Sigma svůj stín nepřekročila ani při zápase 28.kola Synot ligy v Praze na Julisce. Stále stejný scénář, brzy inkasovaná branka a hned po poločase rána z milosti. Mezitím snaha některých hráčů o zvrat v zápase, která vedla jen k zahřátí gólmana Dukly do provozní teploty, případně se míč nevešel ani mezi tři tyče.

Poprvé si v sezóně zahrál alespoň jeden celý poločas Vojta Štěpán, letní posila z Baníku. Zřejmě si i on představoval, že si zahraje víc než 164 minut, které má na kontě doteď.

Myslím si, že hráči byli hodně vděční za to, že se okamžitě po závěrečném hvizdu vyprázdnil sektor fanoušků Sigmy, a nemuseli se ještě trmácet k „děkovačce“ přes půlku hřiště a atletickou dráhu. V podstatě by ani nebylo komu i kdyby tam zůstali všichni fanoušci Sigmy, kteří na zápas dorazili. Nebylo jich tam totiž ani tucet.

FK Dukla Praha – SK Sigma Olomouc 2:0 (1:0). Branky: 13. Štetina, 52. Vrzal. Rozhodčí: Královec. Diváci: 1228. Sestava: Buchta – Hála, Šindelář, Radakovič, Vepřek (46. Mahmutovič) – Navrátil (76. Chorý), P. Ševčík, Plšek, Houska (46. Štěpán), Falta – Ordoš. Trenér: Jílek.

Kalendárium 9.5.-15.5.:

Co takhle si připomenout nějaké krásné jubileum? 10.5. je to přesně 20 let, kdy Sigma výhrou 2:1 v Drnovicích ve 29. ligovém kole sezóny 1995/96 rozhodla o tom, že skončí v lize druhá, což je dosud nejlepší umístění Sigmy v historii. Nejlepší hráč na hřišti Miroslav Baranek sice nakonec na EURO 1996 nejel, ale do Uhrinova výběru se dostali Karel Rada, Milan Kerbr a Martin Kotůlek.

15.5.1993 se narodil Tomáš Kalas, aktuálně hráč Middlesbrough, se kterými o víkendu postoupil do Premier League.

Události uplynulého týdne:

Na Julisce trenér Jílek opět překvapil a na hrot poslal Michala Ordoše. Čili dobré skutky (vítězný gól proti Jablonci) musí být po zásluze potrestány a tak hráče, kterému se nelíbí, že nehraje od začátku, dáme sice do základu, ale na post, na kterém nehrál ani nepamatuji.

Tak si tedy shrňme, koho v jarních zápasech nasadil trenér Jílek od začátku zápasu na hrot a jak se mu tam dařilo:

28.kolo: Ordoš na Dukle 0 gólů

Nějaký další adept na hrot útoku? Olomoucká parodie na tiki-taka však v podstatě ani útočníky nepotřebuje. Penalty na ně nejsou nebo se nepískají a na gólech (pokud tedy nějaké padnou, a tím myslím do soupeřovy sítě) se podílí v minimální míře. Ani se o nich nedá říct, že by byli spalovači šancí, protože si nevzpomínám, že by nějakou vyloženou vůbec měli. Ovšem kritizovat jen útočníky by bylo vůči ostatním hodně nespravedlivé. Jen pár hráčů snese dlouhodobě přísnější měřítko. Zvlášť zápasy venku jsou z pohledu olomouckého fanouška doslova bída a utrpení, ale ani doma to až na posledních dvacet minut s Baníkem také nebyla žádná hitparáda.

V týdnu se rozproudila diskuze o zájmu města řešit finanční situaci v klubu a vlastnictví Androva stadionu. Jak známo, statutární město Olomouc je zhruba třetinovým vlastníkem akcií klubu. Otázka budoucího vlastníka stadionu je otevřená a je dobře, že je snaha to řešit. Stávající vlastnická struktura je podle mě už přežitá a ve svém důsledku je jednou z hlavních příčin současného stavu. Podle mě by bylo nejlepší, kdyby město získalo stadion do svého vlastnictví a zbavilo se akcií klubu. To by mohl být první krok ke změnám, které Sigma Olomouc potřebuje jako prase drbání.

Příbram změnila na poslední tři záchranářská kola trenéra. Pavla Tobiáše nahradil nám dobře známý defenzívní mág Martin Pulpit. Za jeho éry v sezóně 2007/08 vsadila Sigma na důslednou obranu a celkem úspěšně dokázal fanouškům Sigmy znechutit fotbal. Rekordním výsledkem byla výhra 2:0 nad Žižkovem až ve 26.kole. Byl propuštěn po 27.kole, když už byla Sigma zachráněná, měla na kontě z dnešního pohledu zlatých 33 bodů a neuvěřitelné skóre 18:22!!! O Pulpitovi již nyní koluje vtip, že Příbram je jeho první klub, kde dohraje sezónu…

Příbram v sobotu remizovala 0:0 ve Zlíně a udržela nás ve hře. Další kolo se hraje už ve středu. Sigma hraje v Uherském Hradišti, Příbram hostí Slavii. Ideální by byla dvojka v obou zápasech. Existuje už i sestupová varianta. Pokud prohrajeme a Příbram uhraje bod, je konec.

Na sestup je však stále plno kandidátů. Sigma je samozřejmě největší. Nicméně ještě existuje cesta k prvoligové příslušnosti příští rok a to v případě, že prvoligovou licenci získá jen jeden z prvních čtyřech týmů FNL. Ale to už je jen čirá spekulace.