Po měsíční stopce, kterou fotbalové lize jako jediné v Evropě vystavila česká vláda, se soutěž konečně rozběhla. Nejtestovanější lidé v republice konečně mohli začít dělat svoji práci, kterou dělají v prostředí, kde nemohou nikoho ohrozit. Konečně to pochopila i hygiena a dala tomu zelenou.

Fanoušci jsou sice, jako jinde v Evropě, odkázání jen na TV přenosy a streamingy, ale pořád lepší než nic.

Co se vlastně od posledního zápasu s Plzní (2:2 doma) ve fotbale událo? Hrály se reprezentační zápasy, evropské ligy a poháry a zavřeli Berbra s Rogozem, jinak nic.

Něco ale přece jen ano. Konečně se uzdravil Vít Beneš, který mohl být tím pádem nominován do základní sestavy proti Slovácku, jeho bývalý kolega z obrany Václav Jemelka mezitím stihl v dresu Oud-Heverlee Leuven nastoupit do dvou zápasů belgické Jupiler Pro League, zatím jako střídající hráč.

Trenéru Radoslavovi Látalovi se červená z posledního zápasu za ten měsíc nevypařila a tak ho musel zastoupit asistent Neček. David Houska je zraněný.

Zápas Sigmy na Slovácku byl od začátku do konce neskutečná holomajzna, evidentně zapříčiněná nerozehraností všech aktérů. Po měsíci ani nešlo nic jiného čekat a tak to vlastně nikomu na place nelze ani vyčítat. Sigma měla pár nedotažených akcí po křídlech a něco málo zbytečného váhání ve vápně, o to víc mrzí špatně kopané standardky, které určitě šly za ten čas vypilovat lépe.

Nakonec ale se stejně jedna povedla a střídající Tomáš Zahradníček perfektně posadil míč z rohu přímo na hlavu Florenta Poulola, který ale bohužel těsně minul šibenici Slovácka. Jinak remíza zasloužená, Slovácko nemělo vcelku také nic, a to málo bezpečně pokryl Aleš Mandous, který si jistými výkony udržuje svoje reprezentační ambice na stále vysoké úrovni. Připsal si letos 4. nulu.

Nová megazkušená stoperská dvojka Hubník-Beneš nedávala ambicióznímu Klimentovi prostor a podobně si ani nevrzl střídající Cicilia.

Sigma neprohrála po páté v řadě a stále má na první místo jen pět bodů ztrátu. Bohužel vlčáci za námi vyhráli, kromě Jablonce. Na udržení čtvrtého místa díky tomu plichta bohatě stačila.

7.kolo, základní část, sobota 07.11.2020, 16:00. Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty. 1. FC Slovácko – Sigma Olomouc 0:0. Rozhodčí: Zelinka – Vlček, Dresler. ŽK: Bajza – González, Hála. Bez diváků. Slovácko: Bajza – Reinberk, Hofmann, Kadlec, Šimko – Havlík, Daníček – Petržela (88. Kubala), Sadílek, Kohút (69. Rezek) – Kliment (69. Cicilia). Trenér: Svědík. Olomouc: Mandous – Hála, Hubník, Beneš, Zmrzlý – Greššák (86. Poulolo) – González (75. Zahradníček), Breite, Chytil (86. Daněk), Falta (90. Radek Látal) – Nešpor (90. Zifčák). Trenér: Neček.

Šimon Falta si zaokrouhlil počet ligových zápasů za Sigmu na 140 a Roman Hubník odehrál 270. zápas v lize celkem (za Sigmu, Plzeň a Spartu).

Zajímavé je, že po minulé koronavirové pauze hrála Sigma také na Slovácku a také 0:0. V základní sestavě nechyběli Sladký, Jemelka a Vepřek, Hála v záloze, Houska a Juliš. Nehráli pochopitelně Hubník, zraněný Nešpor, Zmrzlý, Greššák (jen střídal) a González.

Události minulých týdnů:

Událostí roku, možná dekády, je arestování šedé eminence české kopané Romana Berbra. Velký zátah na bafuňáře a rozhodčí v Čechách se nevyhnul ani šéfovi Vyšehradu Romanu Rogozovi, známého z dřívějšího působení v Příbrami. Jedním z těch, kdo byl v této souvislosti zmiňován, byl i Michal Myška, sudí s nejčastější delegací na zápasy plzeňské Viktorky, který byl i u poslední frašky na Andrově stadionu. Myslím tím zápas Sigma- Plzeň (2:2). Byl také u památného zápasu Příbram- Brno, kde brněnský tým ukázkově zařízli společně shlavním Ardeleánu, se kterým „pískal“ i zmiňovaný zápas Sigmy s Plzní. Rogoze si zase pamatujeme ze slavné předzápasové fotografie Jablonce s Příbramí (vysmátí Pelta, Rogoz, Starka a spol.), který skončil 0:0 bez střely na bránu, a tím se Příbram zachránila na úkor Sigmy.

Komise rozhodčích, vedená Josefem Chovancem, byla rozprášena. Berbr už není místopředsedou svazu a jeho manželka Dagmar Damková se rovněž vzdala všech funkcí ve fotbale. Pro český fotbal by to mohlo znamenat restart. Atmosféra strachu je ale zaseta hodně hluboko, protože ligové kluby až na výjimky nějak hlasitě nevýskaly, takže uvidíme, kam se vývoj v české kopané vůbec posune.

Sotva liga odehrála po pauze první kolo, následuje reprepauza. Na zápasy s Německem (příprava), Izraelem a Slovenskem (oba Liga národů) trenér Šilhavý nominoval Aleše Mandouse, Václava Jemelku (Lovaň) a Tomáše Kalase (Bristol). Slováky už netrénuje Pavel Hapal, po porážce s Izraelem byl odvolán. Přestože šance na postup na Euro zůstává. Středeční zápas reprezentaci nevyšel a za porážku pouze 0:1 může děkovat pouze gólmanovi Pavlenkovi. Václav Jemelka si připsal druhý start za reprezentaci.

Podobně jako Jemelka přestoupil na poslední chvíli do belgické ligy i Tomáš Chorý z Plzně. Za SV Zulte Waregem nastoupil už 4x a dal dvě branky.

Evropská liga vypadala po dvou kolech pro české týmy jako propadák, ale po nečekaných výhrách Sparty a Slavie v minulém týdnu to vypadá zase o něco slibněji. Všechny české týmy mají po jedné výhře, Slavia dokonce dvě. Potíže těchto klubů spočívaly v absenci zápasové praxe, kvůli přerušení ligy, a zvlášť u Liberce totální rozvrat kádru kvůli Covidu. Pokračovat se bude až koncem listopadu.

Podobné články