Je tomu několik měsíců, co Sigma Olomouc připravila pro své fanoušky aplikaci určenou pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS. Doba vychytávání mušek skončila, tak jsem se tedy podíval na zoubek prográmku, který má průměrné hodnocení na google play 4.9 z 5.

Pro úplnost, aplikaci jsem testoval na stařičkém Samsung Galaxy Core 2. Instalaci najdete pro android ZDE nebo pro Apple ZDE. Jdeme tedy na instalaci, která požaduje přístup k poloze, fotkám, mikrofonu, bluetooth a informacím o hovorech. Osobně moc nechápu, k čemu je potřeba přístup například k mikrofonu (asi odposlechy) a informacím o hovorech. Vývojáři asi vědí. Aplikace vám v telefonu nezabere více jak 28 mega místa, na dnešní dobu běžných.

Hračku tedy máme v telefonu a jdeme se mrknout, co nám přináší. Úvodnímu menu dominuje klubový znak a v pozadí pohled na Andrův stadion. Pěkné, příjemné. Pod znakem jsou jednotlivé sekce, které si detailně rozebereme. První, kam asi příznivec půjde jsou “Aktuality”. Najdeme zde články z webu, úvodní fotku a nadpis. Nic, co by zbytečně zabíralo místo. Po ťuknutí na nadpis se dostaneme do článku. Tedy spíše na klubový web, který se nám vykreslí. Toto řešení nepovažuji za zrovna dobré, tahají se zbytečná data, která jsou bohužel v našich končinách drahá. Lepší by bylo využít nějaké rozhraní, bez zbytečného „balastu“ okolo. Článek si člověk bez problému přečte, bohužel nejde zvětšit písmo pro hůře vidící. Přes tlačítko zpět se můžeme promačkat zpět do hlavní nabídky, přímá cesta „domečku“ chybí.

Další sekcí, která člověka bude lákat je “Zápasy”. Po rozkliku vidíme výsledky předešlých utkání i těch, které budou následovat. Přehledné, avšak chybí podstatná věc. Každou chvíli se mění výkop utkání a bohužel z této tabulky nevyčteme, kdy bude! Známe jen den a datum, čas bohužel ne. U odehraných utkání si člověk může přečíst report. Zklamáním je, že ne u všech. Jako by se administrátor aplikace na toto vykašlal. Takto opravdu ne! Detail zápasu vede opět do článku přímo na web, stejně jak je popsáno dříve.

Sekce “Tým” je pěkně vyvedená, fotky hráčů v kulaté podobě působí skvěle. Možná by to chtělo nějak do fotky zakomponovat i číslo dresu, náhodný příchozí sedí na stadioně (čti sváteční fanoušek) a mohl by si chtít rychle najít, kdože to tam za borce hraje. Není to však nic závažného. To horší přichází po rozkliku detailu hráče. Bohužel textové informace jsou vyvedené v modré barvě, zanikají na siluetě našeho svatostánku v pozadí. Informací o hráči se také moc nedozvíme, jen jeho míry, počet odehraných utkání a vstřelených gólů. Podrobnější statistika by vůbec neuškodila.

“Online” bohužel v době recenze neběžel, ale předpokládám, že v době utkání nejen pojede, ale bude hodně podobný tomu na stránkách. Ke každému utkání je “Tipovačka”, jediná věc nabízející v aplikaci interakci uživatele s klubem. V soutěži mi chybí možnost si přečíst pravidla, tip lze vyplnit do políčka jako běžný text. Aplikace si pamatuje i jméno a email. Při příštím kole není potřeba znovu vyplňovat.

Posledním bodem je “SigmaTV”. Sám jsem byl překvapený, jak si vývojáři poradili s multimédii. Bohužel zde přišlo hodně velké zklamání. Prográmek, stejně jako v dalších částech přešel do webového módu, kde videa byla mírně řečeno nekoukatelná. Natočení videa na šířku vůbec nešlo, nebylo vidět celé. Zklamání na celé čáře. Přitom by stačilo využít youtube kanál a spustit přímo do kanálu SigmaTV. Celá sekce úplně odfláknutá.

Co říci závěrem. Uvažovat o mobilní aplikaci byl dobrý krok. Avšak nepromyšlený. Mobilní verze stránek nabízí více možností jak toto udělátko, například tabulku soutěže, detailní statistiky hráčů v sezoně. Data v aplikaci nejsou na všech místech aktuální. Absolutně chybí možnost si zakoupit vstupenky na další utkání, které stejně podle aplikace začne bůh ví kdy. Podporu prodeje suvenýrů by šlo podpořit sekcí pro eshop Sigmy, kdy by si fanoušek mohl přes aplikaci a její obchod objednat suvenýry z pohodlí křesla. Určitým bonusem (nejen) pro abonenty by byla online verze zpravodaje. Aplikace nenabízí s vyjímkou tipovačky nic navíc, požaduje velmi široká, až nebezpečná oprávnění. A ruku na srdce, píše se rok 2017 a nároky jsou na jiné úrovni. Při navrhování zřejmě chyběla ucelená představa, co by se mělo fanouškům nabídnout. Přitom se jich stačilo zeptat fanoušků, nebo se mrknout na „konkurenci“ ze zahraničí.

Přehled recenzí
Shrnutí Plusem aplikace je pěkný vzhled a tipovačka. Bohužel první dojem kazí strohé statistiky, nepoužitelná SigmaTV, nemožnost nákupu vstupenky, suvenýrů, nebo například špatná aktualizace dat ze strany administrátora.
2
Tagged

Podobné články