Zlín – Svěřenci Václava Jílka se po reprezentační pauze vydali k dalšímu ligovému utkání do Zlína, se kterým na podzim doma na Andrově stadionu remizovali 1:1. Tentokrát brala Sigma všechny tři body. Tým z Olomouce se v sobotním zápase kvůli disciplinárnímu trestu musel obejít bez svého nejlepšího střelce aktuální sezóny Martina Nešpora. Místo něj se v základní sestavě objevil Jakub Yunis, který svým premiérovým ligovým gólem otevřel brankový účet zápasu.

FC Fastav Zlín – SK Sigma Olomouc 0:2 (0:1)
Branky a asistence: 40. Yunis (Falta), 90+1. Lalkovič
FC Fastav Zlín: Rakovan – Matejov, Bačo, P. Buchta, Bartošák – Li. Holík, Jiráček (C), Hlinka, Podio (76. Jakubov), Džafić (64. Čanturišvili) – Vyhnal (69. Železník).
SK Sigma Olomouc: M. Buchta – Sladký, Beneš (9. Štěrba), Jemelka, Vepřek (C) – Zahradníček, Houska, Kalvach, Falta (64. Lalkovič) – P. Dvořák (81. Polom) – Yunis.

Sigma, která od samého začátku utkání postrádala svého nejlepšího střelce Nešpora, se hned v páté minutě musela vypořádat s další citelnou ztrátou. V hlavičkovém souboji se zranil pilíř obranné řady Vít Beneš a nahradit jej tak musel Jan Štěrba. V desáté minutě se výborným zákrokem prezentoval olomoucký brankář Miloš Buchta, který zneškodnil reflexivním zákrokem hlavičku Vyhnala z těsně blízkosti branky. Další požár musel Buchta hasit v minutě šestadvacáté, kdy míč nešťastnou tečí loboval směrem do vlastní branky Lukáš Kalvach. Ke konci první půle se konečně začala více do útoku dostávat také Sigma. Střela Martina Sladkého z osmatřicáté minuty se ještě zakroutila vedle branky, ale Yunisův pokus o dvě minuty už skončil v síti. Olomoucký útočník šikovně patičkou usměrnil balón po přihrávce Šimona Falty a připsal si svůj premiérový ligový gól. Sigma tak šla do šaten s jednobrankovým vedením v zádech.

Po patnácti minutách druhého poločasu stálo při olomouckých obrovské štěstí. Po standardní situaci vyrazil Buchta míč k nohám zlínského obránce Bartošáka a ten z hranice šestnáctky tvrdou ranou trefil horní konstrukci branky. Minutu na to spálil na druhé straně po dobré přihrávce Yunise tutovku Pavel Dvořák, který z pár metrů nedokázal usměrnit míč mezi tři tyče. V sedmašedesáté minutě se prosadil olomoucký Tomáš Zahradníček. Tuto branku však rozhodčí pro ofsajdové postavené olomouckého záložníka neuznali. Sigma si jednobrankové vedení zkušeně hlídala a nepouštěla domácí fotbalisty do žádných větších šancí a sama se do nich dostávala poměrně často. Olomoucké vítězství nakonec stvrdil v nastaveném čase střídající Milan Lalkovič, který nadvakrát překonal zlínského brankáře Rakovana a upravil na konečných 2:0.

Olomouc už má na dosah elitní šestku

Olomoučtí fotbalisté se tak na jaře radují z pátého vítězství v sedmi zápasech, už se definitivně odpoutali od spodku tabulky a aktuálně ztrácí pouhé tři body na první šestku, která si to v novém ligovém formátu rozdá o titul. „Když se na to podívám racionálně, tak to určitě vnímám tak, že v tom boji o elitní šestku jsme, protože ty odstupy tam nejsou velké. Po otřesném startu sezóny jsme se soustředili hlavně na to, abychom skončili minimálně v té meziskupině. A pokud by se podařilo dostat se ještě dál, tak je to pro nás určitě obrovská motivace,“ hodnotil po zápase aktuální situaci trenér Václav Jílek. Další zápas olomoucký tým čeká ve čtvrtek, kdy se vydá do Prahy ke čtvrtfinálovému utkání českého poháru na hřišti Bohemians 1905. Další ligové utkání Jílkovi svěřenci odehrají o víkendu v neděli, kdy na Andrův stadion přicestuje Karviná, která bojuje o záchranu.

sestřih: isport.cz