Pod rouškou tajemna, kdo bude novým akcionářem klubu, hrála v sobotu Sigma své předposlední domácí utkání v sezóně. Před nadprůměrnou návštěvou a s velmi dobrou podporou obou táborů v domácím i hostujícím kotli.

Mrkl jsem na utkání Sigmy s Bohemkou

Sigma ale opět narazila… A kupodivu… ať dělá, co dělá, je stále třetí. Šance na účast v předkole Evropské ligy je i přes ztrátu s Bohemians paradoxně vyšší, než před zápasem, a to díky překvapující domácí prohře šestého Liberce s Jihlavou. Už se zdá skoro jisté, že na evropské poháry bude Sigmě stačit přinejhorším i páté místo. Naopak šance na druhé místo se výrazně snížily, ale pořád je ve hře třetí a sním i případná šance na účast ve skupině Evropské ligy.

Sigma nastoupila po dlouhé době zcela kompletní a v nejsilnější sestavě. Bohužel, doma už ji ty zápasy tak nejdou jako na podzim, soupeři mají Sigmu přečtenou a navíc trenér Bohemky Hašek je podle mě top trenér ligy, který z hráčů vymáčkne to nejlepší. Soupeř byl skutečně výborný a skvěle připravený. Bohemka už není jen partička urputných bojovníků a letos si hrála poklidný střed tabulky bez starostí o záchranu s jistotou, že nepřijdou o Ďolíček, který získala do majetku Praha.

Nebýt odvahy Jakuba Plška, který svojí ránou z přímáku z 35 metrů nechal vzpomenout na dělovky Honzy Marošiho, dopadlo by to všelijak. Do vápna chodilo málo hráčů a naše centry je netrefovaly. Obrovskou šanci (a v zápase jedinou) skvěle lapil Jakubovi Řezníčkovi gólman. Bohemka hrozila daleko častěji a nebezpečněji, kromě „parádního“ vlastence Václava Jemelky měla ještě plno dalších šancí, ale trefovali tyče nebo to jinak zazdili.

Tentokrát se mi líbil hlavně Uroš Radakovič, vyhrával všechny hlavičky a hrál čistě.  V úspěšnosti v obranných soubojích je už nejlepším v celé lize (z hráčů, kteří mají odehranou aspoň polovinu zápasů). Totéž platí i v úspěšnosti vyhraných hlavičkových soubojů. Uroš má na svém kontě nejvíc vyhraných osobních soubojů. Lukáš Kalvach je třetí a Václav Jemelka pátý. Na tom je vidět, jakou práci musí tihle tři odmakat, aby se vůbec dalo uvažovat o bodech. A daří se to.

Doma neprohráváme a to nás drží nad vodou, tedy na pohárech

Sigma už sedm domácích zápasů po sobě nedala víc než jednu branku, ale doma neprohrává, jako jediná z celé ligy. Dalším pozitivem je to, že se odehrál další zápas bez karet a tak ve Zlíně budou opět všichni k dispozici, pokud budou zdraví.

27.kolo HET ligy: SK Sigma Olomouc – Bohemians Praha 1905 1:1 (0:1). Branky: 81. Plšek – 14. vlastní Jemelka. Rozhodčí: Ardeleanu – Hrabovský, Blažej. Diváků: 5206. SK Sigma: Buchta – Hála, Radakovič, Jemelka, Vepřek – Zahradníček (70. Yunis), Houska (60. Texl), Kalvach, Plšek, Falta (84. Moulis) – Řezníček. Trenér Václav Jílek. Bohemians: Fryšták – Dostál, Bederka, Hůlka, Švec – Jindřišek – Záviška (68. Reiter), Hašek ml., Mašek (85. Kabajev), Vaníček – Tetteh (73. Nečas). Trenér Martin Hašek st.

Podtržením jsou zvýrazněni hráči, kterým hrozí v dalším kole čtvrtá žlutá a tím pádem stopka proti Spartě. K nim patří i Martin Sladký, který v posledních kolech vypadl ze sestavy. Za Spartu jsou takto ohrožení Costa, Štetina, Plavšič, V. Kadlec a Šural, tak budeme držet na dálku palce, ať jim to v Jihlavě vyjde, zápas bude v TV v pátek odpoledne.

Bode? Nebode?…to be continued

Sigma měla ve středu na tiskovce představit nového akcionáře, ale údajně se vše zkomplikovalo a tiskovka byla zrušena. Možná se ještě čeká, jestli nakonec nebudeme hrát rovnou skupinu Evropské ligy, to by se pak teprve strhla mela o těch sedmdesát melounů, co je za účast. Samozřejmě netuším, co se na jednání s opavským podnikatelem Lukášem Urbancem o vstupu do klubu zkomplikovalo ( pozn. redakce – je možné, že by to bylo spojeno s předchozími odkupy akcií? Kdo ví?, více zde v Olomouckém DENÍKU ), ale silně to připomíná loňské tanečky s podnikatelem a místopředsedou FAČR Zdeňkem Zlámalem.

Titul, vlastně nuda. Len ty poháry, len ty poháry…

O titulu se ještě nerozhodlo, zdramatizoval se ale už tak dramatický boj o záchranu. Nikoliv však pro Brno, kterému už není pomoci. Prohrou doma s Jabloncem si už definitivně nařízlo větev tak, že příště už poletí. O víkendu bude druhým nejzajímavějším zápasem Baník- Liberec. V kombinaci se středečním výsledkem finále poháru by už mohlo být o účastnících pohárů po tomhle víkendu jasno. Budou nás zajímat i další dva duely o záchranu, Jihlava hraje s pátou Spartou a Jablonec s předposlední Karvinou. Ztráty favoritů by byly perfektní, ale ne nezbytně nutné. Sigma si stejně v sobotu musí jet do Zlína nejlépe pro tři body. Určitě všichni zaregistrovali tu neuvěřitelnou zlínskou statistiku. Tři sezóny po sobě tenhle tým na jaře doma nevyhrál ani jeden zápas! A tohle prosím pořád hraje ligu.

Záchrana, jazda do samotného konce

Prvním ze zachráněných je skoro na 100% Dukla díky výhře v Liberci (na dálku děkujeme Podanému a Kušnírovi, kromě této výhry nám letos Dukla přenechala všech šest bodů). Pořád si myslím, že nebude k záchraně stačit ani 29 bodů. Těžké zápasy venku čekají teď Slovácko v Plzni a Boleslav na Bohemce. Nejlepší formu ze šesti ohrožených na 10.-15.místě má Baník, případnou výhrou se může bodově srovnat i s týmem aktuálně na 10. místě. Pak už by nás Liberec nemohl předstihnout! V následujícím 29.kole nás pak kromě zápasu Sigmy na Spartě čekají i záchranářské řežby v podobě derby Karviná-Baník a Slovácko-Zlín! Neskutečné drama až do konce!

Podobné články