Celý rok se tady snažím aspoň jednou týdně naplnit rubriku Očima fanouška nějakými svými postřehy ze zápasů Sigmy nebo dění kolem ní. Dnes bych se chtěl za uplynulým rokem 2018 lehce ohlédnout.

Když budu rok hodnotit jako celek, myslím, že patřil k jednomu z těch nejúspěšnějších v celé klubové historii. Za to patří dík hlavně trenéru Jílkovi, celému realizačnímu týmu kolem něj a hráčům, kteří pro Sigmu a její fanoušky po letech vybojovali účast v evropských pohárech. Sigma skončila v lize před Spartou na 4. místě. Trenér Václav Jílek byl v anketě LFA zvolen trenérem sezóny 2017/18, Václav Jemelka byl objevem téže sezóny a Miloš Buchta nejlepším brankářem.

Na podzim Sigma prošla do 4. předkola Evropské ligy, kde se neúspěšně pokusila vyřadit španělský velkoklub Sevilla FC. K tomu Sigma dokázala postoupit i do jarního čtvrtfinále MOL Cupu, kde se střetne s Bohemians 1905.

Naopak mínusem je kromě podzimní formy ještě stále nedořešený vstup silného finančního partnera do klubu. Nepodařilo se přivést do týmu žádnou výraznou novou tvář z řad vlastních odchovanců, alespoň se povedla jarní hostovačka Jakuba Řezníčka a z letních posil se nejlépe jevil Martin Nešpor, který s Pavlem Dvořákem celkem dobře vpluli do základní sestavy. Ostatní posily nám doufám na jaře předvedou víc. Tým v létě opustil jen Uroš Radaković, i když obavy o větším pouštění žilou tady byly. Jeho absence byla v obraně však byla hodně citelná.

Sigma za celý rok 2018 odehrála neskutečných 39 soutěžních zápasů, z toho 33 ligových, 2 v MOL Cupu (oba vítězné) a 4 v Evropské lize. Nejvíc zápasů z nich odehráli David Houska, Lukáš Kalvach a Jakub Plšek po 38. 37x hrál Tomáš Zahradníček, 36 x Šimon Falta, 34x Miloš Buchta, 30 a více mají ještě Václav Jemelka, Michal Vepřek a Martin Sladký. Nejlepším střelcem roku 2018 v dresu Sigmy ve všech soutěžních zápasech byl Jakub Plšek s 11 brankami, z toho bylo 9 ligových. Po šesti brankách dali Jakub Řezníček (na jaře) a Martin Nešpor (na podzim). David Houska a Šimon Falta se trefili 4x. Celkem branku dalo 13 z 27 hráčů v poli, kteří se v roce 2018 na hřišti objevili.

Na podzim Sigma svými výkony v lize svoje fanoušky moc nepotěšila, ale po strašidelném rozjezdu a po šesti porážkách v řadě se jakž takž zmátořila a ztráta na střed tabulky není po 19.kolech až tak děsivá.

Sigma na podzim odehrála rekordních 25 soutěžních zápasů. Držákem sezóny je Lukáš Kalvach (*1995), který od svého ligového debutu v 1. kole minulé sezóny prakticky neslezl z hřiště. Za tu dobu chyběl jen loni na podzim ve dvou zápasech MOL Cupu a pak na jaře v lize proti Teplicím kvůli červené. Od té doby odehrál 29 soutěžních zápasů v řadě, z toho všech 25 podzimních zápasů Sigmy. Celkem 2157 minut. O 31 podzimních minut a o jeden zápas méně má další opora David Houska. V soutěžních zápasech Sigmy se na podzim objevilo celkem 25 hráčů, z posil toho nejvíc odehrál Martin Nešpor– 21 zápasů, gólman Aleš Mandous naopak nenastoupil ani jednou. Pouze jeden start v MOL Cupu si připsali mladíci Jakub Matoušek a Ondřej Zmrzlý. Bývali jsme zvyklí na mladší debutující hráče, než devatenáctileté, jako tomu teď naposledy bylo v případě Mojmíra Chytila, ale od února 2013, kdy hrál svůj první ligový zápas David Houska, nikdo mladší za Sigmu v lize nenastoupil. Chytil ho překonal o 11 dní. Na jaře by mohl vytvořit konkurenci pro svoje starší spoluhráče a přidat další starty.

Sigma to potřebuje.

Michal Vepřek odehrál na podzim 17 ligových zápasů a díky tomu se posunul na celkové 10. místo v počtu odehraných ligových zápasů za Sigmu, má jich 184. David Houska se zatím zastavil na 99 zápasech a Šimon Falta na 89.

Nejlepším střelcem podzimu ve všech soutěžních zápasech je Martin Nešpor se 6 góly. Jakub Plšek i s těmi pohárovými skóroval 4x. Střelecky se prosadilo celkem 10 hráčů, momentálně ale nemáme žádného, který by atakoval přední příčky historické tabulky ligových střelců Sigmy. Nejlepším z aktivních hráčů v dresu Sigmy je Jakub Plšek se 16 ligovými brankami. Jakub se v necelých 25 letech stal desátým nejmladším střelcem s takovým počtem gólů v dresu Sigmy. Na podzim se trochu zasekl, ale věřme, že se na jaře opět ukáže v lepším světle.

Sváteční střelec Michal Vepřek dal po více než šesti letech svůj druhý ligový gól, a tím se stal šestým nejstarším střelcem ligového gólu za Sigmu.

Kdyby si Martin Nešpor na jaře mírně zvýšil střeleckou produktivitu, mohl by se posunout výš než na aktuální desáté místo v průměru vstřelených branek na zápas (před Pavla Hapala a Michala Ordoše). I tak je zatím produktivnější, než například ve své době byli útočníci Radek Onderka nebo Martin Doležal.

Miloš Buchta se v průběhu podzimu stal nejstarším hráčem, co kdy za Sigmu hrál. Radima Kučeru překonal o 75 dní. Kromě toho se Buchta prochytal ke čtvrtému místu v počtu vychytaných nul mezi gólmany Sigmy. Na podzim předstihl Petra Pižanowského a Jiřího Doležílka, na Petra Drobisze (30 nul) před ním mu chybí ještě 7 čistých kont. Luboš Přibyl má 31. Martin Vaniak je se 74 zápasy bez inkasovaného gólu bezkonkurenční a v nejbližší dekádě bude zřejmě nepřekonatelný.

Znovu se zmíním o Michalovi Vepřekovi, který si stále drží slušnou formu i ve svých 33 letech. Už je šestnáctým nejstarším ligovým hráčem Sigmy v její historii, a kdybychom odečetli 5 gólmanů před ním, u kterých dlouhověkost není tak výjimečná, tak je jedenáctý. Za Sigmu Michal debutoval před více než 12,5 lety.

Šťastný nový rok a zase brzy na fotbale!

Podobné články