Aby se do vánoc stihl stanovený program, hrají se dvě kola týdně, takže fanoušci Sigmy dostali standardní příděl remíz v kratším časovém úseku. Koho vytočily předchozí výsledky, měl si dát pro blaho duše pauzu ve sledování zápasů Sigmy, což jsem já pochopitelně neudělal.

Sigma odehrála další zápasy se stejným výsledkem, jako předchozí dva. Jedinou změnou bylo, že obou remíz 1:1 dosáhla s poněkud odlišnými sestavami. Trenér Látal totiž výrazně zamíchal obvyklou sestavou. V prvním poločase s Teplicemi se dokonce zdálo, že to pomohlo. Že to nevyšlo je druhá věc, každopádně se pokusil oživit dlouho odstavené hráče. Na zakomponování mladých hráčů mu ale zřejmě nezbývá žádné místo v sestavě, což je za stávající tabulkové situace škoda.

V základu se objevil poprvé v sezóně pravý bek Martin Sladký a Martin Hála se na to konto přesunul doleva. Do základu se vrátil místo Mojmíra Chytila Radim Breite. Tomáš Zahradníček nastoupil v základní sestavě poprvé od září. Jakub Yunis si zahrál v této sezóně vůbec poprvé a hned ve třetí minutě skóroval, což se mu povedlo naposledy v dubnu roku 2019 ještě za trenéra Václava Jílka při debutu Aleše Mandouse v dresu Sigmy. Takže i pro trenéra Látala byla jeho branka vítanou novinkou. Mezitím dalo za Sigmu gól dalších osmnáct jeho spoluhráčů.

Sigmě ke gólům poslední dobou výrazně pomáhají soupeřovi gólmani. Jednou si to hodil do branky pardubický Neuman do branky sám, tentokrát teplický Vorel při rozehrávce upustil míč na zem přímo k nohám Yunise, který z otočky trefil prázdnou branku.

Sigma využila šoku Teplic a tým Radima Kučery mačkala dál, aktivní Martin Hála měl sám dvě velmi slibné šance. V prvním poločase Teplice celkem v pohodě přehrávala, ale další gól už nepřidala. Zachytal si i Aleš Mandous. Druhá půle byl v podání Sigmy klasická- pasivita, žádný pořádný centr ani střela. Pokusy o nákopy na Yunise k ničemu nevedly, protože to není Nešpor, který si ty nákopy dovede najít a nějak uhrát. Teplicím se povedlo vyrovnat, tentokrát to soupeř nenechával na poslední chvíli. Zbytek zápasu se odehrál ve všeobecném smíření s remízou, protože Teplice jsou rády za každý bod i doma.

Doma s Českými Budějovicemi se vrátili do sestavy Radek Látal, Martin Nešpor, Pablo a překvapivě Michal Vepřek. Míchání se sestavou pokračuje. Zpět na lavici usedli Sladký, Breite, Yunis a Hála, za mě spíš jeden ze světlých zjevů posledních zápasů. Změny v sestavě ke zlepšení celkového dojmu ze hry nijak nepřispěly.

První půle proběhla klasicky. Na Nešpora se odehrál penaltový zákrok, během čtyř posledních zápasů již třetí. Navíc s červenou kartou pro stopera. A následovala opět proměněná penalta. A opět vedení 1:0. Po 151. v této sezóně. V posledních pěti zápasech Sigma vždy vedla 1:0, z toho 3x díky penaltě a 2x po nevídaném kiksu gólmana. K těmhle dárečkům přidala vítěznou mašličku jen v zápase s Karvinou, pak už se jen čtyřikrát v řadě remizovalo 1:1. Sigma tomu tentokrát nasadila korunu tím, že neudržela jednobrankové vedení doma proti týmu hrajícímu většinu zápasu bez vyloučeného hráče. Ještě za stavu 1:0 Budějovice vystřídali potencionálně velmi nebezpečného van Burena, hostujícího ze Slavie. Ovšem střídající hráč Jánošík se ukázal v daleko lepším světle. Bývalý hráč zkrachovalého MŠK Žilina se nečekaně zjevil za obranou a nedal svému bývalému spoluhráči Mandousovi šanci. Sigma se už na zvrat nezmohla. Na hřišti dominoval stoper Florent Poulolo, který sice odehrál nejlepší zápas za Sigmu, ale ostatní to šmrdlali, jak jsou zvyklí nebo ještě hůř. Neříkám, že David Houska nějak poslední dobou perlí, ale střídat ho za stavu 1:1 defenzívním Radimem Breitem by stálo za rozbor nějakým expertem. Myslím samozřejmě fotbalovým. Poslední údaj, střely na branku: 2, slovy dvě.

