1.  část: Příchody a odchody

Vzhledem k tomu, jaký zrovna v Sigmě probíhá výprodej, bych chtěl připomenout hráče, kteří hráli za áčko Sigmy a to v posledních  5 sezónách.

Proč zrovna 5 sezón? Za posledních 5 let si totiž fanoušci se Sigmou „užili“ tolik, co jindy za celá desetiletí. Navíc před sezónou 2011/12 Sigma naposledy koupila hráče, kteří v klubu vydrželi v klubu víc než dvě sezóny- Zlámala a Varadiho.

Sigma vstoupila do sezóny 2011/12 pod hrozbou disciplinárního trestu. Následoval odpočet bodů, výhra v Poháru České pošty, záchrana, výhra v Superpoháru, neúspěšný boj o evropské poháry, sestup, druhá liga, postup a znovu sestup.

Za áčko Sigmy v posledních pěti sezónách nastoupilo (v Synot lize i FNL) celkem 68 hráčů. Pouze 5 z nich jsou v Sigmě déle než právě těch pět sezón (gólman Martin Blaha, Jan Navrátil, Michal Vepřek, Jakub Petr a Michal Ordoš). A pouze jediný z nich, Honza Navrátil, nebyl za celou dobu nikde na hostování a v týmu vydržel nepřetržitě celých pět posledních sezón. Chyběl pouze v 9 ze 150 zápasů. Naopak někteří jen paběrkovali. U odchovanců, kteří do áčka nakoukli z béčka, se to dá pochopit, u jiných, tzv. posil, lze jen těžko vystopovat důvody, které vedly sportovní manažery k jejich angažování.

Rekordmanem bude nejspíš brazilec Weverson, kterého manažer Jan Gottwald podepsal v červnu 2012 a byl představen jako kvalitní stoper, náhrada za Radima Kučeru. Po pár přípravných zápasech s ním byla smlouva rozvázána a místo něj byl podepsán mladý Rus Golban. To byl poslední manažerský počin Jana Gottwlada v Sigmě. Golban odehrál v Sigmě vítězný zápas Superpoháru plus 2 ligové zápasy . Tomu říkám úspěšná bilance!!!

Následující tabulky jsou rozdělené do tří sloupců. Sloupec „noví hráči“ ukazuje hráče, kteří v příslušné sezóně za Sigmu debutovali ( v případě kategorie „NAV“ odehráli první zápas po návratu do Sigmy). Ve sloupci „noví hráči, kteří během nebo po sezóně skončili“  jsou hráči, kteří za Sigmu v té samé sezóně odehráli první i poslední zápas. Poslední sloupec „skončili“ obsahuje hráče, pro které byla příslušná sezóna poslední, ve které za Sigmu nastoupili (s výjimkou Drobisze, Zlámala a Bystroně, kteří byli sice v kádru, ale kvůli zranění nebo disciplinárnímu trestu ve své poslední sezóně v Sigmě neodehráli ani minutu). Tabulky nereflektují běžný pohyb v kádru směrem na a z hostování nebo z áčka do béčka a naopak.

Tab. 1: sezóna 2011/12: Návrat Heinze, Zlámal nahradil potrestaného Drobisze, Varadi měl nahradit Hubníka. Za základu odešel Bajer a po sezóně Kučera. Jirouš s Podaným byli jen půlročním hostováním. Z odchovanců debutovali jen Hála a Vavřík. Do Sparty se prodal Přikryl. Po sportovně-manažerském triu Psotka-Chromý-Lébr se v půlce sezóny ujal otěží Jiří Gottwald. Trenéra Psotku nahradil na jeden zápas Chromý a k záchraně a poháru dovedl klub Petr Uličný.

.bajer

 Zkratky znamenají: POS- posila, ODCH- odchovanec, NAV- „navrátilec“ do klubu (ne návrat z hostování)

Tab. 2: sezóna 2012/13: Trenéru Pivarníkovi se nepřivedla jediná zkušená posila, kromě Michala Hubníka (a to ještě za Varadiho, který šel na hostování), navíc v půlce sezóny odešel Rossi. První šanci v Sigmě dostalo postupně 7 odchovanců, což je nejvíc za posledních pět let, ne-li vůbec.  Přesto se hrálo o evropské poháry. Před sezónou skončil manažer Gottwald- údajně ze zdravotních důvodů, v půlce sezóny se vrátil do klubu Zdeněk Psotka jako sportovní manažer.

tab2

Tab. 3: sezóna 2013/14: Z tabulky je evidentní, že s „posilami“ se proti předchozím letům roztrhl pytel, ale žádná z nich nepřežila sezónu. Po průšvihu s Doležalem skončil jako manažer Psotka, nahradil ho Minář. Sezónu postupně neukočírovali trenéři Kotůlek, Psotka a Minář.

tabb3

Tab. 4: sezóna 2014/15: Rok, ve kterém se v druholigovém týmu usazovali hlavně mladí odchovanci, kteří do už před tím nakoukli do ligy a po zranění Zlámala dostal velkou šanci Reichl. Trenér Kalvoda provedl tým úspěšně druhou ligou.

tab4

Tab. 5: sezóna 2015/16: Další sestupový rok s rekordním počtem posil, bez jediného debutujícího odchovance a rekordním počtem  hráčů, kteří definitivně opouští klub. Po špatném začátku se poroučel trenér Kalvoda a k sestupu klub dovedl trenér Jílek.

rode

 

Při pohledu na předchozí tabulky lze mluvit o manažerských úspěších jen stěží. Umění je nejen hráče do klubu přivést, ale i prodat. V Sigmě jakoby se hráči hromadili. Za posledních pět let byli do lepších klubů prodáni jen Přikryl do Sparty, Hořava do Plzně a Pospíšil do Jablonce. Nepočítám hráče, kterým končila smlouva, kariéra a rovněž nepočítám současný exodus. Pozitivní je, že se ještě jakž takž stále daří vychovávat mladé hráče, kterým se jednotlivě daří v lize prosazovat, horší je, jaké výsledky s nimi Sigma dosahuje. Dva sestupy hovoří za vše…

Na tento článek bude navazovat další se statistikami jednotlivých hráčů.

To be continued….

 

Podobné články