Spasitelé Sigmy
Výjezdem do Pardubic začala v sobotu 4.3. dopoledne pro fotbalisty Sigmy Olomouc a její fanoušky jarní část Fortuna národní ligy sezóny 2016/2017. A začalo úspěšně, pohodovou výhrou 3:0. Jakub Plšek navázal na svůj úspěšný střelecký podzim a přidal dvě branky, Tomáš Chorý jednu. Náhradní gólman Michal Reichl vychytal nulu.

Protože jsme ještě nestihli okomentovat průběh zimní přestávky, tak se k ní ještě vrátíme a připomeneme si, co se v klubu a na soupisce během zimní přestávky změnilo. Úvodem a stručně řečeno: NIC. Tedy nic podstatného. Stále se hledá nový majitel a hledají se cesty, jak z té zapeklité situace ven. Prodává se majetek, aby se mohly splatit dluhy v řádech desítek miliónů. Ty dluhy vznikly během posledních let, kdy svůj podíl v klubu postupně navyšoval Josef Lébr a podstatná část závazků Sigmy jde za ním. Dluhy rostly úměrně tomu, jak klesala sportovní úroveň týmu. Bude to již nějakou dobu, kdy Sigma získala Pohár České pošty a když do toho započítáme sezónu s odpočtem 9 bodů, tak s výjimkou sezóny po zisku poháru, hraje Sigma z posledních šesti sezón pět buď o záchranu nebo ve druhé lize.36-vit-olTo se podepisuje na kvalitě kádru, která neustále klesá. Většinu kádru tvoří odchovanci, více či méně doplňovaní tzv. posilami, jejichž působení má v klubu většinou jepičí život, nepřesahující délku maximálně jedné sezóny a nikdo nechápe, co jejich angažováním chtěl sportovní manažer říct (až na výjimky potvrzující pravidlo).

Nejhorší na tom je, že hráči už čtvrtou sezónu po sobě nejsou konfrontováni v těžkých ligových zápasech nebo je nezvládají. Většina z nich má navíc zaječí úmysly a v celku pochopitelně mají zájem hrát pravidelně první ligu, což jim Sigma neumožňuje. Svoje nejlepší léta fotbalového rozvoje mrhají souboji s týmy, které jsme kdysi potkávali tak maximálně ve druhém kole poháru. Ač relativně mladí, jsou tito odchovanci již zřejmě unaveni léty strávenými v klubu od žáků nebo mladšího dorostu. Těžko se jim pak divit, že nechtějí prodloužit smlouvu (jako naposledy Martin Šindelář) nebo při první jakžtakž solidní nabídce prchají a klub jim to kvůli finanční nouzi umožní (Jan Navrátil, Petr Ševčík). Mnozí se dostávají do stádia, že jim v podstatě stačí hrát tu druhou ligu, protože při úzkém kádru, který tady je, jim to stačí a mají svoje jisté.

Je možné, že si Sigma udrží svůj náskok a postoupí do první ligy, a já bych si to hrozně přál, ale pokud se s novým majitelem výrazně nezlepší řízení klubu a jeho finanční situace, hrozí, že to zase bude jen roční epizoda. A v návaznosti na to se snad proberou i členové spolku, který drží třetinu akcií klubu a rychle dojdou k závěru, že i u nich je čas na změnu. Pokud by pro současné vedení klubu a jeho stávající akcionáře měl být prodej umělky poslední akcí, na které se podílí, budu nesmírně rád. Očekávám výrazné změny a doufám, že k lepšímu.
pohreb
Archív:

17. kolo FNL: FK Pardubice – SK Sigma Olomouc 0:3 (0:2). Branky: 11. a 42. Plšek, 52. Chorý. Rozhodčí: Klíma. Diváci: 1090. SK Sigma: Reichl – Sladký, Škerle, Radakovič, Vepřek – Zahradníček (66. Manzia), Houska, Plšek, Falta – Buchvaldek (83. Petr), Chorý (71. Vašíček). Trenér Václav Jílek. Asistent Ladislav Onofrej.
Přípravu jsem sledoval jen okrajově, zaregistroval jsem, že kádr se rozšířil o Martina Antla z béčka , Bidje Manziu z Dukly Praha a na hostování přišel ze Slavie Emmanuel Antwi. Jsou to mladí hráči, kteří mohou spíše jen mile překvapit a druhá liga by měla být pro ně tak akorát na rozehrání. Připraven by měl být konečně i Václav Vašíček a rovněž Jakub Petr. Zranění nadále trápí Miloše Buchtu, takže chytat bude dvojka Michal Reichl. Martin Šindelář je nemocný, ale stejně mu skončila smlouva, takže kdoví jak to s ním bude.
Kalendárium:
Určitě by se něco našlo, ale snad až příště. Jen bych vypíchl, že minulý týden oslavil bývalý kapitán Sigmy Radim Kučera 43 let (1.3.). Gratulujeme.
Události uplynulých dní:
Třetí Opava doma jenom remizovala se Znojmem Radima Kučery a to až díky penaltě (třetí v zápase, druhá domácích) pár minut před koncem. Díky tomu Sigma navýšila svůj náskok na třetí příčku na luxusních 8 bodů.
Po zápase v Pardubicích hráči Sigmy údajně přerušili děkovačku na protest proti reakci několika diváků v sektoru hostí na hráče Sigmy Manziu. Myslím si, že ze strany hráčů byla ta reakce naprosto v pořádku, zastali se spoluhráče. Doufám, že se to nebude opakovat i na domácím zápase. Na venkovních zápasech se totiž dost často objeví i fotbaloví chuligáni, kteří zpravidla na domácí zápasy nechodí a pro svoje aktivity mají fotbal spíše jako doplňkovou činnost, jak známo. Jednou se jdou porvat, jindy zabučet na hráče. Nechci to zlehčovat, ale je to bohužel tak. Tím nechci říct, že ostatní fotbaloví fanoušci se někdy nechytají, obzvláště na hráče soupeře nebo i na předsedy fotbalových svazů či vlastního klubu. Ale o tom už byly a budou popsány stohy papíru a rozdány statisíce pokut…
V první lize jsem během zimního přestupového období zaregistroval přestup Jana Navrátila z nepříliš povedeného angažmá v Liberci do Slovácka, Martin Pospíšil prodloužil smlouvu v Jablonci do roku 2018. Pavel Dreksa přestoupil z Karviné do Neftči Baku.
Ještě bych upozornil na to, že v televizi bude ČT sport dávat zápas 18.kola Sigma- Vlašim (neděle 12.3. od 14:00) a o týden později zápas Táborsko- Sigma (19.3. od 14:30).
Fortuna navíc bude streamovat pro svoje abonenty 4 zápasy každého kola FNL.

Podobné články