Rekapitulace uběhlých 15. kol

15.kolo a navíc reprezentační přestávka nás vybízí k tomu, abychom se tady společně v klidu a míru zamysleli nad dosavadními výsledky Sigmy.

Mohlo to být lepší. Ale po strastiplném startu a šesti porážkách mezi 3. a 8. kolem se začala karta pomalu otáčet a Sigma po výhře nad Spartou v 11. kole už pak ani jednou neprohrála. Kdo by nechtěl vidět domácí výhry nad Zlínem a Opavou, ale Sigma v obou zápasech prohrávala a mezi tím ještě otočila prohraný zápas v Karviné. Pět zápasů bez porážky jsou z pohledu celé sezóny vynikající. Připomínám zisky bodů podle kol: 1.-5. kolo 3 body, 6.-10. kolo 3 body, 11.-15.kolo 9 bodů. Ještě dvě taková pětikola a můžeme pomýšlet na skupinu o účast v Evropské lize. Jak snadné… Na papíře.

Krystalizace tabulky

Jak se nám vykrystalizovala tabulka. Obsazení první šestky je od 9. kola neměnné (Slavia, Sparta, Plzeň, Zlín, Ostrava, Jablonec). Tehdy začala vznikat a později i se rozšiřovat díra mezi 6. a 7. místem.  Nyní se od nevýrazného zbytku pelotonu vyloupl sedmý Liberec. Následuje skupinka týmů s odstupem 5 a více bodů, které se perou o žhavé 10.místo, které je minimem pro to, aby se tým vyhnul skupině o sestup. Jsou to 8. Boleslav, 9. Opava, 10. Teplice, 11. Bohemians, 12. Sigma a 13. Příbram. Jsou napěchovaní do tříbodového rozdílu.

Poprvé v sezóně se udělala tříbodová díra oddělující 13. a barážovou 14. pozici. Černého Petra drží po půlce sezóny 14. Slovácko, 15. Karviná a 16. Dukla.

Individuální statistiky Sigmáků sezóna 2018/19

Podívejme se na individuální statistiky hráčů Sigmy v celkovém kontextu ligy a v porovnání s loňskem.

Nejlepším střelcem Sigmy je Martin Nešpor, se 4 góly se dělí o 12. místo tabulky střelců. Sigma má 12. nejslabší útok v lize a to se projevuje i v počtu asistencí. Falta, Houska a Štěrba mají po dvou a jsou až ve třetí desítce pořadí. Obrana až na pár výjimek taky dost haprovala a 26 obdržených branek Sigmu řadí na 11. místo. Loni touhle dobou měla skóre 23:9 a už teď mají víc obdržených branek, než za celou minulou sezónu. I tak Miloš Buchta vychytal už 4x nulu a je mezi brankáři 8.

Jiná pohádka minulý rok…

Na podzim minulého roku prakticky každý hráč širšího základu Sigmy vynikal v rámci celé ligy v nějaké činnosti. Letos je samozřejmě výrazně horší. Loni tohle dobou byl Jakub Plšek nejčastěji střílejícím hráčem Sigmy, letos je to David Houska (celkově 9. se 36 střelami). S přesností už je to horší, Houska trefil bránu jen 10x (celkově 22.), přesto je v této činnosti ze Sigmy nejlepší. S úspěšností střelby je na tom nejlépe Martin Nešpor, z devíti střel na bránu dal 4 góly. Je celkově 20., ale když odečtu náhodné střelce, kteří vystřelí maximálně tak třikrát za půl sezóny, tak je 9. v lize. V počtu úspěšných přihrávek je vidět, jak letos hra chodí spíš přes Davida Housku a ne po křídlech jako loni.  Se 754 úspěšnými přihrávkami je 4. v lize, nejlepší ze všech záložníků! Před ním jsou jen tři obránci. V procentu úspěšnosti přihrávek má neuvěřitelné číslo Jan Štěrba, nezkazil skoro 90% přihrávek, v této činnosti jsou obránci na tom vůbec nejlépe. Když vezmu jen ty hráče, kteří nastoupili aspoň do pěti zápasů, je Štěrba šestý. Houska se činí i v přihrávkách do gólové šance, je 8. v lize se 16 přihrávkami. Zajímavou úspěšnost mají Jan Štěrba a Milan Lalkovič, ani jeden z nich ještě nepokazili jediný driblink. Zatímco ale Lalkovič zatím stihl jen 5 driblinků, Štěrba 18! Houska patří jako obvykle k nejfaulovanějším hráčům ligy. Je 5. a bylo na něj 47 faulů. Václav Jemelka si drží loňský standard ve vyhraných osobních soubojích (126 a je 7.). Hodně vysoko je i Lukáš Kalvach (10. se 120) a Michal Vepřek (13. se 114). Lalkovič zatím jen 3x střídal, ale to mu stačilo, aby ukázal, že dokáže být úspěšný v osobních soubojích ( 80 % úspěšnost- zatím 7.místo). Martin Sladký je 5. v počtu odebraných míčů (11), Jemelka 8. (10). V získaných míčích patří ke špičce ligy Michal Vepřek (5. se 130), Lukáš Kalvach je 9. (124).

Okem fanouška máš dočteno a nyní se uvidíme v neděli na Andráku při utkání s FK Mladá Boleslav.

Podobné články