Po vítězném intermezzu v poháru jela Sigma do Příbrami s cílem nedostat gól a pozvednout poslední dobou haprující defenzívu. Šance byla vysoká, protože Příbram v lize nedala gól už 326 minut v kuse. Trenér Látal ukončil experimenty s Jakubem Plškem na hrotu, do základní sestavy se vrátil Martin Nešpor, Jiřího Texla nahradil Václav Pilař, před stopery postavil místo nepřesvědčivého Lukáše Greššáka, Davida Housku.

Co k zápasu říct. Snad kromě dvou dalekonosných střel Šimona Falty z přímých kopů, z nichž jedna skončila na tyčce, Sigma směrem dopředu nic neměla. Příbram totéž, měla jednu hlavičku z nebezpečného prostoru nad a Rezkovu střelu z přímáku obdobného typu jako Falta, kterou vyrazil pozorný Michal Reichl, který si tím pádem mohl připsat pohodlnou sedmou nulu v kariéře. Jinak to byl zápas z obou stran bez pohybu, plný nepřesností a neustálého přerušování hry. Hráči vypadali, jakoby viděli balón prvně v životě, tolik přihrávek do autu jsem snad v životě neviděl. V takovém zápase víc než kdy jindy vynikne strašný výkon rozhodčího, který kouskuje hru a píská kdejaký kontakt. Čas v zápase plynul pomalu. Možná k celkovému dojmu přispěla i velmi slabá návštěva, nic moc terén a sychravé podzimní počasí.

Příbram na víc neměla a Sigma jela v módu „ať to vypadá, jak chce, hlavně nedostat góla“. Martin Nešpor se na hrotu snažil a zády k brance daleko od branky podstupoval jeden vítězný hlavičkový souboj za druhým. Chyběla mu však jakákoliv podpora a spoluhráči dávali přednost jistotě pod balónem, než nějakým náběhům a ofenzívní aktivitě. Do vápna nepřišel snad jediný centr, vrcholem bylo, když i dokonce nikým neatakovaný David Houska překopl celé vápno málem až k protějšímu rohovému praporku. Kromě zmíněných střel Falty z přímáků snad z 30 metrů jsem nezaznamenal žádnou naši střelu na branku.

Jistotu nuly na kontě obdržených branek posiloval trenér Látal střídáním v závěru. Postupně se do hry dostali defenzívní hráči Lukáš Greššák a Milan Kerbr a poslední střídání ještě vyšlo na poslední minutu nastavení.

Těžko říct, jestli se dá od takového zápasu nějak odrazit. V podstatě nic neukázal, kromě toho, že je schopna Sigma eliminovat slabý útok soupeře za cenu obětování vlastní ofenzívy. Příbram nedala v lize gól po čtvrté za sebou a má pátý zápas bez výhry v řadě. Sigma neprohrála po šesté po sobě, což je super, nicméně třetí remíza po sobě ji odsunula na 8. místo.

12.kolo Fortuna ligy: 1. FK Příbram – SK Sigma Olomouc 0:0. Rozhodčí: Julínek – Podaný, Šimáček. ŽK: Rezek, Tregler, Soldát – Houska. Diváci: 1860. Příbram: Kočí – Tregler, Kodr, Kingue, Cmiljanovič – Soldát – Nový (90.+1 Polidar), Alvir, Rezek, Zeman – Škoda (73. Stuparevič). Trenér: Nádvorník. Olomouc: Reichl – Zahradníček (89. Kerbr), Beneš, Jemelka, Vepřek – Pilař, Houska, González (90.+3 Texl), Plšek, Falta – Nešpor (81. Greššák). Trenér: Radoslav Látal.

Michal Vepřek odehrál 201. ligový zápas za Sigmu. Má teď stejně zápasů jako Aleš Škerle, současný vedoucí mužstva. Spolu jich odehráli 92. Víc zápasů odehrál jen s Jakubem Petrem a Davidem Houskou (95) a úplně nejvíc s Janem Navrátilem (111).

Milan Kerbr se v zápase stal 65. třicátníkem v ligovém dresu Sigmy, z toho šest jim máme aktuálně na soupisce. Jeho otci Milanovi Kerbrovi dosažení této „mety“ nebylo souzeno. Poslední zápas odehrál za Sigmu 8 dní před svými 30. narozeninami v předposledním kole sezóny 1996/97 proti Spartě, v tomto zápase dokonce skóroval, dost netradičně levačkou z hranice velkého vápna. Sparta pak horkotěžko otáčela, k obratu jí pomohlo vyloučení olomouckého Šmardy. Vítězný gól, znamenající titul, dala v 93. minutě. To už na hřišti Milan Kerbr nebyl, byl střídán v 82. minutě. V posledním kole už nenastoupil a po sezóně přestoupil do SpVgg Greuthe Fürth, nováčka ve druhé bundeslize.

Sigma odehrála už 7 zápasů na hřištích soupeřů, jen 5x hrála doma. Ze šesti týmů se sedmi zápasy venku má druhou nejhorší bilanci, lépe na tom hřištích soupeřů je i Slovácko se šesti zápasy a dokonce o skóre i Baník s pěti zápasy venku.

Po skončení 12. kola byli ze svých klubů propuštěni dva trenéři, trenér Zlína (15.) Csaplár po porážce 0:4 s Baníkem a trenér Bohemians (11.) Hašek po porážce v Budějovicích. Hašek tak dostal nečekaný dárek k pátečním padesátinám. Už po 10. kole byl z poslední Opavy vyhozen trenér Kopecký.

Plzeň neměla při penaltě v 93. minutě v Boleslavi takové štěstí, jako mívá obvykle Slavia. Komličenko nezaváhal, dal už svůj 8. gól v sezóně a Boleslav vyhrála 2:1. Dominující Slavia zvýšila náskok v čele ligy na druhou Plzeň už na 6 bodů. Liberci neuznali na Slovácku vyrovnávací gól kvůli ruce přihrávajícího hráče. K tomu po zápase poznamenal trenér Liberce Hoftych, že „je potřeba se nedívat jen na VAR, ale kdo za ním sedí“.

Teď nás čeká další reprezentační přestávka a kvalda na EURO s Anglií. Donominován byl exolomoucký Lukáš Kalvach (PLZ) a já mu přeji, aby svoji dlouhodobě kvalitní práci předvedl i v reprezentačním triku. Vyprodáno ještě zdaleka není.

Poté si snad spravíme chuť s nováčkem ligy z Českých Budějovic, které teď po delší době vyhrály doma s Bohemians a odpoutaly se z posledního fleku v tabulce. České Budějovice naposledy bodovaly venku v červenci výhrou na Slovácku. Od té doby venku 4x po sobě ruply s průměrem tři obdržené branky na zápas.

Bylo rozlosováno osmifinále MOL Cupu. Sigma měla opět štěstí a los jí přisoudil druholigovou Duklu Praha doma. Podobně na tom je Slovácko, které bude hostit Viktorii Žižkov. Papírově nejslabšího soupeře má Plzeň, zajede si do Chlumce nad Cidlinou, který po Příbrami vyřadil i Bohemians. O něco složitější to bude mít poslední držitel double Slavia, která bude hrát na hřišti svého letošního finálového soupeře ve Vítkovicích. Teoreticky by se mělo hrát na konci října.