Je tomu skoro celý týden co se v Blues Rock café uskutečnila debata s vedením města (primátor Staněk ČSSD, Major ODS a Feranec Přerovský ANO (opraveno na základě reakce p. Konečného na FB) a předsedou představenstva SK Sigma Olomouc a.s. Petrem Konečným. Nějakou dobu trvalo, než se nám sešli názory fanoušků ale nyní je tady máte a pokud jste neměli to štěstí tak si na konci článku můžete pustit větší část záznamu (pak nám došli baterky 🙁 ). Ale stejně myslím, že stačí vidět zhruba 20 minut záznamu. Ale nyní již názory fanoušků, účastníků:

1: Zdeněk Hrdina

Zde je mé krátké osobní zhodnocení této akce. Upozorňuji, že nebydlím v Olomouci, místní politiku moc nesleduji, takže nějaké hlubší politické kličky města nebo kraje neznám, moje hodnocení politiků v článku je pouze na základě této schůzky. Pana primátora jsme až do této schůzky vůbec neznal, kdyby to nebylo řečeno, vůbec netuším, z které strany je. A nyní už k samotné schůzce.
Ze setkání se zástupci města a vedením klubu mám spíše dobrý pocit, jak město, tak i vedení klubu se vyjádřilo k budoucnosti Sigmy pozitivně a cítím z nich zájem o další dobré fungování klubu.
Pan primátor vyjasnil situaci týkající se dalšího jednání mezi městem a klubem ohledně stadionu a zdůraznil, že koupě stadionu je pro město jednou z priorit a že nechtějí, aby nastala situace podobná situaci v hokeji, kdy se nedaří stadion na město převést. Primátor se také velmi pozitivně vyjádřil k jednání vedení Sigmy s městem, že je velmi otevřené, že je Sigma ochotná předložit své finanční účty a že s ní je podstatně jednodušší jednání než se zástupci olomouckého hokeje.
Jinak v souvislosti s hokejem jedna věc k pobavení. Pan primátor hlavně z počátku tvrdil, že se Sigma bude vracet do Extraligy. Zřejmě už má jednání s hokejisty plnou hlavu. Ale cítím, přestože fotbal není sportem jeho srdce, že mu na fotbalu v Olomouci a na Sigmě záleží. A to je dobře.
Z výroků pana primátora jsem také pochopil logiku jednání z minulosti, proč nebyl zájem zrušit pravidlo, které znemožňovalo soukromému investorovi vlastnit nadpoloviční podíl v klubu (a na které se v minulosti pan Lébr často odvolával). Právě kvůli tomu, aby se nestalo s Androvým stadionem něco podobného jako se zimním stadionem, kdy jeho různé části vlastní různí soukromí vlastníci a je obrovský problém prosadit celkovou rekonstrukci Plecharény.
Plánovaný odkup stadionu má umožnit Sigmě snížit náklady na provoz o zhruba 10 milionů Kč, které by klub mohl přesunout do sportu a do prvního týmu.
Pan primátor i s panem Konečným se vyjádřili, že probíhají jednání s jistými investory, z nichž jedno považují za velmi pokročilé a do Vánoc, maximálně někdy do poloviny ledna by měly být oznámeny výsledky, doufejme znamenající vstup nového investora do Sigmy. Měl by to být investor, který má velké zkušenosti z fotbalu a mělo by se jednat o evropského investora (nebylo konkretizováno zda českého nebo zahraničního). Vycítil jsem z toho, že tím investorem pravděpodobně nebude pan Lébr (a zřejmě ani nikdo jiný místní), který si ale dost možná jistý menšinový podíl v klubu ponechá.
Přítomní byli také trenér Jílek a kapitán Buchta. Oba vyjádřili podporu dalšímu jednání města a vedení klubu.
Pan Konečný se ještě vyjádřil k velmi nízké návštěvnosti na domácích zápasech. A neměl odpověď na to, proč chodí tak málo lidí. Podle něj to, co Sigma předvádí není tak špatné, aby na ni chodilo tak málo diváků. Můj osobní názor je, že hodně lidí se naštvalo po obou sestupech (řekl bych mnohem víc po tom druhém) a opravdu velké množství ji zatratilo. A bude dlouho trvat, než se stadion zase zaplní. Jestli vůbec někdy…
A celkový dojem? Vycítil jsem, že by snad mohlo dojít k obratu ve finančním zabezpečení Sigmy. Na druhou stranu není zatím jasné, kdo bude platit dluhy, které Sigma má (především vůči panu Lébrovi). Pouze se zástupce města vyjádřil, že město je určitě platit nebude, takže to zřejmě zbude na nového investora. Zástupci města i klubu si pochvalovali spolupráci všech tří akcionářů (města, spolku SK Sigma zastupovaného p. Gajdou a p. Lébra), proč se ale dostavili pouze zástupci města? Je škoda, že se na schůzce neobjevili i zástupci zbylých dvou akcionářů. Je ale pravdou, že schůzka byla iniciována panem primátorem, proto byli přítomní primárně zástupci města.
Všichni, kteří nedorazili mohou litovat. Protože na schůzce bylo jídlo a pití zdarma (neplatila to Sigma). Chtěl bych poděkovat zástupcům Blues Rock Café, kde se schůzka uskutečnila, jmenovitě panu Vyroubalovi, který patřil zřejmě jedním z hlavních iniciátorů celé akce.

