Fotbalisté Sigmy Olomouc si třemi výhrami po sobě výrazně upevnili pozici, která se již prakticky rovná jistotě postupu do nejvyšší soutěže. V tomto směru si klub beze zbytku plní svoji základní povinnost. Zdá se však, že současně s vyjasňující situací na čele FNL se opět vrací staré „dobré“ manýry klubu. S vidinou postupu se v klubu všichni otřepali a „komunikace“ s fanoušky se vrací do starých kolejí. Kluboví admini se na sociálních sítích opět začínají dohadovat s fanoušky, kteří jsou kritizováni například za nedostatek nadšení z jednogólových výher nad druholigovými soupeři. Úplnou novinkou je zákaz vstupu jednomu z fanoušků, šéfovi kotle Metlovi, na domácí zápasy z důvodů kritiky vedení klubu v utkání s Budějovicemi. Tohle přece klub nemůže myslet vážně!

Já naopak oceňuji trpělivost fanoušků s tím, co se v klubu děje, kteří (tedy ti, co ještě na Sigmu chodí) svoji nespokojenost začali vyjadřovat ve větší míře skandováním teprve od třetího jarního domácího zápasu, tedy v půlce dubna, více než čtvrt roku po slibované změně vlastníka klubu. Výhrady může mít člověk víceméně jen k tomu, jestli by to nešlo prezentovat slušněji. Zosobnění nespokojenosti fanoušků vůči vedení klubu prostřednictvím osoby ing. Jaromíra Gajdy není nic překvapivého a to že je „pouze“ členem dozorčí rady na tom nic nemění.

Navzdory tomu všemu, se druholigová tabulka po 22.kole tváří k Sigmě mimořádně přívětivě. Minimálně v domácích zápasech Sigma dál plní svoji roli favorita, zatímco týmy od třetího místa níž tápou a vytrvale ztrácí. A pozor! Teď frčí FNL v rychlém tempu s jedním vloženým středečním zápasem na Žižkově. Sigma hraje během 14 dnů 3 x doma, a pokud všechny domácí zápasy vyhraje, může být o postupu definitivně rozhodnuto už po 25. kole, i když už teď se asi jen těžko najde někdo, kdo by o postupu vůbec pochyboval, byť hypotetická možnost to nezvládnout tady je.

O minulých zápasech jen stručně. Předváděná hra vzbuzuje spíše rozpaky než nadšení. Sigma sice třikrát vyhrála, ale doma vždy jen o gól a jako přes kopírák dohrávala zápasy s Třincem i Varnsdorfem se strachem o výsledek, zdržováním a taktickým střídáním v 90.minutě. Chápal bych tuto taktiku v první lize, kde Sigma v posledních letech sbírá body jen těžce a velmi vzácně, ale ve druhé lize? To už je i pro skalní fanoušky hodně těžce stravitelné sousto.

Naopak v Budějovicích Sigma po dlouhé době mile překvapila a ve stylu „povolit-přitáhnout“ nasypala zoufalému soupeři bůra. Pokud si na podzim dělaly České Budějovice nějaké šance na postup, tak na jaře dělají vše pro to, aby nepostoupily. V zápase 21.kola se Sigmou potvrdily, že v jarní části sezóny hrají kulový s přehazovačkou a Sigma toho dokázala náležitě využít. Góly byly radost pohledět.

Produktivita se v posledních dvou zápasech výrazně zvedla, naopak na pováženou je defenzívní práce a opakující se kiksy v obraně.
Archív:

20.kolo FNL: SK Sigma Olomouc – FK Fotbal Třinec 1:0 (1:0). Branka: 1. Petr. Rozhodčí: Nenadál. Vydaných vstupenek: 2194. Sestava: Buchta – Sladký, Škerle, Radakovič, Vepřek – Houska, Plšek – Zahradníček, Petr (68. Manzia), Falta (86. Štěrba) – Chorý (90. Yunis). Trenér Václav Jílek.

21.kolo FNL: SK Dynamo České Budějovice – SK Sigma Olomouc 2:5 (0:2). Branky: 46. Benát, 70. Táborský – 35. Chorý, 45. Petr, 50. (pen.) Plšek, 52. Manzia, 70. Buchvaldek. Rozhodčí: Matějček.Diváci: 792. Sestava: Buchta – Sladký (28. Manzia), Škerle, Radakovič, Vepřek – Zahradníček, Houska, Plšek, Falta – Petr (65. Buchvaldek), Chorý (76. Yunis). Trenér Václav Jílek.

