V sobotu nás čeká fotbalový svátek- zápas s mistrem ligy, který bude současně soubojem o druhé místo v tabulce. Sešívky na poslední chvíli získali ještě jednu posilu a tou je útočník Tomáš Necid, který přichází na hostování z Bursasporu. Na jaře toho při hostování v Legii Varšava moc neodehrál a jeho forma bude pro všechny velká neznámá. Pokud by nastoupil, mohl by zopakovat svůj poslední výkon na Sigmě v únoru 2014. Vlastně to byla pro něj hodně podobná situace jako teď. Necid si půl roku předtím skoro vůbec nezahrál v Soluni a ve Slavii se měl zase herně chytit. A hned v prvním zápase nastoupil proti Sigmě. Určitě si všichni drtivou výhru Sigmy 5:1 pamatují.

Ideální sestava HETligy za prvních pět kol

První šestina soutěže vyšla Sigmě na jedničku, máme zhruba třetinu bodů nutných k záchraně. Tým jako celek zatím hraje příkladně, vyhrál oba domácí zápasy a z venku má po jedné výhře, remíze i prohře a je třetí společně s Libercem, právě za Slavií. Miloš Buchta má dvakrát čisté konto, střelci týmu jsou dvougóloví Jiří Texl a Šimon Falta, který byl nominován do reprezentace jako náhradník. Základní sestava je neobvykle stabilizovaná, za pět kol v ní nastoupilo jen 12 hráčů.

Z letních posil se zatím neuchytila žádná, jen Michal Obročník odehrál 13 minut a Romero 6 minut. Z posledních nákupů hraje pravidelně Martin Sladký (přišel před sezónou 2016/17), oporami se stali Miloš Buchta a Uroš Radakovič (společně debutovali v Ďolíčku ve třetím kole sezóny 2015/2016). Z ligových nováčků jsou milým překvapením všichni tři – Václav Jemelka, Lukáš Kalvach i Jiří Texl. Ten se spolu s Urošem Radakovičem ocitl v ideální jedenáctce HET ligy za 1.-5.kolo.

V minulém kole proti Slovácku trenér Václav Jílek koučoval svůj 25. zápas Sigmy v první lize a v sobotu proti Slavii se dotáhne na trenéry Petrželu a Pivarníka. Brzy se dočkáme jeho posunu do první desítky trenérů Sigmy dle počtu odtrénovaných zápasů v 1. lize. Václav Jílek získal  ocenění Trenér měsíce srpna. Jsem zvědavý, jak to postaví proti Slavii. Podle mě, pokud už je Jakub Plšek stoprocentně připravený, měl by se vrátit do sestavy. Loňskou oporu by ze základu měly vyřadit špatné výkony, ne zranění. Plšek podle mě do základu 100% patří.

Kalendárium:

9.9.1983 se narodil Vojtěch Schulmesister, nejlepší střelec Sigmy v sezóně 2006/2007 s 9 brankami.

9.9.2011 naposledy za Sigmu skóroval Marek Heinz, bez pár dnů přesně 15 let po svém ligovém debutu za Sigmu.

Události posledních dní:

Událostí číslo jedna minulého týdne se stal konec našich nadějí na světový šampionát v Rusku. Dvě kola před koncem kvalifikace je jasné, že nepostoupíme ani do baráže a aktuálně je v tabulce před námi i Azerbájdžán. Mistrovství světa nám holt není za posledních 55 let souzeno. Od finále v roce 1962 jsme na MS buď nepostoupili (1966,1978,1986,1994,1998,2002,2010,2014,2018) anebo jsme tam zklamali (1970,1982,2006). Jedinou světlou výjimkou bylo MS 1990 v Itálii, v kvalifikaci jsme vyřadili Portugalsko a pak si užívali skvělé výkony společné československé reprezentace a postup ze skupiny až do čtvrtfinále.

Neutuchající problémy klubu zatím na výkony hráčů Sigmy nemají vůbec vliv. Sigma stále hledá nového majitele a vypadá to, že město zakoupí Andrův stadion a předáním svých akcií do rukou majoritního držitele zbytku převede veškerou kontrolu nad děním v klubu spolku pana ing. Jaromíra Gajdy. Co k tomu dodat… Z toho pohledu, co jsme tady všechno v klubu za ty poslední roky kritizovali, je to snad ten nejhorší scénář.

Klub v reprezentační pauze vyrazil do mediálního boje v článku „Reakce na nepravdy v médiích“(což zřejmě byla reakce na tento článek KOMENTÁŘ: Fotbalová Olomouc se zvedá. Jenže jen na hřišti), který uveřejnil na svém webu. Že by si tím nějak výrazně vylepšil svoji image, tak to si rozhodně nemyslím. Nechápu, jak někdo v klubu může zveřejnění takového článku schválit. Jen pro zajímavost jsem si vybral ke komentáři dvě z několika zajímavých reakcí.

