Zdravím po delší odmlce fanoušky Sigmy Olomouc. Opět se rád vracím k naplňování rubriky „Očima fanouška“ a slibuji, že vás jen tak hned neopustím mí čtenáři.

Loňská sezóna byla odměnou pro všechny fanoušky Sigmy za předchozí roky utrpení. Nyní si z tohoto úspěchu vybíráme daň. Trošku nespravedlivé, ale co naděláme.

Bohužel ani reprezentační pauza a odpočinek po náročném programu liga-poháry neprobudila Sigmu z letargie a zřetelně si řekla o barážovou skupinu o sestup.

Sigma má evidentně dva hlavní problémy- střílení gólů a slabou obrannou hru, produkující množství chyb. Fotbal je jednoduchá hra a tak pojmenovat tyhle problémy není nic světoborného. Horší je s tím něco udělat.  Buď se budou muset hráči vrátit ke své aktivní hře, kterou předvedli například v první půli proti Bohemians, kdy soupeře dokáží aktivní hrou držet na uzdě a pod tlakem, nebo úplně změnit styl, který sice loni vedl k úspěchu, ale letos se nedaří s prakticky stejným kádrem až na výjimky praktikovat. Je evidentní, že když už nedá góla ani Jakub Plšek, tak ho nedá nikdo. Střelec chybí.

Ale třeba bude jen stačit, aby se uzdravili Chvátal s Pilařem, a ještě k tomu trenér postaví na stopera vedle sebe dva leváky Poloma s Jemelkou, co já vím.

Nedávno jsme se mohli dočíst, že vedení klubu o odvolání trenéra Jílka vůbec neuvažuje, ale někdy holt není jiného zbytí. Možná, že hráči pod jeho vedením dosáhli vrcholu a možná přišel čas na změnu. Trenér Psotka byl kdysi v podobném postavení a nakonec byl nahrazen a ligu se povedlo zachránit, byť za úplně jiných okolností. Přišel trenér Uličný, pak Roman Pivarník, však tu historii znáte… A dá se z ní poučit. Já ale pořád věřím, že se to otočí i s tím, jak to zatím je. Vyhrát s Duklou a uhrát bod v Liberci by pro začátek mohlo stačit.

Mimochodem, realizační tým se nedávno rozrostl o Jiřího Saňáka, který naposledy sbíral zkušenosti v íránské lize jako asistent vedle německého trenéra Winfrieda Schäffera a kterého si možná někteří pamatují z působení u mládeže Sigmy, odkud potom odešel Slavie.

Ze čtyř následujících zápasů hrajeme 3 x doma, za normálních okolností si nelze ani víc přát, ale… Doma s Duklou o poslední příčku, pak do Liberce a následně dvakrát doma- se Spartou a s rozjetým Zlínem. Každý si asi sám dokáže představit, kolik musí z těchto zápasů Sigma urvat. A otázka zní, zda je toho schopna. A pak už bude 12 kol za námi! Nejhorší je, že týmy jako Bohemians a Příbram, s kterými máme odehrané (a prohrané) zápasy, nám už utekly o osm bodů!

Na desátou pozici, zaručující neúčast ve skupině bojující o záchranu, nyní Sigmě chybí už sedm bodů. V minulých sezónách se muselo uhrát na 10. příčku minimálně 33 bodů, ale také 36, což znamená, že Sigma by musela uhrát v následujících 22 zápasech minimálně 30 bodů, což je průměr 1,36 bodu na zápas. Pro lepší představu převedeno do 30 kol by to odpovídalo 41 bodům za sezónu a to by znamenalo začít najednou hrát na úrovni týmů v horní polovině tabulky, což si já osobně momentálně ani nedokážu představit. Bude to chtít fakt hodně zabrat…

Archív:

8.kolo Fortuna ligy: 1. FK Příbram – Sigma Olomouc 1:0 (0:0). Branka: 58. Slepička. Rozhodčí: Matějček – Pelikán, Antoníček. ŽK: Slepička, Mingazov, Tregler – Zahradníček, Kalvach, Jemelka.  Diváci: 4825. Příbram: Švenger – Soldát, Nitrianský, Tregler, Skácel – Květ (68. Kilián), Průcha – Hlúpik, Fantiš (59. Mingazov), Antwi – Slepička (79. Voltr). Trenér Josef  Csaplár. SK Sigma: Buchta – Sladký (68. Dvořák), Kotouč, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček, Plšek (79. Yunis), Houska, Falta (59. Hála) – Nešpor. Trenér Václav  Jílek.

Události minulého týdne:

V reprezentační pauze byl v permanenci trenér Jílek jako asistent u U-21, která prohrála v kvalifikaci na ME U-21 doma s Řeckem 1:2 a na EURO se nepodívá.

U „áčka“ skončil po debaklu 1:5 v Rusku trenér Jarolím a to „dohodou“. Podle mě jsme tak slabou reprezentaci neměli za celou dobu samostatné ČR, a když se podívám ještě dál, tak takovou bídu pamatuji naposledy na MS 1982 a následně až do doby, než se postoupilo na MS 1990. To jsme chyběli na evropských šampionátech 1984 a 1988 a na MS 1986 v Mexiku. Ale to tam hrála polovina týmů, co dnes.

A jaké měla zastoupení v nominacích na srazy U-19, U-20 a U-21? Pozvánku dostali jen David Zima a Tomáš Zlatohlávek do reprezentace U-19. Zima odehrál 78 minut v základu proti Švýcarsku (5:0). Celý zápas Zima odehrál proti Holandsku  (1:5).

Ve dvou tragických vystoupeních áčka proti Ukrajině a Rusku se představili z bývalých hráčů Sigmy Tomáš Kalas (proti Rusku střídán v poločase) a Tomáš Hořava (jen proti Rusku).

Podobné články