Tentokrát netradičně v neděli a za parádního jarního počasí si Sigma ubojovanou výhrou nad Karvinou výrazně polepšila v tabulce. Jedním vrzem přeskočila Teplice, Liberec i tradiční jarní tragédy ze Zlína a posunula se na sedmou příčku, bod za mistrovskou skupinu!

Sigma nastoupila bez zraněných opor Víta Beneše a Davida Housky, Tomáš Zahradníček se minule vykartoval. Jakub Yunis opět v základu, stejně tak Pavel Dvořák a Jan Štěrba. Václav Pilař po dlouhé době aspoň na lavičce, totéž platí i o Martinovi Nešporovi, i když z jiného důvodu, že ano.

Viděli jsme pro Sigmu docela atypický zápas s hodně brankami na obou stranách, ve kterém se Karviné naštěstí podařilo vyrovnat jen dvakrát. Sigma na jaře dostala dva góly jen v prvním zápase s Jabloncem a pak na Spartě z penalt. Tentokrát si defenzíva pospala při střelách z
dálky.

V neděli si k výhře Sigma výrazně pomohla ze standardek. Padly z nich všechny tři branky, byť ta poslední až po následném centru. Faltova paráda do šibenice se zapíše zlatým písmem do historie minimálně letošního ročníku ligy, Yunisova rybička byla také nádherná, navíc vítězná. Ale ty dva obdržené góly si obrana ani gólman Miloš Buchta za rámeček nedají. Myslím, že si všichni účastníci obou akcí si během nich počínali dost laxně. Střelec druhé branky si potahoval míč na střed hřiště celkem nerušeně a dlouho. Nechat takhle v klidu střílet hráče Karviné bylo trestuhodné.

Zápas kazil špatný hlavní arbitr, jinak musím říct, že se mi zápas docela líbil. Někdo by řekl, že nároky na kvalitu předvedené hry už mám asi hodně nízko, ale já bych mu na to řekl, že jsem tam viděl snahu, touhu po výhře a kvalitní zakončení. Někdo by se mohl zeptat, jestli to není málo? A já bych mu na to odpověděl, že někdy to holt musí stačit.

Vyzdvihl bych střelce branek Šimona Faltu a Jakuba Yunise a opět velice aktivního Martina Sladkého, svoji chybku s autem před prvním gólem Karviné napravil parádním centrem na vítězný gól. Sigma opět projevila značnou flexibilitu při zakončení a vysokou produktivitu. Nedá se dát gól po každém rohu, z každého přímáku nebo z každého centru do vápna, ale když se to povede alespoň jednou z každé z těchto činností, jako teď proti Karviné, tak je to paráda.

Atmosféra byla ucházející, byť jsem čekal větší návštěvu. Když jsme byli na Sigmě doma naposledy, ještě jsme mrzli. To bylo před měsícem!

27.kolo Fortuna ligy: Sigma Olomouc – MFK Karviná 3:2 (2:1). Branky: 2. Jemelka, 42. Falta, 61. Yunis – 9. Budínský, 55. Lingr. ŽK: Yunis – Záhumenský. Diváci: 4 145. Rozhodčí: O. Pechanec – J. Kubr, Z. Vaňkát. Sestavy: SK Sigma Olomouc: Buchta – Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek – Texl (62. Lalkovič), Kalvach, Plšek, Falta – Dvořák (87. Polom), Yunis (70. Nešpor). Trenér: Jílek. MFK Karviná: Berkovec – Čolič, Dreksa (67. Bukata), Rundič, Záhumenský – Smrž, Budínský – Guba (74. Letič), Lingr (86. Suchan), Ba Loua – Wágner. Trenér: Straka.

Události uplynulých dní:

Podle informací z médií to nevypadá s Davidem Houskou nejlépe. Jedná se pravděpodobně o natržený sval a někde jsem četl, že by až do konce sezóny už nemusel nastoupit, což by byla ztráta. I když se mu na jaře až tak nedařilo, svoje si uhrál. Uvidíme, jestli si tým udrží kompaktnost i v dalších zápasech bez něj.

