Důležité tři body. Tenhle zápas se Slováckem ztratit, to už by byl průšvih jako hrom. Zvlášť, když ostatní týmy ohrožené sestupem docela často a hodně bodují.

Sigma nastoupila před poloprázdným hledištěm opět ve velmi pozměněné sestavě, a to jak v rozestavení, tak v obsazení. K dlouhodobě zraněným se přidal lehce zraněný Martin Sladký, takže tentokrát čtyřčlenná obrana vypadala hodně nezvykle s Lukášem Kalvachem na stoperu a s Tomášem Zahradníčkem na pravém beku.  Zřejmě proto, že se Kalvach musel zasunout na stopera, dostal šanci v základu opět Jakub Plšek, a protože na rozdíl od zápasu s Plzní mohl hrát Václav Pilař, vypadl ze sestavy Jiří Texl. Ještě jakž takž chápu tyhle dohody u hostovaček, ale u přestupů mi to fakt hlava nebere. Myslím tím absenci Pilaře v minulém zápase proti Plzni.

Zápas začal tak, jak už jsme skoro ani nedoufali, že je to vůbec možné. Gól Sigmy už po 7 minutách hry! Celá akce začala na půlce u Václava Pilaře na levé lajně. Tomáš Zahradníček, tak jak se na moderního beka sluší a patří, si po pravé straně naběhl na jeho křížný pas, perfektně si ho zpracoval, míč si posunul skoro až k vápnu a následně parádně odcentroval za obranu na zadní tyč, kde to mezitím zavíral dobíhající Václav Pilař, který hlavou vrátil míč před bránu a tam do centru neohroženě vletěl Martin Nešpor a hlavou zblízka vstřelil svoji pátou branku v sezóně. Byla to nakonec snad jediná podařená akce Sigmy v zápase. Zbytek obstaraly nákopy na NešporaPavlem Dvořákem a úporný boj o každý míč. Zisk bodů nakonec posvětil zvolenou taktiku. Celkově byl zápas spíš taková klasická holomajzna než fotbal. Místy z toho bolely oči.

Sigma dala gól po 277 minutách a poprvé od zápasu se Spartou před dvěma měsíci dala v utkání první gól. A protože Miloš Buchta měl v ruce magnet přitahující střely, Sigma nakonec o ten gól vyhrála. Soupeřův gólman se rovněž vyznamenal, dvakrát vychytal Nešpora v tutových šancích. Jednou při penaltě a jednou při gólovce po chybě jejich obrany. Vedení si Sigma nepojistila a tak jsme se třepali o výsledek až do konce.

Jinak to muselo být z pohledu nezaujatého diváka strašná podívaná. Zejména druhý poločas. V závěru se už Sigma zuby nehty bránila a nakonec se štěstím tři body ubránila.

Tři body jsou tři body a teď by to ještě chtělo něco dovézt příští kolo z Vítkovic, tabulka vespod je hodně vyrovnaná a každý bod má cenu zlata.

Archív:

18.kolo Fortuna ligy: SK Sigma Olomouc – 1. FC Slovácko 1:0 (1:0). Branka: 7. Nešpor. Rozhodčí: Zelinka – Pelikán, Hájek. ŽK: Jemelka, Houska, Plšek – Janošek, Juroška, Kalabiška. Diváci: 2985. SK Sigma: Buchta – Zahradníček, Kalvach, Jemelka, Vepřek – Falta (90.+ 3 Chvátal), Plšek, Houska, Pilař (89. Lalkovič) – Dvořák, Nešpor (77. Yunis). Trenér Václav Jílek. Slovácko: Trmal – Juroška (81. Petr), Krejčí, Hofmann, Divíšek – Navrátil (61. Rezek), Janošek (46. Kuchta), Daníček, Havlík – Kalabiška, Zajíc. Trenér Martin Svědík.

V 71.minutě nedal Martin Nešpor penaltu. Trmal ji vyrazil a Dvořákovu dorážku chytl.

