I pod tlakem vynikající 3 body a dotažení Liberce

Domácí zápas s Libercem se vydařil. Tomáš Zahradníček chytil neskutečnou formu. Jeho akce před druhým gólem, kdy si obhodil obránce a pláchl mu podél lajny, mi připomněla nejlepší časy Pavla Hapala nebo Stanislava Vlčka. Ale měl bych zdůraznit i příspěvek Martina Nešpora, autora tohoto jednoho z nejkrásnějších gólů, co jsem za poslední dobu viděl. Kdyby se vrátila cela akce zpět, kde začala, viděli bychom Nešporův hlavičkový souboj na půlce, vzápětí jeho sprint podél středové čáry na druhou stranu hřiště a další jeho souboj a vybojovaný míč. Pak už následovala rychlá Zahradníčkova akce. A koho našel centrem ve vápně? Nabíhajícího Martina Nešpora, který následně málem protrhl síť.

Liberec měl většinu zápasu převahu, ať už za stavu nula nula nebo pak od dva nula. Ale v cestě mu stála slušně fungující defenzíva Sigmy, podpořená skvělými výkony Víta Beneše a Miloše Buchty. Ostatní občas panikařili a pod tlakem dělali chyby, ale celkově to fungovalo. Hráči se dokázali zastoupit no a ve vápně kraloval Buchta. Už to vypadalo na relativně poklidný závěr, když náhle přiletěl odkudsi zdálky míč, Miloš Buchta ho před sebe jen vyrazil a bylo vymalováno. Drobná vada na kráse a škoda chybějící nuly na kontě. Závěr mohl ještě totálně pokazit VAR, ale u videa seděl zřejmě někdo soudný.

Perfektní je, že si Sigma může pomoct k lepšímu výsledku výborně zahraným rohem a gólovým příspěvkem kohokoliv z týmu. V osobě Beneše Sigma konečně našla perfektního hlavičkáře, žádné šmrdlání, ale hlavou skvěle trefený míč. V tom má například Václava Jemelka ještě rezervy. On sám měl na hlavě v tomto zápase dva góly.

A další věc: když Sigma vede, už to nepustí. Zajímavé…

Juraj Chvátal se dostal po delší době do základu a střídal světlejší chvilky se slabšími, ale ve druhé půlce se do toho dostal, a když si hru zjednodušil, tak se asi všem ulevilo. Jinak sestava zůstala stejná jako na Dukle, čili s Jiřím Texlem místo Šimona Falty. Davida Housku klasicky soupeři řezali a asi byl opět nejfaulovanějším hráčem. Pořád však od něj všichni čekáme větší příspěvek. Ale čeká nás zápas na Spartě a hyn sa ukáže. Miloš Buchta si vybral slabší chvilku teď, Martin Sladký si odpočinul a neúnavného Martina Nešpora musí mít všichni obránci našich soupeřů už teď plné zuby. Tak otravného hráče jsem už dlouho neviděl. Sigma má na to přerušit vítěznou sérii Sparty.

Archív:

24.kolo Fortuna ligy: SK Sigma Olomouc – FC Slovan Liberec 2:1 (1:0). Diváci 2832. Rozhodčí: P. Orel – I. Nádvorník, T. Mokrusch (J. Machálek). Branky: 30. Beneš, 56. Nešpor – 86. Kozák. ŽK: Kalvach – Potočný, Hybš. SK Sigma Olomouc: Buchta – Chvátal, Beneš, Jemelka, Vepřek – Zahradníček (90. Lalkovič), Houska, Kalvach, Plšek, Texl (61. Falta) – Nešpor (87. Yunis). Trenér: Václav Jílek. FC Slovan Liberec: Nguyen – Koscelník (68. Oršula), Mikula, Karafiát, Hybš – Breite, Dorley – Potočný, Sýkora (57. Musa), Pešek (46. Malinský) – Kozák. Trenér: Hornyák

Fotogalerie z utkání se Slovanem Liberec

Události uplynulých dní

Sigma tentokrát svým domácím zápasem hrací kolo ukončila a předpokládám, že minimálně třetina ligových soupeřů napjatě sledovala výsledek tohoto zápasu, který situaci ve středu tabulky ještě více zašmodrchal.

Naopak z pohledu Sigmy byla velmi zajímavá sobota, kde se naši soupeři mleli mezi sebou. Tři zápasy ze čtyř, které začínaly ve tři hodiny, vypadaly ještě pět minut před koncem na remízu. Nakonec Boleslav sejmula dvěma góly v závěru Příbram a Zlín z penalty v 5. minutě nastavení porazil Duklu. Bod za remízu bralo Slovácko v Opavě, i když hrálo od 21. minuty bez vyloučeného hráče.

