David Rozehnal (*1980)…

…se rozhodl ukončit kariéru profesionálního fotbalisty. Škoda, těšil jsem se, že ho ještě uvidím v dresu Sigmy, jak kdysi sliboval. Samozřejmě, že jsem ho léta neviděl v akci a není mi známa jeho sportovní forma (na podzim za Oostende jen 3 zápasy), ale při jeho zkušenostech by jistě býval byl posilou a oporou (podobně jako kdysi odepisovaný Roman Hubník v Plzni). Otázka je, jaký je vlastně vzájemný vztah vedení Sigmy a tohoto hráče a jak by z tohoto pohledu byl návrat reálný. Za prvé: Sigma se nemohla nikdy pyšnit nějakým extra vztahem ke svým bývalým hráčům (viz například ne zrovna lichotivé vyjádření pana Gajdy o Tomáši Ujfalušim v knize Petra Uličného. Cituji: „Kdejaký hráč, jakých jsou tady stovky, který odešel v jednadvaceti do zahraničí, se dnes v pětatřiceti vrátí a pokukuje po místě ve vedení klubu a říká o sobě, že je ikonou klubu. Prosím vás, jaká je to ikona?“ Konec citátu). Za druhé: v roce 2014 významně podpořil výzvu Spojme síly pro Sigmu (právě o tom psal ing. Gajda), která chtěla s podporou sigmácké veřejnosti, bývalých hráčů, fanoušků a významných osobností, nastartovat změny v klubu, na které vlastně pořád čekáme. Ale možná začíná blikat světlo na konci tunelu, Sigma údajně jedná s vážným zájemcem o převzetí nadpoloviční většiny akcií.

David se ze Sigmy vypracoval až na mezinárodní úroveň a hrál ve všech nejlepších evropských ligách, kromě španělské. Podle mě je jeden z nejnedocenějších českých top fotbalistů. Za reprezentaci odehrál 60 zápasů, po Ujfalušim nejvíc ze všech bývalých hráčů Sigmy. Hrál na mistrovství světa a 2x na mistrovství Evropy, s reprezentační U-21 vyhrál mistrovství Evropy v roce 2002. V reprezentaci skončil v 29 letech po nepovedeném turnaji v SAE. Dodnes mám pocit, že to v podstatě odskákal za ostatní zkušené hráče, kteří se z prosincového turnaje z různých důvodů omluvili (Čech, Rosický, Plašil, Sivok, Kadlec, Hübschmann, Baroš a další). Pak už byl reprezentačním trenérem Bílkem opomíjen, podle mě zcela neprávem.

S Lille vyhrál francouzský pohár i ligu, kromě toho vyhrál ligu a pohár i v Belgii, italský pohár s Laziem a francouzský s PSG. Je nejmladším odchovancem Sigmy z té vynikající generace ročníků 1977-1980 (Heinz, Ujfaluši, Kováč , Rozehnal), kteří se prosadili v reprezentaci i v zahraničních ligách. Za áčko Sigmy nastoupil poprvé v 19 letech a když ve 23 odcházel do belgických Brugg za půl miliónů eur, měl na kontě už 72 ligových zápasů, o čemž se dnešním olomouckým mladíkům může jen zdát. David Rozehnal prožil skvělou kariéru, naposledy byl hráčem belgického prvoligového Oostende, které leží jen 90 km od francouzského Lille, kde zůstal po posledním přestupu bydlet.

Historie utkání SIGMY s Duklou

Sigma na Velký pátek vyhrála díky hattricku Jakuba Řezníčka na Dukle 3:2. Jednalo se o vůbec první ligovou výhru Sigmy na Julisce a pro něj osobně šlo o vůbec první hattrick v kariéře. Po Radku Drulákovi je teprve druhým hráčem Sigmy, který dal hattrick na hřišti soupeře.

Historie zápasů Sigmy na Dukle byla doteď spíše historií různých debaklů, která sahá až do začátku osmdesátých let minulého století. Tehdy ještě druholigová Sigma narazila na Duklu v Českém poháru třikrát po sobě a vždy s ní hrála venku. Pamatuji se, jak se už všichni smáli tomuhle „losu“. Poprvé v semifinále ročníku 1980/81 prohrála 4:1 (2x Vízek, Nehoda, Štambacher, za Sigmu Knoflíček), pak v sezóně 1981/82 ve čtvrtfinále dokonce 5:0 (zase 2 góly Vízek a trefil se i Nehoda) a 82/83 zase ve čtvrtfinále a zase 5:0 a opět řádilo duo Vízek (2x) a Nehoda. To už Sigma hrála ligu. Pravidelně jsme tam prohrávali s nulou a od sezóny 86/87 minimálně rozdílem třídy. První ligový gól na Julisce dal za Sigmu až ve třetí sezóně Miloš Beznoska, bohužel jen vlastní. Až v roce 1992 se stal prvním střelcem Radoslav Látal, vyrovnával na konečných 1:1. Celková ligová bilance Sigmy na Dukle byla až do pátečního zápasu 0 výher, 4 remízy a 11 proher při skóre 4:33. Střelci gólů Sigmy: Látal, Barbořík (nejrychlejší gól Sigmy v lize- 19. vteřina zápasu), Kotůlek, Hanus (doteď poslední střelec a to v roce 1994!). Nejvíc branek nám dal Korejčík, cekem 7. Jediná výhra na Dukle tak byla ta z roku 2012, kdy jsme tam v 1. zápase osmifinále poháru 2012/13 vyhráli 1:0 gólem Martina Pospíšila.

Sigmu čeká Vysočina!!!

V sobotu hraje doma Sigma s Jihlavou, která jaro rozjela skvěle, ale teď dvakrát po sobě prohrála doma s Jabloncem a na Baníku a dál patří mezi sestupem ohrožené týmy. A doufejme, že to tak zůstane i po sobotním zápase. V domácích zápasech s Jihlavou vždy padly minimálně tři góly. Vidím to tak, že jim nasypeme tři kusy a nazdar. Ale nepředbíhejme. Osobně jsem na docela zvědavý na jejich hvězdu lotyše Davise Ikauniekse, hráče s číslem 24, který má v této sezóně na kontě už 8 branek a 6 nahrávek a v počtu střel vévodí celé lize. Minulé kolo na Baníku ale nehrál. Podle statistik to vypadá, že Jihlava loni nespadla jenom díky němu (9 branek a 3 asistence) a letos to vypadá na stejný scénář s ještě větším podílem tohoto šikovného útočníka.

Podobné články