Události uplynulých dní, statisticky:

Držení míče 57/43. Střely celkem 4/7. Střely na branku 3/4. Rohové kopy 2/3. Zásahy brankářů 4/2, tedy podle této oficiální statistiky měl gólman soupeře pouhé dva zákroky právě při té penaltě, což se mi nezdá, protože kromě toho ještě před tím vyrazil Nešporův nájezd na roh. Vypadá to tak, že se penalta jako střela na branku nepočítá a něco dalšího zapomněli započítat. Je to sice jedno, ale když už se tak piplají s těmi statistikami, tak by to mohlo být přesně.

Lukáš Kalvach v utkání s Mladou BoleslavíZ Lukáše Kalvacha (*1995) se snad stává stoper a to velmi spolehlivý. Zajímavostí je, že proti Slovácku stála obrana na dvou nejmladších a nejméně zkušených hráčích v základní sestavě Sigmy. Stopeři Jemelka i Kalvach mají 23 let a hrají ligu teprve druhou sezónu!

Martin Nešpor svým pátým gólem dorovnal svůj 3. nejlepší střelecký výkon za celou sezónu vůbec, což je super. Přitom vidíme, že tam má ještě nějaké rezervičky. Pokud se k němu střelecky přilepí někdo další, to by v tom byl čert, abychom se neodrazili ode dna. Zatím hodně smůly má Pavel Dvořák. Z 15 střel zatím trefil branku 8x a dal dvě branky. Nejpilnějšími střelci jsou letos tradičně Houska s Plškem, za nimi je Nešpor, který je ovšem zdaleka nejproduktivnější a gólem mu končí každá 5. střela.

Miloš Buchta vychytal 5. nulu v sezóně a dělí se o osmé místo mezi ligovými gólmany.

Juraj Chvátal si taktickou minutou připsal třetí ligový start za Sigmu. I druhý Slovák v kádru Sigmy Milan Lalkovič si den před svými 26. narozeninami připsal jen takticky prostřídané dvě minuty. U nich je zřejmý obrovský potenciál pro větší zapojení do sestavy a na jaře se o to, doufejme, poperou.

Dole se boduje a padnout může kdokoliv od 10. místa dolů

Domácí výhra Karviné nad rozjetým Jabloncem se zdá být daleko větším překvapením, než porážka rozklížené Sparty s Teplicemi. Nicméně tyhle bodové zisky našich soupeřů v boji o záchranu nám nemůžou dělat radost, i když se to ve mně mísí s výrazným pocitem škodolibosti. Sparta se za rok od konce působení trenéra Stramaccioniho neposunula ani o krok, naopak. Zápas na Letné rozhodl exolomoucký žolík Pavel Moulis, který dal tři ze svých pěti ligových gólů jako střídající hráč. Z toho dva za Sigmu.

Bohužel vyhrála i Opava a to v Liberci. V zápase byli vidět oba olomoučtí odchovanci. Petr Ševčík se nechal za stavu 1:1 vyloučit a tak se chvíli na to mohl radovat z výhry Jaroslav Svozil, když Opava dorážkou po rohu urvala nečekané tři body a tím odskočila Sigmě.

Po zápase s Opavou bylo oznámeno, že Petr Ševčík z Liberce přestupuje do Slavie. Myslím si, že tím jeho pouť za lepším ještě nekončí. Škoda jen, že tak málo z jeho zřejmého potencionálu využila kdysi Sigma, která ho celkem lehkovážně prodala právě do Liberce.

Ligová tabulka je v dolních patrech hodně našlapaná o od 8. místa rozhoduje o většině umístění jen skóre. Stejně bodů mají 8. a 9. Boleslav a Teplice (22 jen dva body za 7. Libercem), pak je o dva body Opava, mínus další bod Příbram, 12. -14. jsou s 18 body Bohemians, Slovácko a Sigma, za nimi o tři body Karviná s Duklou.