Domácímu zápasu Sigmy se Spartou nechybělo téměř nic. Kromě zisku tří bodů lepšího týmu a víc, než kdy jindy i fanoušci. Těžko říct, kolik by jich v tom únorovém mrazu dorazilo. Můžeme však litovat, že jsme u toho nemohli být přímo na stadionu a podělit se s hráči o emoce přímo na stadionu.

Sparta před zápasem se Sigmou vyhodila trenéra Kotala, stejně jako vloni trenéra Jílka. Moc nechybělo a Sigma dokázala otevřené hry, naordinované novým trenérem – Vrbou, využít.

Trenér Látal musel udělat v základní sestavě hodně změn. Martin Nešpor a Martin Hála absentovali kvůli žlutým kartám, David Houska kvůli brutálnímu zákroku mladoboleslavského Matějovského má absenci odhadovanou na dva až tři týdny.

Nahradili je v útoku Mojmír Chytil a v záloze Tomáš Zahradníček a Radim Breite, který se vrátil po karetním trestu. Pokud měl někdo obavy zejména z absence Davida Housky, tak se brzy rozplynuly. Sigma vletěla na Spartu aktivním presinkem, takže se Sparta nebyla schopná dostat pořádně ani za půlku.

Zejména v první půli cvičil Tomáš Zahradníček levou strany sparťanské obrany a až do svého zranění aktivní Michal Vepřek pravou. Do toho Mojmír Chytil na hrotu neprohrál prakticky žádný souboj. Buď vyhrál hlavičku anebo udržel míč pro sebe a perfektně rozehrál. Z čehož padla i první branka. Kryštof DaněkPablem, podporovaní výtečnou defenzívou, využívali každou šanci k zaútočení. Myslím si, že jsme viděli jeden z nejkrásnějších prvních poločasů Sigmy za posledních x měsíců (za mě nejhezčí fotbal tohoto ročníku, který jsem viděl – M_L). Branka vznikla vyhraným soubojem na půlce, rychlým zatažením po křídle a prudkým centrem zakončený nechytatelnou ranou Kryštova Daňka. Nita viděl míč, až když se pro něj otočil. Jedinou skvrnou bylo vynucené střídání Michala Vepřeka, v poslední době hrajícího ve skvělé formě.

Euforii z prvního poločasu podpořil hned po přestávce Pablo González, který po výkopu Aleše Mandouse ustál atak stopera a ač rozhozen, s  přehledem zakončil sólo gólem. A mohlo být ještě veseleji, obdobná akce o pár minut gólem bohužel neskončila. Míč trefil opět perfektně, ale Nita tentokrát zasáhl naprosto famózně. Tím se zápas bohužel pro Sigmu zlomil.

Stačila jedna chyba ve středu hřiště, kdy nechali olomoučtí hráči v poklidu běžet sparťanského stopera tak dlouho, dokud přihrávkou nenašel skulinu v obraně Sigmy. Podobný gól jako s Boleslaví. Hráč mohl být s přehledem vystaven krajními obránci do ofsajdu, chyba celé defenzívy. Nicméně to nebyl rozhodující moment. Sparta prostřídala a vzápětí kopala nejspornější penaltu posvěcenou VARem, kterou jsem za poslední dobu viděl. Absolutně nechápu, jak se může pískat faul v situaci, kdy hráč s míčem ztratí balanc a srazí se s nemehlem, které sotva stojí, bez šance hrát balón. Penaltu proměnil nejlepší hráč soupeře. Ani to nebyl rozhodující moment zápasu. Sigma se nevzdala a aktivní Daněk si pár minut před koncem rovněž vynutil faul ve vápně. Na hranici šestnáctky ho soupeř zezadu přistrčil, ale nařízenou penaltu Pablo nedal. Dorážka sice v brance skončila, ale sudí mezitím odpískal faul na gólmana, což považuji rovněž za hodně spornou situaci. Pablo sice šel do dorážky skluzem, ale byl u míče dřív než gólman a následovala srážka.

Následovalo vcelku logicky to, co obvykle následuje a má s tím zkušenosti každý tým. Prakticky poslední minuta nastavení a netaktický faul před vápnem, standardka a rozehrávka do té doby neviditelného muže Sparty. Centr proletěl vápnem, aniž by na něj kdokoliv dosáhl, bohužel zazněla píšťalka. Ze záznamu bylo zřejmé, že oprávněně. Lukáš Greššák, do té doby v osobním bránění prakticky bezchybný, se zezadu zavěsil na útočníka Sparty a povalil ho. I druhou penaltu Karlsson proměnil a zařídil Sigmě jednu z nejkrutějších porážek. Nic nevystihuje situaci lépe, než anglické „From hero to zero“ a to jak v případě Pabla, tak Greššáka.