22.kolo FNL: SK Sigma Olomouc – FK Varnsdorf 3:2 (2:1). Branky: 25. a 66. Chorý, 4. Štěrba – 34. a 48. Durdevič. Rozhodčí: Černý. Diváci: 2423. SK Sigma: Buchta – Štěrba, Škerle (74. Jemelka), Radakovič, Vepřek – Houska, Plšek – Zahradníček, Petr (65. Manzia), Falta – Chorý (90. Yunis). Trenér Václav Jílek.

Kalendárium:

Ještě se v kalendáriu vrátím k začátku dubna. Kdyby se věci vyvíjely jinak, tak teď s fanoušky Sigmy slavili svoje narozeniny Ondřej Kušnír (5.4.), Aidin Mahmutovič, Renars Rode (oba narozeni 6.4.) a Pavel Moulis (7.4.). Příště posilám mrknout na datum narození, chlapi. Jo, a 7.4. měl narozky také Jiří Kubíček.

Jirka Kubíček 7.4. oslavil své narozeniny
Jirka Kubíček 7.4. oslavil své narozeniny

Události uplynulých dní:

Jakub Petr nastoupil proti Třinci (20.kolo) poprvé na jaře v základu a jeho nažhavenost se projevila bleskurychlým gólem. Podle mě gól v 16. vteřině je nejrychlejším ligovým gólem Sigmy vůbec. Jakub Petr o tři vteřiny překonal rychlý zápis Jiřího Barboříka ve 4.kole sezóny 92-93 v zápase na Julisce s Duklou Praha 6.9.1992. Kuba Petr si tak sám předčasně nadělil dárek k narozeninám (10.4.).

Jakub Plšek v zápase v Českých Budějovicích proměnil penaltu a dal v sezoně už 17 branek. Naopak první ligový gól dal v dresu Sigmy dal Bidje Manzia.

Nedávnou reprezentační pauzu si v reprezentačním dresu užili za áčko v přípravném zápase s Litvou ve druhé půli Kalas (Fulham) s Hořavou (Plzeň), Hořava dal dokonce gól z penalty. V kvalifikaci proti San Marinu Hořava střídal na posledních 15 minut za stavu 5:0 pro ČR.

Zápasy U21 a U19 se obešly bez účasti hráčů Sigmy, Lukáš Buchvaldek si 2x zahrál za U20, v základu proti Dánsku a pak střídal proti Švédsku. Tato reprezentace nemá žádná soutěžní utkání.

Od vedoucího týmu první ligy Plzně byl odvolán trenér Roman Pivarník, vaz mu zlomila domácí remíza s Teplicemi. Vedení Plzně projevilo stejnou aroganci a přecenění kádru jako před lety Sigma, když odvolala R.Pivarníka ze 4. místa. Spolu s ním skončili i asistenti Martin Vaniak a Tomáš Trucha. Horváth zůstal a s ním i další „asistent“ Limberský. Kromě tradičního připískávání na stranu Sparty, Plzně a teď i jüany zasypávaná Slavie, zaujala i nejčerstvější informace médií o úzkých kontaktech hráčů Plzně a reprezentace Vaňka (nyní Ufa) a Kopice s jedním drogovým dealerem. To nevymyslíš…

Pokud někdo očekával rychlé ukončení nejistoty kolem Sigmy nebo vůbec nějaké, tak bude opět zklamán. Scénář změny akcionářů je podle posledních zpráv údajně napsán tak, že po uzavření jednání během dubna, to má v květnu projednat rada města Olomouce a v červnu schválit zastupitelstvo. Už aby to bylo…

Asi nejdůležitější zprávou uplynulých dní ale byla informace o schválení nového herního systému první ligy, zavedení play-off o titul a baráže o udržení v lize, díky které získají možnost postoupit do první ligy až tři druholigové mančafty. Tyto zásadní změny budou platit od sezóny 2018/19. Sice by se ještě dalo diskutovat o tom, jestli by nebyly lepší jiné varianty např. se snížením počtu účastníků první ligy, ale i tak změnu vítám.

Podobné články