Když jsem si posledně po ligovém zápase s Jabloncem trochu postěžoval na sudí (neudělení 2. žluté karty hráči Jablonce, neodpískaný penaltový zákrok na Plška), netušil jsem, že hned následující utkání s Baníkem mě přinutí se zamyslet nad tím, jestli se tady nezačíná objevovat pochybný trend došlápnout si na Sigmu, mísící se do čela tabulky i po třetině ligy. A následně pohárový zápas s Jabloncem mi tyhle temné myšlenky rozhodně nevyvrátil, naopak.

To, že si Baník na Sigmu věří, není nic nového, Sigma tam vyhrála naposledy před pěti lety. Sice i nadále držíme ligovou neporazitelnost, neprohráli jsme už 8 kol, nicméně se zdá, že soupeři se na Sigmu již dokáží dobře připravit, získávání bodů je čím dál těžší. Není to ovšem jen o soupeřích… Gól Baníku po jasném faulu na gólmana, který snad nemohl být ani evidentnější a přísná druhá žlutá karta Houskovi v nastaveném čase signalizuje, že tady začíná něco smrdět.

Pokud teď odhlédnu od domněnek týkajících se rozhodčích a zaměřím se čistě na sportovní stránku, zdá se, že některým hráčům odešla forma. Sigma ustoupila od náročného presingu, kdy rychle získávala zpět ztracené míče a dostávala tím soupeře pod tlak. Naopak, Baník v agresivitě Sigmu předčil. Výkony obou beků se sice výrazně zvedly, ovšem jakoby na úkor krajních záložníků. Sigma se nedostává do tolika šancí, v poledních třech ligových zápasech dala jen dvě branky (je ale fakt, že se dvakrát hrálo venku). Pozitivní je, že dostala jen jednu (a to ještě po faulu na gólmana) a že hráče neopouští vůle po výhře a bojují až do poslední minuty.

Úterní pohárový zápas, repete s Jabloncem, rozhodla první čtvrthodina druhé půlky a totální „blackout“ defenzívy. O góly si Sigma koledovala už od prvních minut a od úplné pohromy nás dvakrát zachránil výborný náhradní gólman Michal Reichel. Změn v sestavě bylo požehnaně, celkem pět, a to se muselo na souhře mužstva podepsat, k tomu přičtěme poněkud nervozní výkon chybujícího stopera Romana Poloma, celou řadu nedůsledností jeho spoluhráčů a v neposlední řadě opět velmi slabý výkon rozhodčího. Tahle parodie na pískání profesionálního fotbalu už snad ani nemůže být náhoda.

Pohár není příprava, experiment se sestavou se trenéru Jílkovi nepovedl. Pokud se stále hovoří o tom, že úspěch Sigmy je založen zejména na tom, že hráči se perfektně znají, dlouho hrají spolu a proto to klape, tak vyměnit 4 sehrané hráče v poli nemohlo zákonitě dopadnout dobře.  Tohle se nemuselo, a nemělo stát. Je to zklamání.

Hostující hráči Linhart, Obročník a Polom to zatím mají velmi těžké. Michal Obročník z nich nahrál zatím nejvíc, ovšem pouhých 78 minut za 11 kol. Zbývá mu, jestli se nemýlím, posledních 5 kol do konce hostování, a do základu hodně daleko…

Archív:

HET liga, 11.kolo: Baník Ostrava – SK Sigma Olomouc 1:1 (0:0). Branky: 54. Hrubý – 74. Moulis. Rozhodčí: Zelinka – Paták, Hájek. ŽK: Hrubý, O. Šašinka, Hlinka, Pazdera, Baroš – Jemelka, Houska, Vepřek, Buchta. ČK: 90+3. po 2. ŽK Houska. Diváci: 5617. Ostrava: Vašek – Pazdera, Pokorný, Šindelář, Granečný – Sus, Hrubý, Hlinka, Azevedo (79. Mičola) – Baroš, O. Šašinka (79. Poznar). Trenér Radim Kučera. SK Sigma Olomouc: Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček (89. Hála), Houska, Texl (55. Chorý), Falta (67. Moulis) – Plšek. Trenér Václav Jílek.

MOL Cup, osmifinále: SK Sigma Olomouc – FK Jablonec 3:4 (2:1). Branky: 21. Plšek, 45. Hála, 79. Chorý – 9. a 51. Kubista, 47. a 55. Tecl. Rozhodčí: Marek – Dobrovolný, Pospíšil. ŽK: Plšek, Chorý – Považanec, Hübschman, Doležal. Diváci: 2158. SK Sigma: Reichl – Sladký, Radaković, Polom (61. Jemelka), Vepřek – Obročník (70. Zahradníček) – Moulis, Texl, Plšek, Hála (61. Falta) – Chorý. Trenér Václav Jílek. Jablonec: Bárta – Janković, Kysela, Hübschman, Hanousek (31. Jovović) – Kubista – Masopust, Považanec (87. Kouřil), Trávník, Zelený – Tecl (70. Doležal). Trenér Zdeněk Klucký.