22Už se stalo nepříjemnou tradicí, že Sigma ty nejdůležitější zápasy sezóny nezvládá. Sigma jela minulou středu k dohrávce 15.kola na Baník s vidinou možnosti navýšit již tak nečekaně velký náskok na čele FNL na devět bodů. Bohužel selhala a to ve všech činnostech. Zejména v první půli do inkasované branky to byl odchozený zápas, bez nápadu, s chybami v rozehrávce. Gól Sigma inkasovala po nedorozumění v obraně a od té chvíle to bylo ještě horší. Z de Azeveda udělali obránci Sigmy hvězdu zápasu a nečinně přihlíželi, jak si v klidu zpracovává míč, poskakuje nad ním a vodí si ho sem a tam. Záložníci si mohli vykroutit krky, jak nad nimi lítají balóny od stoperů a následně nezachytili jediný odražený míč. Baník pak přežil tutovku Sigmy těsně před poločasem a většinu druhé půle se jen strachoval o výsledek a hrál na údržbu. Sigma si vytvořila jen platonickou převahu a jedinou, zato pořádnou šanci Tomáš Chorý opět neproměnil. Neproměňování těch mála šancí přesně zapadlo do celkového obrazu hry. Sigma po dlouhé době narazila na trošku lepšího soupeře a ejhle, padla kosa na kámen. Ukázalo se, že zase takoví bombarďáci to nejsou.

Dokážu si představit, že v případě postupu by tenhle tým bez posílení měl s udržením ligy opět velké problémy. Kádr je hodně úzký, jedině snad na pozici stopera je kam v případě problému šáhnout a základní sestava tím neutrpí. Naštěstí (až na dlouhodobě zraněného Václava Vašíčka a pak Martina Hálu) nemusel nikdo kvůli zranění vynechat víc zápasů a když museli do základu naskočit náhradníci nebo někdo z béčka, tak vyloženě nezklamal. Jakub Yunis dal v jediném zápase v základní sestavě dva góly, Václav Jemelka se rovněž ukázal v docela dobrém světle.11

Rozjezd sezóny špatný, vrcholem byla remíza v Prostějově a vypadnutí z poháru. Pak ale přišlo několik šťastných výsledků a velké množství jednogólových výher. Útočníci se dlouho nemohli střelecky chytit ( 1.gól dal útočník až v osmém kole) a tak několik zápasů zachraňovali svými góly obránci. Pak si to tak nějak sedlo, v závěru přišly dvě vysoké výhry a zmiňovaná prohra na Baníku. Výsledkem je nakonec luxusních 37 bodů, nejlepší střelec soutěže, nejvíce nastřílených branek i nejméně obdržených a solidní šestibodový náskok na nepostupovou příčku.

Celkově na podzim docela příjemně překvapila jediná letní posila Martin Sladký (s Milošem Buchtou jako jediní odehráli všechny zápasy bez vystřídání) a rovněž Jakub Plšek, jehož gólová produktivita je i na druhou ligu vysoce nadstandardní. Vysokou kvalitu a spolehlivost si drží gólman a kapitán v jedné osobě Miloš Buchta. Ale že by někdo další nějak herně vyčníval nad ostatní, tak to zrovna ne. Pořád si myslím, že v týmu chybí osobnost, která zvedne tým, i když se nedaří. A to už několik sezón po sobě. Možná jim měl být David Houska, ale velké předpoklady se mu zatím nedaří naplnit a nepovedeným letním přestupem do Mladé Boleslavi tomu nijak zvlášť taky nepřidal.

43-ol-ulNa hřišti se během 16 druholigových zápasů vystřídalo pouhých 20 hráčů, což je proti minulým sezónám rapidní pokles a to i díky tomu, že se tady přestaly kumulovat „posily“, Sigma se jich postupně zbavila a navíc odchodem Navrátila, Ordoše a Ševčíka se rapidně snížila konkurence. Základní sestava se postupně vykrystalizovala ve stabilní jedenáctku, nadpoloviční porci podzimních zápasů v základu absolvovalo 10 hráčů. Dalo by se říct, že všech deset z nich mělo své jisté, ať hráli jakkoliv. Byly zápasy, kdy trenér Jílek střídal prvního hráče až v 80. minutě, což zrovna nesvědčí o jeho přemrštěné důvěře v lavičku.

Ze stoperů hrál nejčastěji Martin Šindelář. Sezónu ale zahájil Aleš ŠkerleUrošem Radakovičem, pak ale kvůli kartám a zraněním docházelo na stoperu k častým změnám. Nakonec se ustálilo duo Šindelář-Radakovič.

Předloni měla Sigma touhle dobou ve FNL o zápas méně, odložený duel s druhým Varnsdorfem se hrál až na jaře. Přezimovala první se 32 body, dva body před Varnsdorfem a 4 body na třetího. Na nakonec postupující Zlín měla Sigma 8 bodů, ten ale pak po podzimu vyrazil trenéra Pulpita a nyní je tam, kde je.

Archív:

15.kolo, dohrávka, 23.11.2016. FC Baník Ostrava- SK Sigma Olomouc 1:0 (1:0) SK Sigma Olomouc: M. Buchta – Sladký, Radaković, Šindelář, Vepřek – Zahradníček (60. Buchvaldek), Houska (81. Habusta), Petr (72. Yunis), Plšek, Falta – Chorý Branka: 25. de Azevedo Rozhodčí: Berka. Diváci: 6 702 !

Kalendárium : 

27.11.1991- 25 let : 3.kolo poháru UEFA : Hamburger SV- Sigma Olomouc 1:2 Historická výhra na půdě německého favorita 2 góly dal Pavel Hapal, zejména ten druhý se zapsal fanouškům  nezapomenutelně do paměti Sestava Sigmy: Přibyl- Slabý,Bokij, Kotůlek, Vaďura- Hapal, Maroši (81.Šindelář), Látal, Hanus (89.Kříž), Gottwald- Kerbr.

Události uplynulých dní:

Za zmínku stojí mediální přestřelka mezi deníkem Dnes (iDnes), který zveřejnil poněkud chmurné úvahy o možném budoucím vývoji klubu, a Sigmou Olomouc a.s., která následně reagovala oficiálním vyjádřením na stránkách klubu. Oficiální vyjádření klubu ale spíše otevírá další otázky. Více se možná dovíme na schůzce fanoušků se zástupci klubu a města v úterý 6.12.2016, které se bude konat od 18:00 hod. v Blues Rock Café.

diskuse_brc

 

Podobné články