Hanáci se na pažitu nechtějí nudit, ztrácejí nebo dohánějí

Hráči Sigmy Olomouc se zdají býti v některých věcech docela nepoučitelní. Sice už dlouho neztratili dvougólové vedení, na druhou stanu jsme opět viděli další zápas, ve kterém horečnatě a v posledních minutách dotahovali nepříznivý výsledek, podruhé za sebou dvougólovou ztrátu. Kolikrát jsme slyšeli, že příště už chytnou začátek zápasu za pačesy a následující kolo se zase nestačíme divit. Zápasy Sigmy tím sice získávají extra napětí a silný náboj, ale fanoušci a určitě i trenér by jistě uvítali nějaký standardnější průběh beze strachu, že další chyba už bude znamenat definitivní konec nadějím.

Nicméně takový zápas, byť remízový, musí zanechat v každém fanouškovi velký dojem a navíc přináší jeden velmi kladný poznatek,

tenhle tým prostě nehází flintu do žita.

V domácím zápase s Opavou mohla opět použít dva stopery, Václav Jemelka se uzdravil. Pavel Dvořák po dobrém výkonu ve druhé půlce v Karviné se dostal poprvé od srpna do základu a tak na lavičce skončil nejen Tomáš Zahradníček, ale i Jakub Plšek.

Sigma zpočátku držela míč pod kontrolou, ale po špatné přihrávce Šimona Falty na středovém kruhu se hosté poprvé dostali pořádně za půlku a byl z toho gól. Hráči Sigmy se sice stačili vrátit, ale situaci i tak podcenili a jen přihlíželi, jak si to Zapalač rovná na střelu, a lehkým obloučkem ze 20 metrů obstřeluje Miloše Buchtu. Podobně namazal o pár minut později i David Houska ovšem vracející se Jemelka za využití všech dostupných prostředků společně s Buchtou gólu zabránili. Penaltou to smrdělo až nahoru k nám na tribunu.

Exsigmáci v dresu Opavy

V dresu Opavy se představili dva bývalí Sigmáci, Jaroslav Svozil a Pavel Zavadil. Stoper Jarda Svozil dokazuje, že do ligy nevede vždy ta nejpřímější cesta a nikdy není nic ztraceno. Zvláštní kapitolou je Pavel Zavadil, čtyřicetiletá opora Opavy, z biologického hlediska zázrak přírody, neskutečný dříč, skvělý hráč a můj nejoblíbenější fotbalista, který v současné době běhá po ligových hřištích v jiném, než sigmáckém dresu. V minulém kole se stal nejstarším střelcem ligové historie a svoji ligovou extratřídu a fotbalovou chytrost potvrdil i proti Sigmě. Zavadil využil obranného postavení Sigmy při rohu před druhým gólem, kdy nikdo z hráčů Sigmy nestál u brankové čáry a prudce nastřelil míč před bránu na teč. Po dvou odrazech a s pomocí břevna to skončilo gólem.

Po této brance trenér Jílek opět vsadil na již osvědčenou, ale bohužel znovu vynucenou variantu se třemi obránci, dolů šel opět Jan Štěrba. Zdá se, že od příště bychom takhle mohli hrát už od začátku, nejen proto, že Sigma v tomto složení dala za poslední tři zápasy všech šest branek, ale také proto, že příchodem Milana Lalkoviče se významně zvedla konkurence v záloze, kvůli které se snad vůbec poprvé nedostal do hry Tomáš Zahradníček, ať už v základu nebo v průběhu hry. A Jakub Plšek, poslední dobou trochu z formy, zasáhl do hry až jako druhý střídající, při stažení hry na tři obránce dostal přednost Jiří Texl.

Utkání nechybělo vůbec nic

Zápas byl nesmírně dramatický se vším všudy, perfektní atmosféra v hledišti i díky zaplněnému kotli hostů, emoce na hřišti, šance, čtyři branky. Sigma zápas musela zvrátit nepříznivý vývoj ne fotbalovostí, ale urputnou snahou a velkou bojovností. Zápas mohl mít i vyšší úroveň, ovšem to by nesměl rozhodčí pískat každou šipku hráče v soubojích o míč. To byla fakt hrůza. Hostům pak stačilo se v souboji tělo na tělo skácet a pískalo se. Následné strkanice povětšinou zkušeně režíroval zmiňovaný Pavel Zavadil a tak se mnohdy spíš nehrálo, než hrálo, což hostujícím pochopitelně vyhovovalo. Klasika, víc se prozdržovalo, než nakonec nastavilo.

