Vzhledem k tomu, že Sigma ve středu na Slovácku neuhrála ani bod, zbyl Sigmě do posledního kola v boji o udržení v lize jediný soupeř a to ten nejtěžší z nejtěžších. Ten, o kterém jsem byl dávno před koncem ligy přesvědčen, že nemůže sestoupit. Příbram, která ve 30.kole zajížděla do Jablonce.

29.kolo SL: 1. FC Slovácko – SK Sigma Olomouc 2:1 (1:0). Branky: 41. Valenta z pen., 59. Diviš – 54. Navrátil. Rozhodčí: Zelinka. ČK: 40. Šindelář (Olomouc). Diváci: 4142. Olomouc: Buchta – Hála (64. Štěpán), Šindelář, Radakovič, Falta – Navrátil, Plšek, P. Ševčík, Petr (64. Mahmutovič) – Chorý (43. Štěrba), Ordoš. Trenér: Jílek.

Červená karta byla přísná a zápas ovlivnila víc, než následně obdržená branka z penalty. Ovšem celé akci předcházelo několik chyb olomouckých hráčů, počínaje laxně zakončenou gólovkou, ihned poté následovala protiakce Slovácka, při níž v jednoduchém souboji o míč téměř na půlce Sigma faulovala, následně olomoučtí hráči absolutně nereagovali na rychlou rozehrávku přímého kopu. Jeden hráč se po souboji zvedal jako já po ránu z postele, druhý ani nesledoval, co se děje, místo toho, aby svým pohybem zabránil rychlé rozehrávce a třetí to hasil poněkud nedovoleně. Následovala hodně divná 8. červená karta v sezóně a šestá, ale vcelku jasná penalta proti Sigmě. A bylo vymalováno…

Zápasy 30.kola dopadly přesně tak, jak se očekávalo, zázrak se nekonal. Teplice, které se v posledních kolech proremizovaly k záchraně, působily v Olomouci naprosto odevzdaně a zápas se proměnil v exhibici. Bylo ovšem jasné, že ani výsledek 30:0 nepomůže, pokud Jablonec neporazí Příbram. Což se pochopitelně nestalo. V zápase klubů dvou nejznámějších ligových bossů Pelty a Starky, šla za zápas jediná střela na branku a Jablonec dokonce v závěru střídal gólmany. Závěr ligy nemohl dopadnout jinak.

Sigma po dvou letech opět sestupuje z ligy.

30.kolo SL: SK Sigma Olomouc – FK Teplice 6:0 (4:0). Branky: 17. a 59. Štěrba, 21. Chorý, 39. Ordoš, 43. Navrátil, 88. Mahmutovič. Rozhodčí: Proske. Diváci: 4 963. Sestavy: Olomouc: Buchta – Hála, Štěrba, Radakovič, Falta – Navrátil (63. Štěpán), Plšek, Ordoš (85. Houska), Ševčík, Petr – Chorý (74. Mahmutovič). Trenér: Jílek.

SYNOT Hráčem utkání byl fanoušky vyhlášen gólman Teplic Grigar. Stejně byli oceněni i oba gólmani v souběžném jabloneckém zápase (poměr střel na bránu 1:0).

Kalendárium 9.5.-15.5.:

16.5.1976 se narodil současný trenér Sigmy Václav Jílek, horší dárek ke svým 40. narozeninám než sestup si ani nadělit nemohl. Přesto všechno nejlepší a brzký návrat do ligy.

18.5.1975 se narodil Petr Kirschbaum, až do roku 2007 byl vůbec nejmladší olomouckým odchovancem, který v lize debutoval pět měsíců po svých 17.narozeninách, pár dní nato si zahrál i v poháru UEFA na hřišti Fenerbahce. Ještě před svými osmnáctinami stihl dát i svoji první ligovou branku a je tak vůbec nejmladším střelcem Sigmy. Bohužel svůj potenciál v Sigmě naplnil jen 33 zápasy.

18.5.1987 se narodil Kamil Vacek. Začínal v 18 letech vedle Melinha, ale po pár kolech sezóny 2005/2006 utekl do Bielefeldu. Po značně nevyrovnané kariéře v zahraničí a ve Spartě se letos chytl v polském Piastu Gliwice, kde spolu s trenérem Radkem Látalem sahali překvapivě po titulu.

22.5.1982 se narodil Marek Kaščák, neskutečný bojovník, kapitán Sigmy, skutečná posila, zřejmě jediný hráč, který do Sigmy přišel přímo z holického 1.HFK Olomouc (tehdy druhá liga).

Události uplynulého týdne:

Sigma Olomouc sestupuje po dvou letech opět do FNL, čímž automaticky odsoudila k sestupu do MSFL i druholigové béčko. To znamená, že se v MSFL otvírá druhé sestupové místo a tak reálně hrozí sestup do divize 1.HFK Olomouc. Jedinou útěchou pro kopanou v kraji může být případný historický postup Prostějova do druhé ligy a hanácká derby příští rok.

Pokud nedojde ke skutečné sebereflexi vedení klubu a k zásadním změnám, mám obavy, že druhá liga bude ne přechodnou, ale trvalou adresou kdysi jednoho z nejlepších klubů v republice. Nadávat na rozhodčí tady nepomůže, ty body se daly a měly uhrát v jiných zápasech: doma na podzim se vyhrálo až v 15.kole!!! V odvetách se opět nebodovalo- navíc v Brně a v Jihlavě po ostudných výkonech. A na Baníku v 9.kole, když Baník do té doby uhrál jen jeden bod, a potom až do konce podzimu dokonce ani to? Za to Pelta ani Berbr rozhodně nemůžou.

Věhlas Synot ligy přerostl hranice České kotliny díky zápasu 29.kola Příbram- Slavia, při kterém se zostudili dva delegovaní rozhodčí, kteří se podíleli na řízení zápasu opilí. Reakce předsedy fotbalové asociace Pelty na sebe nenechala dlouho čekat. Vyhlásil „sametovou revoluci“ ve fotbale a litoval, že v českém fotbale neexistuje trest smrti, ale jen ztráta členství ve FAČR. Nakonec oba sudí přišli o licenci rozhodčích a disciplinární komise zatím jednomu z nich udělila nejvyšší možný trest dva roky zákaz činnosti a flastr 150 tis. Kč.

Ovšem víc, než rozhodčí tuto soutěž shodil sám předseda FAČR Pelta. Fotografie, na které jsou před zápasem Jablonec-Příbram na ploše stadionu zachyceni v družném hovoru, v naprostém klidu a s úsměvy na líci všichni top bafuňáři obou klubů (Starka, Rogoz,Spěvák, Pelta, Horník- viz horní foto deníku Sport), bude kandidovat minimálně na Czech Press Photo. Tady je úplně krásně vidět, jak nás mají, jak se říká, v paži.

V tomto předzápasovém setkání se zosobňuje olympijská myšlenka, která v podmínkách českého fotbalu nabývá daleko hlubšího významu a trochu bych ji poupravil: Není důležité v té šaškárně zvítězit, ale zúčastnit se jí. A to se zdařilo naprosto bez diskuse. Bezgólovou remízou se rozhodlo o sestupu Sigmy. Sametová revoluce v praxi. Komik…

Závěrečná fraška, čili 30.kolo Synot ligy, po kterém lítaly kabinami pokuty (Plzeň), snižování platů (v Teplicích) a útočník Lafata si pojistil korunu krále střelců hned pěti góly, vzbudila rozruch i v nejvyšších politických kruzích, které žádají vyšetření. Co se asi tak vyšetří…

Podobné články