Přes veškerou hrůzu v podání Sigmy, které jsme u televizí a na počítačích svědky, musíme do pozitivních příběhů zařadit to, že Sigma alespoň neprohrává. V téhle sezóně rupla jen na Spartě a od té doby už 10 kol v řadě neprohrála a je stále čtvrtá, bod před Plzní, která od té doby, co zavřeli Berbra, uhrála ze šesti zápasů jen dvě výhry. Náhoda? Neřekl bych. Posledním exemplárním zápasem „po staru“ před jeho uvězněním byl čirou náhodou zápas Plzně v Olomouci (2:2).

  1. kolo, základní část. Sobota 12.12.2020, 16:00, Na Stínadlech. FK Teplice – SK Sigma Olomouc 1:1 (0:1). Branky: 57. Mareš – 3. Yunis. Rozhodčí: Zelinka – Horák, Hrabovský – Adam (video). Bez karet. Bez diváků. Teplice: Němeček – Vondrášek, T. Kučera, Shejbal (46. Hošek), Černý – Jukl, Fortelný – Moulis (87. Kodad), Trubač (67. Řezníček), Radosta (67. Vukadinovič) – Mareš (90. Ljevakovič). Trenér: R. Kučera. Olomouc: Mandous – Sladký, Hubník, Poulolo, Hála – Zahradníček (65. González), Greššák, Houska (65. Daněk), Breite, Falta (90. Látal) – Yunis (76. Nešpor). Trenér: Radoslav Látal.
  2. kolo, základní část, úterý 15.12.2020, 16:00, Andrův stadión. SK Sigma Olomouc – SK Dynamo České Budějovice 1:1 (1:0). Branky: 35. Nešpor z pen – 77. Jánošík. Rozhodčí: Machálek – Mojžíš, Leška. ŽK: González, Houska, Radek Látal, Vepřek, Radoslav Látal (trenér) – Havel, Jánošík, Vorel. ČK: 34. Talovierov (Budějovice). Bez diváků. Olomouc: Mandous – Látal, Hubník, Poulolo, Vepřek – Zahradníček (84. Yunis), Falta (84. Chytil), Houska (74. Breite), Greššák, González (74. Hála) – Nešpor. Trenér: Radoslav Látal. Č. Budějovice: Vorel – Novák, Králik, Talovierov, Skovajsa – Van Buren (51. Jánošík), Čavoš, Brandner, Javorek, Mršič (88. Matějka) – Bassey (36. Havel). Trenér: Horejš.

Ještě bych se pozastavil u pondělního pořadu O2 TV Tikitaka, kde nechal moderátor tipovat trenéra Vrbu výsledky následujícího kola. Vrba celkem suverénně prásknul výsledek Sigma- Budějovice 1:1 a nemýlil se.

Nový trenér Teplic Radim Kučera začal v Teplicích celkem dobře, výhrou v Boleslavi a remízou doma se Sigmou. V úterý pak přišla poněkud studená sprcha a ostudná prohra v Plzni 0:7.

Michal Vepřek neměl důvěru trenéra Látala a po zranění Ondřeje Zmrzlého, který ho vytlačil ze sestavy, se post levého beka lepil všelijak. Podobně to bylo s Martinem Sladkým, oba dva teď dostali na svých postech šanci. Je ale zřejmé, že první volbou do základní sestavy asi pro trenéra nebudou. Beci jsou momentálně bez Zmrzlého čtyři, vše se odvíjí od levého, pak se asi řeší, kdo napravo. Tak uvidíme. Nemyslím si však, že by to byl hlavní problém sestavy. Skřípe to hlavně v záloze, na penalty a chyby gólmanů nelze spoléhat věčně. Hráčům obecně chybí touha vzít na sebe zakončení. Ve vápně bývá málo hráčů a pak není divu, že centry nikoho netrefují. Pokud do vápna vůbec doletí. A ta střelba ze střední a větší vzdálenosti, pokud se k ní kromě Falty vůbec někdo dostane, tak ta je na úrovni staršího dorostu (omlouvám se dorostencům).  Nemyslím si, že píšu něco převratného, ale nebylo by úplně marné, kdyby zápal pro hru vydržel hráčům Sigmy v zápase i po přestávce.

Michal Vepřek se zapsal do historických análů tím, že ve statistikách přeskočil Pavla Hapala. V čem? Mezi jeho prvním a zatím posledním ligovým zápasem za Sigmu uplynulo 14 let a více než 7 měsíců, zatímco Hapal skončil na 14 letech a 6 měsících. Delší časový úsek kariéry mezi prvním a posledním zápasem za Sigmu mají už jen Michal Kovář, Marek Heinz, Oldřich Machala a Roman Hubík, který v listopadu překonal 18 let. Víc než 13 let podobné dlouhověkosti mají už jen současní prvoligoví trenéři Sigmy a Teplic, Radoslav Látal a Radim Kučera.

V pátek jede Sigma na Baník, který na rozdíl od Sigmy využil příznivý los a vyhrál 4 zápasy po sobě… A jak už víme byla přidán další výsledek 1:1. O tom však zase příště. Po posledním „podzimním“ kole doma s Jabloncem.

Podobné články