tělo na tělo, i gólman Mandous mohl být v souboji dřív. Nebyl, Šašinka prodloužil nákop a míč skončil v brance.

V čase trvalé převahy Sigmy se zdálo, že vyrovnání je otázkou času, což se nejen nepodařilo, ale Baník vedení ještě navýšil. Michal Vepřek v posledních vteřinách nastavení poločasu vhazoval na polovině Baníku aut. Těžko říct proč, aut se mu zkrátka nepovedl a hodil ho rovnou soupeři. Po následném protiútoku a střele zpoza vápna skončila zřejmě ještě tečovaná střela v šibenici bezmocného Mandouse. 1:3 v poslední vteřině nastavení prvního poločasu.

V poločase byl stoper Jan Štěrba vystřídán Tomášem Zahradníčkem, ale Sigma si šanci na snížení náskoku ve druhé půlce prakticky nevypracovala. Snaha byla, ale Baník vsadil vše na obranu a hrozil protiútoky. Jediná přímá střela na branku v podání Sigmy skončila v síti až v poslední minutě zápasu. David Houska kopl přímý kop tak, jak jsme to od něj už hodně dlouho neviděli. Vzpomínám si, že z podobného místa zavěsil v zápase proti Kairatu. Krásná tečka za pohledným zápasem se špatným výsledkem.

Na vyrovnání už nebyl čas, rozhodčí zápas ukončil. Vzhledem k losu posledních dvou kol už nevidím moc šancí na návrat do prostřední skupiny.

  1. kolo, Základní část Fortuna ligy, neděle 07/06/2020, 17:00. Andrův stadión: SK Sigma Olomouc – FC Baník Ostrava 2:3 (1:3). Branky: 34. Juliš, 90.+4 Houska – 6. Jirásek, 23. Šašinka, 45.+1 Kuzmanovič. Rozhodčí: Ardeleanu – Caletka, Hurych. ŽK: Houska, Breite, Jemelka, Hála – Jirásek, Šašinka. Bez diváků. Olomouc: Mandous – Sladký, Štěrba (46. Zahradníček), Jemelka, Vepřek (86. Zmrzlý) – González (69. Yunis), Houska, Breite, Chytil (78. Hála), Falta – Juliš. Trenér: Radoslav Látal. Ostrava: Laštůvka – Pokorný, Svozil, Stronati – Potočný (88. Baroš), Hrubý (46. Fillo), Jánoš, Jirásek (82. Kaloč), Holzer – Kuzmanovič (88. Lalkovič), Šašinka (57. Smola). Trenér: Kozel.

V podání Sigmy jsme v prvním poločase viděli úplně odlišný výkon, než v dosavadních třech pokoronavirových zápasech. Byl tam pohyb, pěkné akce, šance. Paradoxně, jak už to někdy bývá, góly dával hlavně soupeř. Pokud ale nepodá dobrý a vyrovnaný výkon celý tým, není šance na úspěch. A je jedno, jestli jednou selže útok, záloha nebo obrana.

Za Lukáše Juliše mluví góly a po většinu času mu skvěle sekunduje Mojmír Chytil, objev sezóny. Jeho vysoká, lehce nahrbená postava trochu klame, ale to jeho pokrytí míče nemá chybu, má špičkovou hru zády k brance, navíc je rychlý s tahem na branku. Věřím, že se bude stále zlepšovat a k té jedné brance Spartě přidá další. Už má čtyři asistence, nejvíc z celého týmu, přitom při polovičním počtu odehraných zápasů.

Juliš se pomalu dotahuje na nejlepšího střelce týmu, sedmigólového Jakuba Plška, který před jarní sezónou odešel do Maďarska. Neskutečná produktivita, skoro gól na zápas. A k všem těm gólům z bezprostřední blízkosti branky teď přidal i jeden zpoza vápna.

