Fotbalová liga po koronavirové přestávce odsýpá velmi rychle a úplně stejně rychle ztrácí Sigma půdu pod nohama. Vedení klubu umožnilo pár desítkám natěšených fanoušků vytvořit atmosféru na tribuně Karla Brücknera , ale iluze o posunu v tabulce vzaly v zápase s Příbramí za své.

Do zápasu na Andrově stadionu nastoupila identická sestava jako v úterý na Slovácku, ale kdo očekával, že Sigma na poslední tým tabulky vletí a rozcupuje ho, musel prožít těžké probuzení ze snu.

Těžkopádné pokusy o kombinaci mohly jen stěží překvapit konsolidovanou obranu týmu, který přijel povzbuzen domácí remízou s Baníkem. Naštěstí první pořádná střela na branku skončila ve 38. minutě brankou Lukáše Juliše. Na solidní kolmici Radima Breiteho navázal ve vápně patičkou Mojmír Chytil a následná tvrdá Julišova střela byla nechytatelná. Sigma jako pokropená živou vodou najednou začala běhat a jeden si musel říkat, proč tak nehrála od začátku. Jenže to trvalo jen chvíli, přesněji čtyři minuty i s radováním se po gólu. Vít Beneš odrazil lehkou střelu zdálky přesně proti noze hostujícího hráče a pak společně s celou obranou z uctivé vzdálenosti přihlížel voleji hráče, který byl před třemi lety v Sigmě na neúspěšné zkoušce. Ten měl dost času na to srovnat si mířidla, trefil to bohužel dokonale.

O poločase vystřídal Hálu González (zrovna tak mohla být vystřídána půlka mužstva), který se snažil rozpohybovat statickou hru domácích. Vítězný gól Příbrami padl po předpisově sehraném protiútoku a naprosto dokonale provedeném blafáku Aleši Mandousovi. Na druhém gólu Příbrami se podíleli nejstarší a nejmladší hráči soupeře, Rezek nahrával a dvacetiletý sparťan v dresu Příbrami Polidar vzorově zakončil. Ačkoliv oba góly soupeře byly velmi pěkné, šlo jim samozřejmě zabránit, ale to by nesmělo dojít k tak hrubému podcenění soupeře. Podle mě podlehli domácí hráči po vedoucí brance dojmu, že se nemůže absolutně nic stát.

Tlak na vyrovnání byl trvalý, ale ne tak velký, aby přinesl nějakou vyloženou gólovou šanci. Nedůraz ve vápně nemohl ani nic pořádného přinést. Bohužel, když se neprosadí Juliš, nedá gól nikdo a nemůžeme po něm chtít, aby dával v každém zápase dvě tři branky. Příbram si usilovným běháním výsledek celkem v pohodě pohlídala. Střely na branku 2:2.

26.kolo Fortuna ligy: 30.5.2020, SK Sigma Olomouc – 1. FK Příbram 1:2 (1:1). Branky: 38. Juliš – 42. Antwi, 52. Polidar. Rozhodčí: Rejžek – Kotalík, Pečenka. ŽK: Houska, Daněk, Radoslav Látal, Vepřek (všichni Olomouc). Bez diváků. Sestavy: Olomouc: Mandous – Sladký (59. Zahradníček), Beneš, Jemelka, Vepřek – Hála (46. González), Houska, Breite (70. Daněk), Chytil (70. Yunis), Falta, Juliš. Trenér: Radoslav Látal. Příbram: Melichar – Kvída (78. Škoda), Kingue, Dramé, Nový – Antwi (58. Pazdera), Tregler, Soldát, Zorvan (83. Pinc), Rezek – Polidar (83. Šašinka). Trenér: Horváth.

Místo toho, abychom pokukovali po vyšších příčkách, bodově se na Sigmu dotáhla jedenáctá Bohemka, která jede až neuvěřitelně. Ve dvou pokoronavirových zápasech doma nastřílela celkem sedm branek a získala šest bodů.

Ve středu si to Sigma rozdá s Budějovicemi v přímém souboji o devátou příčku. Nováčkovi ligy trošku došel dech a v posledních čtyřech těžkých zápasech nezískal ani bod. Budějicím kvůli vyloučení bude chybět zkušený Sivok, Sigmě pro čtyři žluté Vepřek. Další změny v základní lze podle slov trenéra Látala očekávat.

Pokud bychom mohli hledat na výsledku zápasu aspoň nějaké pozitivum tak to, že Sparta Sigmě odskočila o tři body, čímž si Sigma udržuje potencionální výhodu domácího zápasu v případném pohárovém finále proti Spartě, pokud se tam oba soupeři dostanou.

Hanácky poklidnou atmosféru sklenice vody s umístění ve spodní části tabulky bez extra rizika případné baráže o sestup mírně rozbouřila skoro až neuvěřitelná informace, že někdejší spolumajitel klubu ing. Josef Lébr by se chtěl vrátit zpět do klubu.  Ale čemu se vlastně divíme. Údajně má stejně co hovořit do případného prodeje 40,5% akcií klubu, které, jak tvrdil, dal klubu zadarmo, a bez případného prodeje tohoto balíku akcií by se stejně nic ohledně vlastnictví pořádně nepohnulo (viz neúspěšný prodej klubu před dvěma lety). Mezitím se městu prodal Andrův stadion, klub se prodejem pozemků kompletně oddlužil a majitelem 77,07% akcií se stal spolek SK Olomouc Sigma MŽ, jehož je předsedou ing. Jaromír Gajda, který by měl v červnu údajně ukončit svoji aktivní činnost, což ale neslyšíme poprvé.  Je docela možné, že prodej akcií ing. Lébrovi by mohl být posledním kamínkem do mozaiky všech důležitých událostí v klubu za posledních x desítek let, pod kterými je ing. Jaromír Gajda podepsán.

Není však potřeba upadat do deprese. Přežili jsme horší věci. Nicméně pořád chybí nějaký pevný bod, kterého by se mohl fanoušek Sigmy chytit. Můžeme si klást otázku, za co nás ten nehoře trestá, ale všichni víme, že nic se neděje jen tak pro nic za nic. Třeba výhrou v Budějovicích dostaneme znamení a posun na devátou příčku bude vysvobozením z našich muk. Někdy fakt stačí málo, ale další ránu osudu by už někteří fanoušci nemuseli rozdýchat.

Ještě jedna perlička na závěr. Možná už pravidelní čtenáři zjistili, že jsem výrazně postižen statistikami. Tak jsem vyštrachal jednu s Příbramí. Pro sedmnáct hráčů (jedná se cca o každého dvacátého hráče Sigmy) byl zápas s Příbramí jejich posledním v dresu Sigmy, což je po Jablonci (22) a Baníku (21) třetí největší počet. S ohledem na to, že je Příbram v lize až od roku 1997 a ještě k tomu pak dvakrát chyběla, je to tedy slušná suma. Co k tomu dodat…Snad jen, že to snad nikoho z těch šestnácti aktuálních adeptů (patnáct hráčů z tohoto zápasu plus Martin Nešpor z podzimu) také nepotká, i když trenér Látal avizuje změny.

Podobné články