Teplice, 15. 02. 2020, FK Teplice – Sigma Olomouc, 1. fotbalová liga. Foto: Ondřej Bičiště, MAFRA
Lukáš Juliš (druhý zprava) slaví se spoluhráči jeden ze svých dvou gólů, smutní teplický Patrik Žitný (vpravo)
Lukáš Juliš se tentokrát neprosadil, defenzíva ho totálně vymazala a byl bohužel střídán. Sigma klesla na 9. místo.

18.kolo, základní část, neděle 07/02/2021, 18:30, Andrův stadión. SK Sigma Olomouc – AC Sparta Praha 2:3 (1:0). Branky: 9. Daněk, 48. González – 67. a 90.+3 obě z pen. Karlsson, 57. Ladislav Krejčí I. Rozhodčí: Franěk – Blažej, Dresler – Pechanec (video). ŽK: Hubník, González, Greššák – Ladislav Krejčí II. Bez diváků. Olomouc: Mandous – Sladký, Hubník, Beneš, Vepřek (33. Zmrzlý) – Zahradníček (80. Radek Látal), Breite, Greššák, Daněk, González – Chytil (90. Poulolo). Trenér: Radoslav Látal. Sparta: Nita – Sáček, Vitík, Čelůstka, Hancko – Karlsson, Pavelka (58. Karabec), Ladislav Krejčí II, Dočkal (90.+5 Souček), Ladislav Krejčí I (63. Plavšič) – Juliš (63. Kozák). Trenér: Vrba.

3.kolo MOL Cupu , 10.2.2021. Andrův stadion. SK Sigma Olomouc – TJ Jiskra Domažlice 3:1 (1:1). Branky: 15. Hála, 50. Látal, 68. Nešpor – 21. Hrubý. Rozhodčí: Tomáš Batík – Lukáš Lakomý, Simon Vejtasa. ŽK: Nešpor, Greššák – Bauer, Teršl, Mužík. Sigma Olomouc: Macík – Sladký (77. Zahradníček), Štěrba, Poulolo (54. Greššák) – Látal, González, Breite, Daněk (46. Mihalík), Hála – Nešpor (77. Zifčák), Chytil (46. Slaměna). Trenér: Radoslav Látal.

Minule jsem se o týden sekl s koncem přestupového období, které skončilo až teď. Manažer Minář byl docela aktivní a přivedl několik hráčů. Matúš Macík z MFK Ružomberok je s týmem už několik týdnů. Z Cracovie Krakov přichází na půlroční hostování další slovenský reprezentant záložník Jaroslav Mihalík (*1994), který hrál naposledy v Lechii Gdaňsk a má tituly se Žilinou a Slavií.  Na přestup přišel ze Zlína ofenzívní záložník Patrik Slaměna (*2000). Podle Sportu přišel do klubu ještě Jean Luc Assoubre (*1992) z Pobřeží slonoviny, ten je ale údajně momentálně po zranění nepoužitelný a bez tréninku, takže na jeho využití si počkáme. Naposledy hrál na Kypru v AEK Larnaca a za řecký AE Larisa. Naposledy hrál 1 minutu v zápase řecké Superligy proti Panetolikosu v říjnu roku 2019.

Ostatní tři hráči si již start za Sigmu zapsali a to ve středečním pohárovém zápase proti třetiligovým Domažlicím. Slaměník s Mihalíkem hráli druhý poločas. Nevím, jestli někdo zápas viděl, já ne. Proti Sigmě se kopala opět penalta, k tomu už snad asi není ani co dodat. Macík ji chytl za stavu 3:1 exligovému Egonovi Vůchovi.

Míša Reichl přestupuje do týmu Votroků zdroj fotky: IG FC HK

Tým opustil kromě Šimona Falty (který se v Plzni přesunul na levého beka!) také osmadvacetiletý gólman Michal Reichl, jeden z mála odchovanců Sigmy- gólmanů, kterým se to podařilo dotáhnout až do ligového áčka. Naposledy chytal proti Plzni v říjnu 2020 (2:2). Celkem odchytal 24 ligových zápasů a připsal si 7 nul, čili téměř v každém svém třetím zápase vychytal nulu. Více zápasů odchytal jako jednička v první druholigové sezóně 2014/2015 po odchodu Zdeňka Zlámala, po příchodu Miloše Buchty se opět stal dvojkou. I s druholigovými starty má celkem 57 odchytaných zápasů. Sezónu 2019/20 začal opět jako jednička, z této pozice ho odsunul Aleš Mandous. Michal Reichl přestoupil do Hradce Králové. Děkujeme za spolehlivé výkony a přeji hodně zdaru a brzkou prvoligovou příslušnost. Míša Reichl přestoupil do Hradce Králové