Sigma má aktuálně v kádru pouze tři hráče, kterým se povedlo v roce 2020 vstřelit ligovou branku- Juliše, Chytila a Housku, jinak nikdo. Útočník Jakub Yunis dokonce neskóroval déle, než Milan Lalkovič, který už hraje za Baník.

Miloš Buchta se po koronavirové přestávce poprvé objevil na lavičce, absentovali Michal Reichl, Martin Nešpor a Václav Pilař. K nim se přidal zraněný Vít Beneš.

Kerbr ani Látal tentokrát nenastoupili a tak jejich rodinný souboj v počtu ligových startů za Sigmu zůstává stále těsně pro rodinu Kerbrovu 150:144. Otec a syn Látalovi mají aktuálně stejný počet zápasů jako bratři Jaromír a Jiří Fialovi. Vojtěch a Jan Schulmeisterovi mají 155 zápasů, otec a syn Martin a Oto Vyskočilovi 181, jasnou jedničkou, vlastně dvojkou jsou bratři Hubníkovi s 272 zápasy. Další pořadí: 6. bratři Kobylíkovi 116 zápasů, 7. otec a syn Šindelářovi 93, 8. děda a vnuk Jiří Vít a Lukáš Kalvach 75, 9. bratři Guzikovi 39, 10. bratři Ekwueme 16 a 11. bratři Šarapovovi 6 zápasů.

Ještě jsem se podíval, jestli nějaký olomoucký hráč neční v individuálních statistikách letošní Fortuna ligy. Neční. Výjimkou je Šimon Falta, který je v jedné statistice v top ten. Dělí se s Plavšičem, Kayambou a Coufalem o 8. místo v počtu gólových přihrávek. Lukáš Juliš je ve střelecké úspěšnosti 13. s téměř 38 %. V počtu střel na branku se David Houska popracoval na dělené 33. místo a o jednu střelu předstihl Jakuba Plška, který tady není už osm zápasů. Ovšem jaksi mu chybí Plškova produktivita, který je stále nejlepším střelcem týmu. Houska je alespoň nejfaulovanějším hráčem ligy, dalo by se říci, že už tradičně.

Stále platí ten nesmysl s omezením počtu diváků, od příštího domácího zápasu by se kvóta měla zvýšit na 500 lidí na zápas. Hospody a divadla mohou být narvané k prasknutí, hráči se mohou po gólech objímat a válet se po sobě, ale na lavičce musíte mít roušku a v hledišti pomalu ani noha. Absurdistán. Pak vidíme fanoušky za plotem na žebřících a zdvíhacích plošinách, jako na Bohemce, nebo se mačkat u nějakého průhledu na půlku hřiště nebo někde na kopci nad stadionem.

U soupeře se v základu objevil Jaroslav Svozil, který v lize začínal před pěti lety v dresu Sigmy a přes druhou ligu se vydrápal zpět do první. Milan Lalkovič, který tady před rokem rovněž působil, dostal společně s Milanem Barošem poslední tři minuty zápasu zřejmě za odměnu, aby si užil výhru proti svému bývalému týmu.

Proti týmu, se kterým získal titul jako hráč, měl určitě o motivaci navíc i trenér Látal, bohužel trenér Baníku Kozel ho převezl. Radost z výsledku přesto do Olomouce doputovala, ale na jiné trase. Jak všichni víme, Martin Rak, jedna z nejvýraznějších funkcionářských osobností Sigmy vůbec, již nějakou tu sezónu působí v Baníku.

Předposlední kolo základní části se hraje už ve středu. Sigma hraje v Boleslavi. Boleslav může teoreticky skončit ve všech třech skupinách, takže má pořád o co hrát. Po koronaviru výsledky také nic moc, v Plzni nakládačka 7:1, doma se Zlínem 1:1, bez výhry a jen dvě remízy, ale to nic neznamená. Sigmu jen výhra vrací do hry o prostřední skupinu. Remízu nebrat, nic neřeší.

Podobné články