Čtvrtá výhra po sobě, kam to zapsat? Za čtyři zápasy nahráno skoro tolik, kolik za předchozích dvacet zápasů a o polovinu víc nastřílených branek. A ještě k tomu už čtyři jarní dvougóloví hráči: Beneš, Zahradníček, Kalvach a Nešpor.

VAR – pro diváky na stadiónu zdržující nuda

V zápase s Libercem se v nastavení dostal do akce VAR, tedy videorozhodčí. V dnešní době nic neobvyklého až na to, že to člověk z tribuny nepozná. Vidíte, že se něco děje, ale nevíte přesně co. Na hřišti všichni stojí a hledí na ztopořeného sudího, který pravděpodobně poslouchá ve sluchátkách hlášení VAR. Já jsem stará škola, poznám střídání, poznám, když asistent něco signalizuje, poznám, když rozhodčí něco pískne nebo když přeruší hru kvůli ošetření simulanta. Ale jak mám ksakru poznat, že rozhodčí něco s někým nekonečně dlouho konzultuje? Počítám, že televizní diváci mezitím sledovali milión záznamů údajně sporné situace s patřičným komentářem. O ten sice nestojím, ale přijde mi to z pohledu diváka, který si zaplatí vstupenku a pak tam dvě hodiny mrzne, hodně absurdní. Ještě k tomu ani nevím, že v zápase má být VAR použit, což by se mělo rovněž před zápasem divákům na stadionu sdělit.

Pohled na utkání první čtverky, tedy už bývalé

Nestává se často, aby policie musela vyklízet celý sektor kvůli výtržnostem. Tato situace nastala na Spartě v zápase s Plzní. Jedna ze světlic vystřelená ze sektoru hostů zranila diváka v jiném sektoru. Naprosto nechutná záležitost. Zápas kupodivu nebyl předčasně ukončen, ale následoval již zmíněný zásah policie.

Předpokládám, že se tato událost opět stane předmětem debat na všech úrovních a jsem zvědav, kam tyto debaty vyústí.

Jedno je jisté, takovému výtržníkovi se musí kromě soudního postihu dát navěky stopka na zápasy. V Anglii magora, co o víkendu vběhl v Premier League na hřiště a praštil jednoho z hráčů, už mezitím ve zkráceném řízení odsoudili. Tady se to povleče sto let a výtržník nakonec dostane flastr jen za to, že dělobuch nepoužil podle návodu na krabici.

A abych se vrátil k zápasu na Spartě, Plzeň nakonec utrpěla debakl, stejný jako o den později Baník na Slavii.  Ve dvou vzájemných zápasech prvních čtyřech týmů ligy padlo dohromady osm branek.

Slavia v Seville měla víc štěstí než SIGMA

Slavia v Evropské lize dokázala to, co se nepovedlo proti Seville Sigmě. Dala jim gól a pak ještě jeden. Zejména ten druhý po velké haluzi, nám tohle štěstí chybělo. Slavia tím pádem není úplně bez šance přes Sevillu postoupit, což by byla obrovská senzace.

A naposledy k Sigmě. Ještě není ani půlka března a už má odehranou víc než polovinu svých jarních domácích zápasů, když nepočítám nástavbu. Do konce základní části půjdeme na domácí zápas už jen 2x. Dvakrát se pojede do Prahy, jinak Sigma nevytáhne paty z Moravy (a Slezska). Žádné štrachání do Plzně, Příbrami nebo Teplic. Pohoda i pro fanoušky, kteří by chtěli ještě vidět co nejvíc zápasů Sigmy. A to už stojí za úvahu.

A mezitím někde ve Slezsku…Karviná odvolala trenéra. A nové jméno je docela překvapení. Je jím František Straka.

Reprezentační okénko

A úplně na závěr: nominace na dvojzápas s Anglií a Brazílií mě docela zarazila. Zatím je nominován jen jeden útočník a v nekonečném seznamu 28 náhradníků je sedm dalších útočníků, z nichž se asi bude losovat, či co. Mezi náhradníky je nejmladším Václav Jemelka, což je super. Takových mladých hráčů s budoucností by tam mělo být víc, ale jak přišel trenér Šilhavý například na Fleišmana z Baníku nebo proč už nenechá na pokoji Sivoka hrajícího izraelskou ligu, je záhadou. A hráčů za výkonnostním zenitem je tam víc. V nominaci reprezentační U21 nemá Sigma zastoupení, v U19 jsou David Zima a Tomáš Zlatohlávek a v U20 Mojmír Chytil. Bývaly časy, kdy se to našimi hráči tyto reprezentace jen hemžily.

Pozvánka na venkovní utkání SIGMY na Letné v Praze, proti Spartě

Sigma vyrazí do Prahy zabojovat o body s probuzenou Spartou

Podobné články