Po reprezentační přestávce liga pokračovala 12.kolem. Sigma hrála podruhé za sebou doma a to se Zlínem.

Tak nějak jsme očekávali, že po výhře nad Spartou Sigma přidá další tři body, ale Zlín potvrdil svoji standardní podzimní formu a bod byl ve finále maximem, i když při troše štěstí v závěru…

Sigma přišla za stavu 0:1 o penaltu, protože rozhodčí vytáhl zákrok gólmana na Nešpora mimo vápno. Smůla pro Sigmu spočívala ovšem v tom, že se celá akce odehrála směrem ven ze šestnáctky a rozhodčí to posoudil poněkud nesprávně. Druhá věc je, že vyrovnávací branka padla po docela sporném postavení mimo hru, takže se to tak nějak vykompenzovalo.

Trenérovi Jílkovi chyběl nesmyslně vykartovaný Šimon Falta, nahradit ho měl poprvé po zranění od začátku zápasu Václav Pilař. Na stoperu pak zraněného Jemelku vystřídal Roman Polom. Buďme rádi, že Pilař konečně vydržel celých 90 minut, bohužel kvůli zranění museli střídat jiní. A to jako na potvoru oba stopeři, což určitě ovlivnilo vývoj zápasu víc, než bychom potřebovali.

V 11. minutě se zranil právě Polom, vystřídal ho Juraj Chvátal, na kterém byla nerozehranost vidět rovněž, školáckou chybou nabídl Zlínu obrovskou šanci. Po necelých 50 minutách pobytu na hřišti byl střídán další posilou útočníkem Pavlem Dvořákem. V 74. minutě šel ze hřiště kvůli zranění další stoper Jan Štěrba, ovšem tohle vynucené střídání se nakonec ukázalo jako rozhodující. Střídající Jiří Texl zařídil vyrovnání o dvě minuty později.

Sigma dohrávala na tři obránce, což je v jejím podání rarita. Naopak známe docela běžnou situaci, kdy dohráváme s pěti vzadu. Navíc třetím obráncem se stal hráč, který podle mě v obraně nikdy nehrál a tím byl Lukáš Kalvach a Michal Vepřek si poprvé v životě zahrál stopera. Naštěstí toho Zlín se svými věžemi vepředu nevyužil, naopak.

Teď nás čeká zápas v Karviné a pak doma s Opavou, čili velká šance konečně se trochu hnout v tabulce nahoru.

Archív:

12.kolo Fortuna ligy: SK Sigma Olomouc – FC Fastav Zlín 1:1 (0:0). Branky: 76. Texl – 51. Beauguel. Rozhodčí: Rejžek – Nádvorník, Flimmel. ŽK: Sladký, Buchta – Jiráček, Dostál, Matejov, Gajič, Bartošák. Diváků: 3429. SK Sigma: Buchta – Sladký, Štěrba (73. Texl), Polom (10. Chvátal, 59. Dvořák), Vepřek – Kalvach – Zahradníček, Houska, Plšek, Pilař – Nešpor. Trenér Václav Jílek. Zlín: Dostál – Bačo, Buchta, Gajič – Matějov (90. Lib. Holík), Hnaniček, Luk. Holík (71. Hronek), Jiráček, Bartošák – Beauguel, Poznar (79. Jakubov). Trenér: Michal Bílek.

Události uplynulých dní:

Sigma v týdnu podepsala roční kontrakt (přesněji do června 2019) se slovenským záložníkem Milanem Lalkovičem (*1992). Jeho CV zní docela zajímavě, nicméně je to hráč po zranění a těžko čekat nějaké zázraky, chlapec může jen mile překvapit. Přišel nahradit zraněného Hálu a věřme, že se brzy chytí a bude přínosem, určitě zvýší konkurenci a stávajícím hráčům to jenom prospěje.

Na poslední místo v tabulce Fortuna ligy se dostalo i s novým trenérem Slovácko, takže exolomoučáci Navrátil s Petrem si teď „užívají“ to, co kdysi tady, byť je rozhodující boj o záchranu ještě daleko před námi.

I se ziskem pouhého bodu se Sigmě opět přiblížila 10. pozice, která zaručuje neúčast ve skupině o sestup, na rozdíl čtyř bodů.

V Karviné asi zažívají euforii z remízy na Baníku, asi by bylo je potřeba sundat z hrušky dolů. Pro Sigmu je životně důležité bodovat i venku, zvlášť se soupeři ze dna tabulky a tím Karviná je. Musí se už ale probudit střelecky. 11 branek ve 12 zápasech je velká bída, z toho ale čtyři v Boleslavi, takže na zbývajících 11 zápasů připadá 8 vstřelených gólů. Venku nedala Sigma ligový gól už od 12. srpna!

Obrana proti Karviné bude hodně slepená, nejpravděpodobnější scénář se jeví takto: Sladký, Kotouč, Vepřek, Falta. Karviná po 12 kolech protočila už 22 hráčů, což tedy zrovna také nesvědčí o nějaké pohodě, ale už má jednoho třígólového střelce (Budínský) a jednoho čtyřgólového (Wágner). Oporou v bráně je Berkovec.

A na závěr něco málo z komunální politiky, která dosud vždy víceméně zasahovala ovlivňovala chod klubu. Do zastupitelstva města Olomouce si naši spoluobčané zvolili i Jiřího Kubíčka, bývalého manažera Sigmy.  Byl zvolený jako nezávislý na kandidátce SPD/SPOZ. Naopak Robert Runták osobně neuspěl, nicméně „jeho“ hnutí spOLečně se stalo koaličním partnerem ANO, ODS a KDU-ČSL. Za ODS byl do zastupitelstva opět zvolen JUDr. Major, dosavadní člen představenstva klubu.