Jak se říká: nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Sigma to po koronavirové přestávce předvádí každý zápas a pro fanouška je skutečným utrpením se na to dívat.

Pokud se trenér Látal domníval, že výměnou skoro půlky mančaftu se hra zlepší, byl zápasem v Budějovicích celkem úspěšně vyveden z omylu. Na lavičce zůstali Falta, Sladký, Chytil a kvůli čtyřem žlutým kartám nejel na jih Čech Vepřek. Nahradili je Látal a Kerbr na becích a v záloze González s Greššákem. Daněk a Pilař nebyli ani na lavičce. Jihočechům pro změnu chyběl stoper Sivok a do zápasu se Sigmou čtyři zápasy po sobě nezískali ani bod.

První poločas nebyla zase až taková hrůza, jedinou pološanci si vytvořila Sigma. Beneš z voleje v dobré, ale těžké pozici levačkou přestřelil. Dynamo působilo dojmem, že je rádo, že je rádo. Pak ještě zastavil průnik Hály evidentním faulem těsně před vápnem obránce domácích, ale bez odezvy u sudího.

Ke všemu se zranil kapitán Vít Beneš, musel ho vystřídat Jan Štěrba. Tak to by bylo k první půli asi tak vše.

Po přestávce po chvilce pseudoaktivity nastal v řadách Sigmy totální chaos, které Budějovice dokázaly dvěma góly pohodlně využít.

Těžko říct, jak hráči Sigmy komunikují, nebo vlastně spíš nekomunikují. Před prvním gólem si dva dávají přednost, pak se obrana jako malý děcka seběhne do jednoho chumlu a na hřišti není nikdo, kdo by toho dalšího varoval, že se mu něco děje za zády. Pak už nezbývá nic jiného, než přihlížet, jak si úplně volný hráč sbíhá do vápna pro gólovou přihrávku. Těch příkladů absence elementární komunikace hráčů Sigmy by se našlo víc. Minimálně dvakrát se spoluhráči v červených dresech vzájemně málem přizabili bez přičinění soupeře.

Nějaká ta bojovnost snad ani nechyběla, sestřelených spoluhráčů i protihráčů bylo víc než dost. Odvaha a fotbalovost však chyběla určitě. Jemelka útočil, Houska bránil, dvakrát po sobě nahraje do křídla do volného prostoru, dvakrát se mu to okamžitě vrátí zpátky, sebedůvěra na bodě nula. Protiútok? První dotyk u vlastního vápna perfektní, prostrčení super, další hráč však místo úprku dopředu udělá neuvěřitelný oblouček zpátky, následuje množství kostrbatých přihrávek a nakonec náraz do posledního obránce. Těch zmršených přihrávek na dva tři metry nepočítaně. Co ještě šlo, byly přihrávky dozadu, těch se z toho kvanta pokazilo minimum, ale nemůžu říct, že by nějaká neskončila v autu nebo rohem.

Druhá branka Budějic už jen dokumentovala zmar Sigmy. Snad pětkrát měli hráči Sigmy možnost dostat míč z vápna. No není divu, že to tam nakonec spadlo, sice po haluzi, ale spadlo.

Nechápu, jak můžeme dohrát za stavu 0:2 při možnosti pěti střídání se čtyřmi obránci a dvěma defenzívními hráči. Nula střel na branku!!! To už snad ani nemůže být pravda. Nakonec můžeme být rádi, že to neskončilo debaklem. Ještě v nastavení Šulc trefil v jasné tutovce vyběhnutého Mandouse.

Ve třech pokoronavirových zápasech jedna vstřelená branka, skóre 1:4 a celkem tři střely na branku! Byl to typický zápas o šest bodů, místo vplutí do poklidných vod středu tabulky, pád do skupiny o baráž. Sigma je v tabulce posledních pěti zápasů poslední se dvěma remízami.

Fortuna liga: 27. kolo. Základní část, středa 03/06/2020, 18:00. Střelecký ostrov. SK Dynamo České Budějovice – SK Sigma Olomouc 2:0 (0:0). Branky: 50. Čavoš, 80. Kladrubský. Rozhodčí: Julínek – Hoch, M. Novák. ŽK: Jemelka, Beneš (z lavičky). Diváci: 120. Č. Budějovice: Drobný – Čolič, Havel, Talověrov, Kladrubský – Brandner, Havelka (65. Kulhánek), Šulc, Čavoš, Mršič (53. Ledecký, 57. Mészáros) – Schranz. Trenér: Horejš. Olomouc: Mandous – Radek Látal, Beneš (26. Štěrba), Jemelka, Kerbr – Hála (66. Falta), Houska, Greššák, Breite, González (82. Zahradníček) – Juliš (66. Chytil). Trenér: Radoslav Látal.

U soupeře mě zaujali dva devatenáctiletí hráči soupeře, stoper Talověrov a neúnavný Pavel Šulc, kteří naše borce absolutně zastínili.

Liga jede fofrem. Tohle rychlé tempo mě baví, je jenom škoda, že tomu chybí ta zábavná nástavba ve formě dobré hry nebo výsledku, v neděli hraje Sigma doma s Baníkem. Absolutně si netroufám prognózovat výsledek, ale mohu říct, že pro optimismus mi chybí jakýkoliv zdroj.

Doufejme, že se Vítu Benešovi neobnovilo zranění, které ho vyřadilo ze zápasů před koronavirem. Naopak radost musí mít každý fanoušek Sigmy z toho, že už aspoň za béčko nastoupil do dlouhém výpadku Martin Nešpor.

Když se podívám na kádr Sigmy, netvrdím, že by nešel posílit, obavy samozřejmě vzbuzuje konec hostování Lukáše Juliše. Nicméně mám pocit, že z tohoto kádru by šlo určitě vymáčknout víc. Vždyť jsou to všichni fotbalisti, kteří už dokázali, že za to umí vzít. Jsou to všechno hráči, kteří mají ještě pár let na nejvyšší úrovni před sebou. Potřebují se posunout jinam? Nebo dostat nějaký impulz, aby se probrali? Zahradníček, Falta, Houska, ročníky 1993, už měli být v tuto chvíli oporami a ne se na hřišti plácat jako kapři na dně vypuštěného rybníku. David Houska vypadá, jako by si to neměl s kým dát. Nějaká přímočará průniková přihrávka nebo povedený centr? Nic, nula.  Lukáš Juliš je na hrotu absolutně odříznutý od hry, na vápně vymýšlí jeho spoluhráči těžko uvěřitelné složitosti. Pokud se někdo snaží s míčem trošku rozbourat obranu, tak pak je to snad jenom Mojmír Chytil, který na soupeře platí.

V neděli proti Baníku opět bez diváků a na doporučení PČR nebude otevřená ani fanzóna u Šantovky. Baník ztrácí výhodu mohutné podpory severní tribuny a domácí fanoušci přichází o jeden z top zápasů sezóny. Nejsem odborník na koronaviry, ale pokračující uzavření tribun se mi jeví jako čím dál větší nesmysl.

Baník se propadl z elitní šestky po domácí prohře s Plzní do skupiny, kam by se Sigma mohla stále ještě v tomhle kole při troše štěstí a v případě výhry vrátit. Teoreticky by k tomu mohl už dopomoci uzdravený útočník Martin Nešpor, který se právě dnes (v pátek 5.6.) stal osmým třicátníkem v kádru Sigmy. Krásné kulatiny by mohl oslavit třeba vítězným nedělním ligovým zápasem, který nehrál na den přesně 8 měsíců!

Podobné články