2. Metla lidstva

Bohužel já mám jiný pohled na věc než Zdeněk.

Gró schůzky bylo o tom jak je všechno v pořádku, jak všichni táhnou za jeden provoz a všechno je vlastně růžové. Až na drobnou výchylku kterou je druhá liga kterou díky panu Jílkovi snadno proplujeme a díky novému investorovi posílíme a i v první lize (ať už se bude jmenovat jakkoliv) budeme opět konkurenceschopným účastníkem a nebudeme druhou Plzní před p. Paclíkem (čili výtahovým mužstvem, které padá a stoupá co sezónu).

To všechno zní krásně. Ale realita je jiná. Uspořádají schůzku s fanoušky na kterou dorazí jeden akcionář, tj. město. A za další dva akcionáře nikdo. Ani p. Lébr, ani p. Gajda (mimochodem neměl ten už dávno být mimo Sigmu???) Resp. spousta zaměstnanců, ale nikdo z vedení. Jestli to bylo z jejich osobního zájmu nebo jako pracovní úkol, posoudit nemůžeme a u každého to zřejmě bylo jinak. To nepovažujeme zcela za „tažení za jeden provaz“.

Další co bylo otřesné a myslím, že už jsme zažili dost bylo vzájemné plácání po zádech. I když k takovéto schůzce to zřejmě patří. A vlastně by to nebyl problém, pokud by se dalo věřit, že mezi sebou dokážou být i kritičtí a schopní řešit rozdíly mezi sebou. To však bylo to hlavní co Sigmě a jejímu vedení v minulosti chybělo.

To zásadní co chtěli všichni slyšet byla informace o novém investorovi, ale ta nepřišla (zřejmě nemohla přijít) krom nejasných náznaků o investorovi se kterým se jedná. Mimochodem pokud se točíte okolo fotbalu v Olomouci, tak už jste museli slyšet tolik variant – p. Zlámal, p. Endl, různé firmy a kdo ví kdo ještě. Bohužel až doteď to vždy byla pouze zbožná přání.

Ale chyby lze vystopovat i na straně fanoušků, kdy jsme nebyli schopni presentovat věci které bychom chtěli od vedení Sigmy zlepšit směrem k nám. A navíc jsme ani na takovou možnost nebyli připraveni. I když zcela jistě je jich víc než dost. Ale k tomu je vhodná platforma sdružení Sigmaunited, takže určitě všichni popřemýšlejte zda-li by nebylo vhodné se sjednotit a začít táhnout za jeden provaz i na straně fanoušků. Třeba formou aktivní účasti na sdružení.

V každém případě i já doufám, že to je alespoň nějaký příslib budoucnosti a skutečně již o vánocích se dozvíme budoucího mecenáše olomouckého fotbalu.

Ke schůzce se jistě ještě vyjádří Tomáš Vaida ve svém oblíbeném okem fanouška a nyní si již můžete pustit samotný záznam debaty.

Podobné články