VAR v ACT, prohra SKSO

VAR (videoasistent rozhodčího) a namotivovaný Ševčík, o tom byl zápas Sigmy v Liberci. Petr Ševčík v Olomouci fotbalově vyrůstal (a vlastně i díky tomu, že bydlel na základce na intru při ZŠ Heyrovského nejen fotbalově), Sigmu důkladně rozebral a hlavně díky jeho přihrávkám se zrodil tenhle neradostný výsledek.

Ostudná prohra 3:0

Trenér Jílek musel opět měnit základní sestavu a zraněného Hálu nahradil Jiří Texl, tím pádem sestava vypadal klasičtěji s Faltou opět na křídle a Plškem na hrotu. Martin Nešpor zasáhl do zápasu až v jeho průběhu.  Nicméně na hře se to moc neprojevilo, Sigma si prakticky nevytvořila šanci ke vstřelení gólu, naopak Liberec po sporném prvním gólu mohl hrát na protiútoky, což mu samozřejmě vyhovovalo.

Zázrak se nekonal, Liberec se na Sigmě chytl a teprve podruhé v sezóně doma vyhrál (předtím poprvé a naposledy v prvním kole).  Takový průběh zápasu v podání všech aktérů na hřišti (včetně sudích) by se mi líbil i na Sigmě, z hlediska Liberce naprostá pohoda. Naoko vyrovnaný zápas jednoznačně rozhodla první branka, bezzubá ofenzíva Sigmy, větší chuť domácích se rvát o výsledek, finále ovlivnila červená. Dlouhé přerušení hry kvůli zkoumání videa vyhovovalo nakonec více domácím.

V akci byl dvakrát VAR, který pokaždé rozhodl v neprospěch Sigmy. Při prvním gólu popadali ve vápně obránci Sigmy asi sami od sebe, při faulu možná vypadal následek Faltova došlápnutí na kotník Breiteho hrozivě, ale na červenou to podle mě nebylo ani náhodou. Nechápu, co na tom rozhodčí tři minuty zkoumal.

Porážku 3:0 v Liberci nakonec stejně nikdo Sigmě neodpáře, ať už se prokáže oprávněnost červené pro Faltu či nikoliv. Ale je tady naděje, asi malá, že by Falta mohl hrát už proti Spartě. Počítám, že disciplinární komise červenou Faltovi zruší. Tedy, doufám.

Sigmu teď čekají dva domácí zápasy s oběma kluby z Letné. Napřed přijede ten z Prahy, pak ze Zlína. Dvojzápas jako vloni na podzim, jen v opačném pořadí. Tehdy rozjetá Sigma to zvládla za šest bodů a bez obdržené branky. Letos je situace úplně jiná, bude to těžká zkouška charakteru mužstva…

Archív:

• 10. kolo Fortuna ligy: FC Slovan Liberec – SK Sigma Olomouc 3:0 (1:0). Branky:25. Kačaraba, 76. Koscelník, 90.+6 Hybš. Rozhodčí: Proske – Kotík, Mokrusch. ŽK: Mashike, Kačaraba.ČK: 82. Falta. Diváků: 3890. Liberec: Nguyen – Mikula, Kačaraba, Karafiát, Kerbr – Breite, Dorley – Aarons (66. Koscelník), Ševčík, Malinský (88. Hybš) – Mashike (84. Oršula). Trenér Zsolt Hornyák.
    SK Sigma: Buchta – Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček (59. Yunis), Houska, Texl (74. Nešpor), Falta – Plšek. Trenér Václav Jílek.
  • Události minulého týdne:

Sigma odehrála v první lize zápas č. 1000, z toho 700 v samostatné české lize! Bilance je následující:

Celkem v první lize (od roku 1982) má Sigma na kontě 1000 zápasů, z toho 390 výher, 267 remíz a 343 proher, aktivní skóre 1353:1226.

V české lize: 700 zápasů, 271 výher 192 remíz a 237 proher, skóre 888:804.

Těžko bychom ale hledali ročník, kdy měla Sigma po třetině soutěže osm proher! V první sezóně 1982/83 to bylo sedm proher (výhra a dvě remízy).

VAR v akci i ve Vítkovicích a v Plzni: Ostravský útočník Baroš se opět zviditelnil, tentokrát byl ve hře jeho loket a VAR. Po zhlédnutí záznamu a udělení ČK museli rozhodčí ještě čelit následnému útoku rozezleného veterána. Styl Baroš. Baník se nicméně s jeho absencí vyrovnal výtečně a Slavii doma porazil, i když hrál v oslabení už od 16. minuty.

Díky VAR by měl proti Sigmě chybět sparťan Stanciu, který dostal červenou v 9. minutě nastavení druhého poločasu zápasu v Plzni, kde si dal vlastní gól exolomoucký stoper Radaković. Škoda, na Stancia jsem se těšil. Ne, dělám si srandu, chybět mi na rozdíl od Sparty nebude.

V létě začínaly zápasy ve tři odpoledne, přišel podzim a se Spartou se bude hrát od 19:00 hod. To jsou časy k nezaplacení… Vše pro diváka.