Opava mohla zápas několikrát rozhodnout definitivně ve svůj prospěch, Sigma měla obrovské štěstí při několika brejcích soupeře a opět se vyznamenal Miloš Buchta. A nakonec ještě mohla přijít Sigma i o ten vydřený bod…

Do Teplic může jet Sigma v pohodě, pokud nebude prohrávat o víc než dvě branky, nemůže prohrát…A hlavně! Žádám fanoušky Sigmy, aby neodcházeli ze zápasu před závěrečným hvizdem. V Teplicích si Sigma nechává góly až do nastavení.

Archív:

14.kolo Fortuna ligy: SK Sigma Olomouc – SFC Opava 2:2 (1:2). Branky: 39. Vepřek, 89. Nešpor – 9. Zapalač, 22. Smola. Rozhodčí: Příhoda – Kříž, Vlček. ŽK: Nešpor, Sladký, Pilař – Kayamba, Šrom, Schaffartzik, Zavadil, Janetzký, Svozil, Jursa. Diváci: 3512. SK Sigma: Buchta – Sladký, Štěrba (30. Texl), Jemelka, Vepřek – Kalvach (56. Lalkovič) – Pilař (73. Plšek), Houska, Dvořák, Falta – Nešpor. Trenér Václav Jílek. Opava: Šrom – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Zavadil – Kayamba, Jursa (79. Janetzký), Zapalač – Smola (72. Juřena), Kuzmanovič (57. Schaffartzik). Trenér Ivan Kopecký.

Události minulého týdne:

Musím vyzdvihnout oba střelce gólů Sigmy. Kapitán Michal Vepřek se dostal na hranici vápna k odraženému míči a po chvilce váhání to levačkou naprosto nechytatelně natáhl až do sítě. Byl to jeho teprve druhý ligový gól ve 189. ligovém zápase. Od toho prvního uplynulo něco málo přes šest let a dva měsíce. Lépe si to načasovat nemohl vzhledem k tomu, že v sobotu od jeho debutu v lize uplynulo skoro přesně 12,5 roku. Michalova kadence je nyní tím pádem jedna ligová branka za šest a čtvrt roku.  Mezi tím ale dokázal vystřelit svým finálovým gólem proti Spartě pro Sigmu pohár a i kdyby už žádný další gól v kariéře nedal, tohle bohatě stačí…

Martin Nešpor dal už čtvrtou podzimní branku a zařadil se mezi top 12 ofenzívních posil Sigmy, které daly ve své první půlsezóně čtyři a více branek. Od podzimu roku 2008, kdy dal Michal Ordoš svoje první čtyři góly v dresu Sigmy, se to povedlo už jen Jakubovi Řezníčkovi letos na jaře (6 branek).

O Davidovi Kobylíkovi v kotli se píše zde.

Sigma má letos strašlivou domácí bilanci. Už tady hrála 8x a z toho má na kontě jen 8 bodů, drží ale sérii čtyř domácích neproher v řadě. Všechny porážky na Andrově stadionu se odehrály mezi 1. a 7. kolem. Na podzim nás čekají doma ještě Boleslav a Slovácko. A na jaře už jen Jablonec, Příbram, Liberec, Karviná a Teplice. Takže většinou peklo venku.

Se zraněními se roztrhl pytel

Plzni se v minulém kole zranil útočník Krmenčík a do konce podzimní části už nebude hrát. Šanci teď dostal místo něj Řezníček, Chorý opět jen střídal na pár minut. Gól Baníku nedal ani jeden a tak oba poslední sigmáčtí hroťáci zůstávají na dvou resp. nula gólech za 14 kol.

S těmi zraněními se nějak roztrhl pytel. K našemu Hálovi se postupně přidali právě Krmenčík, slávista Tecl a teď po brutus faulu Ďuriše z Dukly jablonecký Masopust. Samozřejmě, že zranění ke sportu tak nějak patří, ale ten zájezd frustrovaného obránce Dukly byl naprosto zbytečný a rozhodčí za žlutou kartu je zralý tak na zrušení delegací. Když si vezmu, za co v Liberci dostal červenou Falta… Ďuriš se ukojil a Dukla to pak v pohodě dohrála na šestigólový debakl, což byla asi nejlepší odpověď Jablonce.

A naposledy Jablonec. Ten dal za dva poslední venkovní zápasy 12 branek. To nic, ale z toho jen dva z penalty. Klobouček.

Podobné články