Jméno: Denis Cana

Věk: 26

Délka kontraktu: 1 rok + opce

Post: Střední defenzivní záložník

Preferovaná noha: Pravá

Číslo dresu: 9

IMG_5697-1

Odkud pocházíš a jaké byly tvé fotbalové začátky?

Pocházím z Černé Hory, město se jmenuje Bijelo Polje. Je to menší město na severu Černé Hory s asi 50 000 obyvateli. Tam jsem také začínal s fotbalem, když mi bylo tak 7-8 let. Ale už odmalička jsem si pořád hrál s balónem a balón byl takový nejlepší kamarád.

Kolika kluby sis prošel, než ses dostal do ČR?
Začínal jsem ve fotbalové škole, akademii a poté jsem hrál za místní klub FK Jedinstvo Bijelo Polje, odtamtud jsem odešel do zahraničí. Nejprve do Bosny, do týmu, který se jmenuje NK Bosna Visoko, kde jsem také studoval. Dalším klubem byl FK Jedinstvo Bihać. Další kroky mě vedly do Ománu, do hlavního města Maskatu, a odtud již do Varnsdorfu, kde jsem byl tři roky.

IMG_5688

Zmínil jsi, že jsi v Bosně studoval. Prozradíš nám co?
Management a ekonomie. Ale dostudované to zatím nemám, ještě tak jedna, dvě zkoušky chybějí. Kvůli fotbalu moc času na studium nemám a tak se to trochu protáhlo.

Jak bys srovnal fotbalové podmínky v České republice s podmínkami, které panují v Černé Hoře nebo Bosně?
Podmínky jsou zde mnohem lepší než u nás, to je známé. Řekl bych tak o stupeň výš. Podmínky v Česku jsou opravdu dobré a hlavně tady v Olomouci je to krásné. V Černé Hoře je hodně dobrých a talentovaných fotbalistů, ale s hráči se nepracuje tak dobře jako tady. Pokud hráči z Černé Hory neodejdou někam do zahraničí, tak toho moc nedosáhnou. U nás se moc nedbá na kvalitu a na práci s mladými.

Ve Varnsdorfu jsi hrál tři roky 2. ligu, takže víš, co nás bude letos čekat. Bude Varnsdorf hodně nepříjemným soupeřem?
Bude to těžké, ale věřím, že si s tím poradíme. Podmínky v Olomouci jsou určitě lepší než ve Varnsdorfu, což je sice poměrně malé město, ale herně je na tom Varnsdorf hodně dobře. Podle mého jsme loni hráli nejlepší fotbal ve druhé lize, a i letos myslím, že to zopakují – jádro týmu tam zůstalo.

Pokud hráči z Černé Hory neodejdou někam do zahraničí, tak toho moc nedosáhnou.

 

Jaké jsi měl o Sigmě informace, když jste sem přestupoval?
O Sigmě jsem slyšel a věděl hodně. V České republice je Sigma známý a velký klub. Sice poslední sezóna není nic, čím by se mohla chlubit, ale to se nedá nic dělat, stalo se to i věhlasnějším klubům. Musíme se z toho teď dostat zase nahoru.

Jaké máš cíle do budoucna?
V nejbližší době bych chtěl, abychom postoupili do 1. ligy. Mám zde smlouvu na rok s opcí, takže doufám, že postoupíme, budu hrát dobře, uplatní se opce, a já si budu moct zahrát první ligu. Všechno ostatní je daleko a já jsem hodně rád, že jsem se dostal sem do Olomouce.

To se nedá nic dělat, stalo se to i věhlasnějším klubům. Musíme se z toho teď dostat zase nahoru.

Jak na tebe působí Olomouc jako město?
Zatím jsem neměl moc čas projít si město, ale na první pohled je krásné. Byl jsem na náměstí, které je hodně pěkné. I od spoluhráčů, se kterými jsem dříve hrával, jsem pochytil, že Olomouc je nádherná.

Co rád děláš kromě fotbalu?
Jsem spíš klidnější typ, rád se kouknu na film, internet. Hodně času trávím na facebooku nebo skypu, kde hodně komunikuji s rodinou nebo přáteli. Přítelkyni zatím nemám, ale slyšel jsem, že tady jsou holky pěkné, slyšel jsem i o Růžích (Hanácké růže, pozn. red.), tak snad budu úspěšný i na tomto poli (smích).

Jak bys porovnal fanouškovskou scénu v Černé hoře a v České republice?
U nás máme jen pár velkých klubů, které mají hodně fanoušků. Jinak jsou to menší kluby, které mají fanoušků méně, spíše jen takové menší skupiny. Tady je to o hodně lepší. Ve Varnsdorfu chodilo zhruba tisíc lidí, nejvíce přišlo na pohár proti Slávii – asi tři tisíce, když jsme před tím vyřadili Teplice. Doufám, že tady to bude ještě lepší. Je zde fantastický stadion a zázemí. Snad budeme hrát pěkný fotbal, který se bude fanouškům líbit. Fanoušky určitě potřebovat budeme, každý kdo fotbal hrál, ví, jak jsou fanoušci důležití, jak dokáží namotivovat a zlepšovat i výkony hráčů.

Sleduješ i aktivity a díla fanoušků během zápasu?
Ano, když jdeme z tunelu tak se vždycky podívám, během zápasu rád poslouchám fanoušky, protože do toho dávají srdíčko a na nás je, abychom jim radost vrátili. Takže mám moc rád, jak řvou, sice když nás podporují, je to lepší, ale musíme umět unést i kritiku.

U fanoušků teď bude zřejmě převažovat ta kritika.
Podle mě na to mají právo. Co jsem tady zatím viděl a zažil, tak Sigma do druhé ligy zkrátka nepatří, ale je to sport, stát se to může každému. Teď se právě ukáže síla klubu, kolektivu, ale i města a lidí, jestli se to zvládne vrátit hnedka za rok.

každý kdo fotbal hrál, ví, jak jsou fanoušci důležití, jak dokáží namotivovat a zlepšovat i výkony hráčů.

 

Podobné články