Za poslední dobu jsem mockrát slyšel tuhle otázku od lidí kteří chodí na Andrák, ale i od lidí kteří už ať už z jakýchkoliv důvodů na Andrák nechodí. A protože si myslím, že je fér aby každý věděl proč jsme negativní a myslíme si že musí dojít ke změně, připravili jsme takové malé shrnutí. To měli mnozí možnost získat před vstupem na utkání s Baníkem u tribun v papírové podobě a tady vám jej předkládáme v podobě internetové. Jde o krátký „výcuc“ za nás nejdůležitějších bodů, vedoucích k situaci ve které momentálně jsme. Ale nyní již k přepisu letáku z nedělního utkání:

Ještě před pár lety byly všechny úspěchy a rozmach olomoucké Sigmy spojeny s nepopíratelným a nikdy nezpochybněným osobním přínosem dvou letitých funkcionářů Jiřím Kubíčkem a Jaromírem Gajdou.

Korupční aféra, která propukla v březnu 2010 však toto spojenectví zničila, doslova obrátila chod klubu vzhůru nohama a v konečném důsledku přivedla klub tam, kde je.

Květen 2010: Jiří Kubíček rezignoval na funkce v klubu.

18.8.2011: disciplinární komise udělila SK Sigma Olomouc pokutu 4 mil. Kč, odečetla Sigmě v sezóně 2011/2012 9 bodů a potrestala Petra Drobisze zákazem činnosti na 1,5 roku. K tomu přispěla i nahrávka J.Kubíčka zveřejněná u soudu, ve které bývalý pokladník klubu přiznává, že pokyn k předání peněz pro Bohemians dostal od J.Gajdy. Sigma se i přes odpočet bodů zachraňuje a vyhrává poprvé Český pohár a posléze Superpohár.

3.12.2012Jaromír Gajda na nátlak fanoušků formálně rezignoval po obvinění Radima Kučery, že se musel v roce 2005 vyplatit 35 tis. eury bez dokladu za vykoupení ze smlouvy se Sigmou při přestupu do Arminie Bielfeld.

Jaromír Gajda pro oficiální stránky SK Sigma Olomouc: „Náš klub je zajímavé sousto a to provokuje řadu lidí. Těmto zájmům stojím v cestě, ale to ti po osobní popularitě toužící a dobře zaplacení Rakové nebo zbohatlíci, kteří vydělávají na zabavování majetku miliony, nechtějí připustit.“ (2012).

V klubu skončili jeden z akcionářů Robert Runták a později i dlouholetý úspěšný marketinkový manažer klubu Martin Rak. Největším soukromým vlastníkem akcií klubu se stává Josef Lébr.

Ve výkonných funkcích v SK Sigma Olomouc jako ředitel a místopředseda představenstva nakonec Jaromír Gajda skončil až k 30. červnu 2013. Zůstává však předsedou sdružení SK Sigma Olomouc MŽ (doplněno, v letáku není – místopředseda dozorčí rady Sigma Olomouc, hlavní ekonom a od léta 2016 pověřen řízením klubu), které je příjemcem veškerých dotací a výrazně ovlivňuje chod klubu včetně mládeže a personálních otázek a to minimálně do roku 2018.

20.6.2013– krajský soud potvrdil zprošťující rozsudek pro všechny obviněné v korupční kauze.

Červen 2013: fanoušci sdružení v Sigma United, Ultras 12 a Hanácké Legii píší vedení klubu otevřený dopis vyjadřující nespokojenost s fungováním klubu včetně nedostatečných personálních změn a neprůhledného financování.

Září 2014: Vznikla iniciativa Spojme síly pro Sigmu (mj. Pavel Hapal a Tomáš Ujfaluši) s velkou podporou fanoušků, bývalých hráčů Sigmy a různých výrazných osobností. Iniciativa byla později odmítnuta jak J. Lébrem, tak J. Gajdou, který v ní viděl jen kritiku podle něj dobře fungujícího klubu. Později se kritika J.Gajdy olomouckých klubových legend objevila i v jeho příspěvku do knižní autobiografie Petra Uličného.

2014-2015 je sdružení SK Sigma Olomouc MŽ investorem posledních velkých stavebních úprav Androva stadionu a hřiště v Řepčíně kvůli ME U-21 v roce 2015. V souvislosti s výběrovým řízením na dodavatele stavby hrozilo odebrání pořadatelství a přesun do Vítkovic. Stavební práce nakonec realizovala původně vybraná olomoucká společnost Gemo.

2014-2016 Sigma dvakrát sestupuje z první ligy. Ozývají se hlasy: „To by se za Kubíčka nestalo.“

2016-2017: klub se zbavuje majetku, aby mohl vyplatit dluhy vzniklé ztrátou – propadem příjmů z prodeje hráčů, sportovními neúspěchy a úbytkem sponzorů. Z investora se klub stal obchodník s nemovitostmi.

Pokračuje sestupný trend v počtu mládežnických reprezentantů. V nejdůležitější kategoriích U-21 a U-19 je Sigma zastoupena v širším kádru pouze Tomášem Chorým a Martinem Antlem. Nejmladším odchovancem, který se v poslední době dokázal dlouhodoběji prosadit v A-týmu Sigmy je v současnosti už dvaadvacetiletý Tomáš Chorý, který má teprve 25 ligových startů! Mladší hráči doslova paběrkují. Pro porovnání: J.Petr měl v 23 letech už 107 lig.zápasů, Navrátil 86, Pospíšil 62 a to nebereme takové bombarďáky jako např. Kováře, Kováče, R. Hubníka nebo Ujfalušiho, kteří měli ve 23 letech už přes sto ligových startů. Ševčíka jsme byli nuceni prodat teprve po 13 ligových startech v jeho 22 letech!

Nežádáme návrat starých časů, ty už se nikdy nevrátí, jen chceme, aby Jaromír Gajda konečně převzal osobní odpovědnost za krizi v Sigmě a odstoupil (ne však ve stylu chytré horákyně jak se zatím vždy stalo) a nastartovali se tak ozdravné procesy jež musí v klubu nastat. Nechceme se stát Plzní, před vstupem Paclíka, putující mezi první a druhou ligou. Jen tak si klub Sigma může získat zpět důvěru fanoušků ale i sponzorů .

Proto řveme z plných plic GAJDA VEN!

Podobné články