Byl jsem zvědavý na Pavla Dreksu, který tady působil dost dlouho, za Sigmu debutoval v lize před deseti lety. Snažil se, ale byl to teprve jeho druhý zápas po dlouhém výpadku kvůli zranění a tak toho měl asi brzy dost. Třem gólům nezabránil. Slyšet ho bylo ale hodně.

Dá se říct, že je Sigma zachráněná a i účast ve skupině o Evropskou ligu je téměř jistá. Ba co víc, může se dokonce vyhoupnout až do skupiny o titul. Otázka je, jestli to ovšem někdo chce. Šance dohrát ligu na lepším než šestém místě je skoro nulová a tak asi bude lepší hrát o ten 7. flek. A o to asi půjde všem, takže se ještě dočkáme v lize zajímavých výsledků, i když každý tvrdí, že do toho půjde naplno. Řekl bych, že se dá prostor mladým hráčům a těm, kteří ho moc v základu nedostávali.

Maximální spokojenost přinesly výsledky našich soupeřů v tabulce kolem nás. Celkově nasbírali jen tři z 18 možných bodů. Kdo měl z našeho pohledu rupnout, rupnul. Boleslav, Bohemka a Liberec bezgólově plichtili. Povedený víkend. Skvělý ligový finiš Sigmy, za celou sezónu nebyla tak vysoko.

Nepřestává mě překvapovat Jakub Yunis. Už jsem nad ním skoro lámal hůl, ale tím jak se postupně dostal víc do hry, zlepšil pohyb i orientaci ve vápně a začal dávat branky. Navíc si nenechá nic líbit a jde tvrdě do toho. Paráda. S Vítem Benešem asi nakonec bude nejpříjemnějším překvapením jara, pokud mu nasazená laťka v závěru ligy nespadne. Myslím tím Yunisovi. Berme to tak, že na útočníka je to ještě pořád mladý hráč. Nebudu ho s nikým srovnávat, vývoj má každý hráč nějaký. Záleží také na zdraví, na ochotě tvrdě dřít a na štěstí. Jakub Yunis, bývalý talent, časem snad konečně opora Sigmy.

Poprvé na jaře se vyšplhal počet diváků na Andrově stadionu přes tři tisíce, dokonce o 145 přes čtyři. Jinak je to bída a průměrná návštěva se snížila na 4740 za celou sezónu, což je o 600 diváků na zápas méně než loni. Pokud se nesejde víc lidí na zápas s Teplicemi, reálně hrozí, že průměrná návštěva klesne na rekordně nízkou úroveň posledních sedmi prvoligových sezón. Důvodů je víc. 1. Vstupné: Výrazně se zdražilo. 2. Termíny: téměř polovinu dosud odehraných domácích zápasů odehrála Sigma v zimním období od listopadu do března a to většinou se soupeři, o jejichž atraktivnosti by se dalo dlouze polemizovat. Zápasy s Baníkem, Spartou, Slavií a Plzní jsme měli doma odehrané již začátkem října! Od té doby divácký zájem o domácí zápasy Sigmy strmě klesal. 3. Domácí výkony: kromě dvou těsných výher nad Duklou a Spartou, vyhrála Sigma doma až v prosinci nad Slováckem a pak se chytla až výhrou nad Příbramí ve druhém jarním zápase. 4. Celkové výkony: podzim byl hodně špatný, jarní vynikající výsledky fanoušci v o něco větším počtu ocenili až teď proti Karviné. 5. Dlouhodobý odliv fanoušků Sigmy z důvodů, které jsou všem známé a na kterých se v podstatě zatím nic moc nezměnilo.

To teď ale nevyřeší asi nikdo.

Takže jedeme dál, teď v Opavě potvrdit střed tabulky a pak doma tři body proti Teplicím a na závěr s čistou hlavou v Edenu zkazit Slavii oslavy výhry základní části ligy. Pokud Sigma uhraje šesté místo, čekají nás doma ještě zápasy s prvním a druhým, což by bylo docela fajn. Evropská liga je stejně jen na zlost, letos soupeři z tisíce km vzdálených destinací, spousta cestování a v lize pak průs.., průšvih. Ne, dělám si legraci, kdo by tady nechtěl vidět soupeře z Evropy.

Podobné články