Už uplynul nějaký čas od posledního letošního soutěžního zápasu Sigmy, ale protože jsem měl rovněž malou odmlku, tak se k tomu zápasu stručně vrátím a pak půjdeme dál.


Po dvou skvěle zvládnutých domácích zápasech Sigma vyjela na sever Čech do Liberce a tam tvrdě narazila. Série neporazitelnosti skončila, odvety Sigma zahájila prohrou. Do zápasu byl nucen trenér Jílek poprvé sezóně udělat dvě změny. Tomáš Chorý nemohl nastoupit kvůli disciplinárnímu trestu a Šimon Falta byl nemocný. Takže se nám představila sestava v takové podobě, jak by vypadala, kdyby v zimě tito dva hráči čirou náhodou odešli. A nebyl to nejradostnější pohled. Pavlu Moulisovi to na hrotu nesedělo, od Martina Hály jsem také čekal rozhodně víc. Tak dlouho se chystal na šanci v základu, a když přišla, tak to nedopadlo. Ale aby v tom nebyli sami, ani ostatní neodvedli zrovna standardní výkony, zřejmě zapůsobil nějaký pocit uspokojení a vidina konce podzimní části, prostě hra stála za prd. Liberec nás předčil ve všech směrech.

16.kolo HET ligy: FC Slovan Liberec – SK Sigma Olomouc 1:0 (0:0). Branka: 55. Coufal. Rozhodčí: Orel – Kotík, Koval. ŽK: Pulkrab – Vepřek, Radaković, Manzia, Zahradníček, Texl. Diváci: 3834. Liberec: Kolář – Coufal, Kúdela, Karafiát, Kerbr – Breite (82. Folprecht), Kulhánek – Bartl, Bosančić (74. Ševčík), Potočný – Graiciar (88. Pulkrab). Trenér  Jindřich Trpišovský. SK Sigma: Buchta – Sladký (80. Obročník), Radaković, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček, Plšek, Houska, Hála (59. Texl) – Moulis (70. Manzia). Trenér Václav Jílek.

Události uplynulých dní:

Asi nejdůležitější zprávou je, že Plzeň údajně využila výstupní klauzule a v lednu se má Tomáš Chorý hlásit trenéru Vrbovi. Cena je údajně 20 miliónů, což z Chorase dělá nejdražšího hráče Sigmy od dob Tomáš Kalase. Samozřejmě je škoda, že tady nemohl ukázat na ligové úrovni víc, ale buďme realisté. Díky tomu, jak se Sigmě ještě nedávno dařilo, či spíše nedařilo, nedařily se ani obchody. Byly to spíše úprky hráčů zahrát si někde ligu nebo změnit prostředí.

Spíš se bavím debatou kolem výstupní klauzule. Někteří se diví, že je moc nízká. Můj názor je, že buďme rádi, že tahle debata vůbec mohla nastat u hráče, který v první lize odehrál 37 zápasů (z toho jen 13x v základu), ve kterých dal 5 branek a na 2 nahrál. Druholigovou bilanci má 41 zápasů a 19 gólů. Nicméně ho Plzeň nekupovala, kvůli tomu, kolik toho nahrál, ale s vidinou perspektivy jeho dalšího významného růstu (myslím po fotbalové stránce). Potenciál má určitě obrovský. Ideální by proto bylo, kdyby smlouva obsahovala nejen výstupní klauzuli, ale i nějaké další bonusy klubu, týkající se podílu z budoucích přestupů a startů v pohárech a v reprezentaci. Ale o tomhle se vůbec nehovoří, jak je v Česku zvykem.

Řezníček v souboji s obráncem Sigmy (Aleš Škerle?) zdroj: www.fczbrno.cz

Za něj má údajně dorazit na hostování do konce sezóny Jakub Řezníček. V Brně se ukazoval jako solidní bombarďák, dal za dvě sezóny dvacet branek, proto ho Plzeň v létě kupovala, ale po přestupu se přes Krmenčíka a Bakoše vůbec nechytl. Tady to bude mít z tohoto pohledu daleko snazší a třeba to půjde. Očekávání od něj ale žádná nemám, může jen příjemně překvapit. Nepamatuji ani, kdy tady naposledy nějaká ofenzívní posila něco pořádného předvedla, natož za půl roku.

Dalším velkým tématem je nekonečný příběh s prodejem Androva stadionu. Zdá se, že se město konečně dohodlo s klubem na částce 145 mil. Kč. Částka se má splácet 12 let, proti tomu nájemné vyjde Sigmu údajně na 2,4 milionu ročně. Takže sumasumárum: klub, který ovládá, řekněme, dočasný správce sdružení (spolek) Sigma Olomouc MŽ Jaromíra Gajdy, dosahuje neskutečných obratů, o kterých se dříve nikomu ani nesnilo. Třetinu akcií obdrželo při vyrovnání s Josefem Lébrem (padly na to pozemky s tréninkový hřištěm s umělou trávou) a zbytek akcií dostane od radnice v rámci prodeje stadionu. Teď už by to snad mohlo konečně inspirovat ke vstupu do klubu nějakého filantropa (který si nebude plést dárcovství a sponzoring s půjčkami) nebo firmu s miliardovými obraty se vztahem k fotbalu a regionu. Má tady oddlužený klub s dobře fungujícím a krásným zázemím, perspektivními hráči a trenérem, který chce s nimi ještě něco dokázat. Plus ansámbl, který na tiskovkách zakazuje klást novinářům dotazy a v komunikaci s veřejností na sociálních sítích si neustále nebere servítky plus sdružení Jaromíra Gajdy, aby to bylo komplet. A nevděčné fanoušky, kteří přijdou ve větším počtu jenom na Slavii nebo Spartu.

Nový předseda, staří místopředsedové FAČR zdroj: isport.blesk.cz/

FAČR konečně zvolilo šéfa. Jako největší jeho výhodu spatřuji v tom, že nevlastní žádný ligový klub a že ví, že si má dávat pozor na pusu i v konspiračních bytech. Že si to delegáti navolili, tak jak navolili včetně místopředsedů, je jejich věc. Evidentně jim to v tom uzavřeném kroužku vyhovuje, za rok 2016 obdržel FAČR 337 mil. Kč na dotacích, nejvíce ze všech neziskovek (mimochodem téměř 3x víc než hokejový svaz).

Podobné články