Na Spartě se v sobotu proti sobě postavila dvě mužstva, která držela podobnou sérii. Domácí vyhráli 5 zápasů po sobě a Sigma čtyři. Bohužel pro Sigmu dost smůlovatě skončila právě ta její série.

Sigma se mohla do zápasu postavit opět ve své nejsilnější sestavě (pokud tedy nepočítám se zraněním neustále laborujícího Václava Pilaře). Na svůj post se po trestu za žluté vrátil Martin Sladký a v základu se pod dvou kolech objevil i Šimon Falta. A právě on se zasadil o překvapivé vedení. Sigmě to poslední dobou padá ze všech pozic a gól střelou ze střední vzdálenosti není žádnou výjimkou. Tentokrát se o něj postaral parádní střelou po zemi k tyči právě Šimon Falta. Rumun Nita neměl žádnou šanci.

A i právě kvůli tomu vedení v zápase porážka tentokrát hodně bolí. Sigma Spartu hlavně v první půlce prakticky do ničeho nepustila a tlak domácích byl víceméně platonický. Ve druhé půlce Sparta musela hodně přidat a hráči Sigmy postupem času trošku přestali stíhat, ztráceli míče, ale i tak se dařilo dlouho odolávat.

A když to vypadalo, že to Sigma nějak ukope, vstoupil do hry VAR a váhy “spravedlnosti“ se tentokrát od Sigmy odklonily. Další penaltu pak provázela obrovská rána, když na Letné většině, samým štěstím odpadl kus kamene. V akci, která nehrozila žádným bezprostředním ohrožením branky, vzdal Václav Jemelka hold hodně nešikovným zákrokem svému bývalému parťákovi Uroši Radakovićovi, poslední dobou ve Spartě nehrajícímu, a sebevědomý Kanga už neměl problém zařídit tři body. Co na tom, že při obou penaltách před rozhodčím přeběhla kvanta domácích hráčů ještě před jejich exekucí a měly se opakovat, že. Při penaltách VAR asi chrápe. Na výsledku to už nic ale nezmění a komisi rozhodčích to evidentně nezajímá. Zřejmě není přestupek jako přestupek.

Archív:

25.kolo Fortuna ligy: AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc 2:1 (0:1). Branky: 71. a 77. Kanga (obě PK) – 45. Falta. ŽK Frýdek, Costa, Štětina, Kanga – Houska, Sladký, Beneš, Nešpor, Plšek. ČK 81. Nešpor (2. ŽK). Rozhodčí: Ardeleanu – Moláček, Fišer, VAR: Orel, AVAR: Hock. Diváci 11 307. AC Sparta Praha:Nita – Chipciu, Štětina, Costa, Hanousek – Karlsson (81. Zahustel), Sáček (55. Hašek), Kanga, Frýdek, Hložek – Tetteh (87. Pulkrab). Trenér: Ščasný. SK Sigma Olomouc: Buchta – Sladký (85. Yunis), Beneš, Jemelka, Vepřek – Zahradníček, Houska, Kalvach, Plšek (85. Dvořák), Falta (87. Lalkovič) – Nešpor. Trenér: Jílek

Události uplynulého týdne:

Martin Nešpor za strčení do Frýdka dostal druhou žlutou v zápase a tak bude minimálně příští zápas chybět. Kdo sleduje český fotbal aspoň trochu vzdáleně, což u rozhodčích předpokládám, musí vědět, co je který hráč zač. Kdyby všichni hráči po každém odstrčení odpadávali jako tohle …. (těžko hledám slušný příměr) … Frýdek, tak se po hřišti válí neustále 22 hráčů. A rozhodčí mu tohle žerou i s navijákem. Výsměch. Simulanti z těchto chybných rozhodnutí těží, vycházejí bez trestu a bez poskvrny.

Sparta postavila do základní sestavy hned čtyři české hráče, Sigma žádného, zahraničního, zato sedm odchovanců, jednu letní posilu a jednu zimní.

Nicméně si myslím, že porážka je může ještě víc povzbudit a namotivovat a tři body ze Zlína by neměly být zase až tak nereálné.

Z hlediska širšího pohledu na český fotbal je událostí skoro bych řekl roku postup Slavie přes Sevillu do čtvrtfinále Evropské ligy. V prodloužení na pokraji vyřazení se slávisti dokázali vzepřít osudu a dvakrát překonali fotbalistu ČR roku 2018 v bráně Sevilly Tomáše Vaclíka. Nevím, kolik z Vás si pamatuje odvetný zápas čtvrtfinále poháru UEFA v roce 1996 AS Řím-Slavia (Stejskal, Šmicer, Poborský, Bejbl), ale i tam slávisti inkasovali v prodloužení, aby si po odraženém balónu střelou z dálky zajistili postup do semifinále. Déjà vu.

V lize se střed tabulky od 6. pozice k 11. neustále drží v rozpětí 5-6 bodů a v tom se to tak nějak stále mele.

Alibismus rozhodčích při používání VAR dosahuje vrcholu. Už jsme viděli odvolanou branku soupeře po protiútoku v zápase Bohemians-Slavia, na Spartě se vrátila hra zpět na penaltu při rohu Sigmy. Jinde zase rozhodčí hrubě chybují i bez použití VAR a dva z nich to teď odskákali suspendací do konce sezóny. Chyby dělal podle komise rozhodčích i Ardeleanu na Spartě, když nevyloučil Kangu za surovou hru v nastavení a za neodpískání penalty za ruku Beneše rovnou bez VAR. To je stále dokola. Místo, aby rozhodčí pískali, co vidí, přemýšlí o tom, co písknout a co ne a když už hledí na video, trvá jim to nekonečně dlouho, než rozhodnou. Typický příklad na podzim při vyloučení Falty a teď jim posouzení ruky trvalo také tři minuty. Nejhorší ovšem na celé té komedii s VAR je, že není na všech stadionech při všech zápasech, což nespravedlnost celého systému ještě prohlubuje. Já se domníval, že VAR bude pomáhat hlavně při ofsajdech, kde těch sporných situací může nastat nejvíc a navíc pomůže odstranit nešvary okolo simulací v pokutovém území. Asi jsem se mýlil.

Teď nás čeká repre pauza a zápasy s Anglií a Brazílií. Doufejme, že nám tahle nová generace hráčů neudělá ostudu a předvede to nejlepší, co v nich je.

Letošní výsledky Fotbalisty roku 2018 se Sigmy nijak výrazně nedotklo. Václav Jemelka získal v hlasování od někoho bod, Václav Jílek tři, což mu stačilo na pěkné 10. místo. Z bývalých hráčů Sigmy se nejlépe umístil 16. Petr Ševčík. Bohumil Páník skončil 5. mezi trenéry a Martin Svědík 7.

Podobné články