Ta první, cituji: „…není pravda, že diváky vyhnala z Androva stadionu nějaká souvislost s korupční aférou, kterou jedna redakce neustále při každé příležitosti dokola zmiňuje. Stačí letmý pohled do statistik, průměrná návštěvnost byla v nejvyšší soutěži stále na podobné úrovni i poté, poklesla sestupem do druhé nejvyšší soutěže, aby se pak zase vrátila na srovnatelnou hodnotu.“

Takže se pojďme letmo podívat na vývoj ligových návštěv na Andrově stadionu od sezóny 2010/2011, kdy nám bylo za korupci odečteno 9 bodů.

Sezóny 2014/15 a 2016/17 jsou druholigové.

Ještě lépe vynikne pokles diváků při porovnání pouze ligových sezón:

Znám osobně plno lidí, co kvůli aféře přestali chodit na fotbal. Aférou vše začalo a šance na obrat se několikrát promrhaly. Z toho plynoucí dva sestupy klubu a jeho vedení už nikdy nikdo neodpáře. Úbytek v průměru 1100 diváků na zápas mi jako srovnatelná hodnota na rozdíl od klubového webu nepřipadá.

Další tvrzení, že „rozdíl je však v tom, že tehdy se mladíci Hapal, Látal nebo Ujfaluši měli od koho učit, hráli s osobnostmi“, klub vyvrací (či spíše potvrzuje) následující tezí: „mladící Hapal s Látalem se jistě měli od koho učit, ovšem je nutné připomenout, že tehdejší tým SK Sigma rozhodně neměl vyšší věkový průměr než ten současný. Nynější kádr má vyšší věkový průměr než ten, co hrál slavná utkání proti Realu Madrid“. Což je sice pravda, ale nechápu, co tím chtěl klubový básník říct.  Že je dnešní kádr zkušenější? To sotva, zatímco proti Slovácku měli hráči základní sestavy v průměru 37 zápasů odehraných v české lize, tak proti Realu měl skoro o půl roku mladší tým odehráno v průměru 80 ligových zápasů v československé lize!!! Plus evropské poháry k tomu. Hapal s Látalem byli v době zápasu s Realem už sami zkušení hráči, byť měli teprve 22 let. Hapal měl v tom věku odehraných 115 ligových zápasů, Látal 100, oba patřili už k osobnostem týmu a proč? Hráli ligu od 17 resp. 18 let! A vedle koho vyrůstali? Tehdejší osobnosti v kabině snad ani nemusím připomínat a podobně to měli i další mladíci, kteří se později prosadili v zahraničí Ujfaluši, Rozehnal, Kováč, Heinz a další.

A zpět k náplni reprezentační přestávky. Za reprezentační výběr U-19 si v přípravném dvojutkání v Irsku zahráli všichni nominovaní Sigmáci, Denis Gröger chytil dokonce penaltu, přesto oba zápasy dopadly stejně prohrou 1:2.

Oba kvalifikační zápasy na MS v Rusku sehrál Tomáš Kalas (Fulham), oba v základu a celých 90 minut. To je asi tak jediné pozitivum.

Pavel Hapal coby trenér slovenské U-21 rozehrál kvalifikaci na ME ve velkém stylu. Dva zápasy, dvě výhry. Naopak trenér Jílek musel jako asistent trenéra české U-21 strávit vyrovnání Běloruska v 93. minutě.

Nekřesťanské (mohu-li to tak napsat) ceny zapříčinily nevyprodání kvalifikačního zápasu s mistry světa z Německa a kromě toho se nezvládla ani organizace zápasu, kdy se kvanta fanoušků díky nedostatečnému počtu otevřených turniketů dostala do hlediště až dlouho po zahájení zápasu. V této souvislosti si říkám, jestli už na Sigmě bijí na poplach a řádně se chystají na zápas se Slavií. Myslím tím po organizační stránce, protože naposledy proti Brnu to byla stejná katastrofa, jako teď na repre. Sigma podcenila zájem o zápas, na pokladnách chyběly vstupenky a tak se mnozí diváci nemohli dostat včas do hlediště. Přijít o tři góly, to už docela naštve.

Na Slavii se očekává vysoká návštěva, lístky v předprodeji mizí. Určitě nebude od věci přijít na zápas dřív, nadávat na organizátory mi nepomůže, když neuvidím půlku zápasu. Hrajeme o druhé místo!!!!

 

Podobné články