Zimní příprava prvoligových fotbalistů je v plném proudu a já se ještě před vypuknutím ligy, která pro Sigmu začíná už 15.2. zápasem v Teplicích, lehce ohlédnu zpět za rokem 2019.

Jednou větou: Uplynulý rok 2019 přinesl Sigmě zrnka naděje, které se však opět ztratily v prachu zklamání.

Na začátku roku 2019 přišel z maďarské ligy zkušený stoper Vít Beneš. Naprosto špičkový hráč, který se nakonec vypracoval až na pozici kapitána týmu. S Václavem Jemelkou vytvořil jednu z nejlepších stoperských dvojic v lize a výrazně pomohl k jarnímu vzestupu Sigmy až do play-off o Evropskou ligu. Bohužel i díky naprosto tragickým individuálním výkonům některých hráčů tým dvojutkání se Zlínem nezvládl a pohárová Evropa zůstala pro Sigmu nedostupná. O druhou šanci se Sigma připravila pohárovým selháním s Bohemians.

Z hráčů, kteří na jaře 2019 dokončovali v Sigmě svoji první sezónu, se prosadil málokdo. Z posil se v základní sestavě pravidelně ukazoval jen Martin Nešpor, Václav Pilař byl na jaře zraněný a prakticky nehrál. Pavel Dvořák, Juraj Chvátal a Milan Lalkovič se jako posily neukázaly (až na nějaké občasné záblesky) a po sezóně odešli jinam, stejně jako jedna z mála déle fungujících posil Roman Polom.

Do podzimní části sezóny 2019/2020 Sigma vstoupila bez důležité opory týmu Lukáše Kalvacha, který přestoupil do Plzně. Skončil rovněž trenér Václav Jílek, který se v klubu z trenéra mládeže vypracoval s malým intermezzem ve Spartě až do áčka. Sparta ho nakonec v létě 2019 vykoupila ze smlouvy. Novým trenér se stala olomoucká hráčská legenda Radoslav Látal. Do týmu přivedl společně s manažerem Ladislavem Minářem několik zkušených hráčů – Kalvacha měl nahradit Lukáš Greššák, levou stranu v obraně měl posílit Milan Kerbr a na hrotu měl zvýšit konkurenci Ismar Tandir. Během rozehrané soutěže přišel z druholigové Dukly záložník Pablo González jako náhrada při případném odchodu Jakuba Plška do zahraničí. Španěl se nakonec ze všech čtyř ukázal v nejlepším světlem.

Bohužel změny zatím tým dopředu neposunuly, dokonce bych ani neřekl, že šlo o nějakou stagnaci. Sigma zpočátku bodovala i v zápasech, kdy to podle průběhu hry ani na body nevypadalo, ke konci podzimu už ani to.  Tým si zatím nesedl a na předváděnou hru se zhusta nedalo pomalu ani dívat. Naštěstí se během podzimu ukázalo, že i mezi odchovanci stále vyrůstají hráči s ligovou perspektivou a tak šanci postupně dostali Radek Látal, Ondřej Zmrzlý, Mojmír Chytil a David Zima, o kterého prý dokonce usiluje Slavia.

Přestože se po nepodařeném podzimu spekulovalo o odchodu trenéra, trenér Radoslav Látal zůstává a vyhlíží posily. Ale kromě mladých odchovanců, posunutých z béčka a dorostu, žádná posila na soustředění s týmem do Turecka necestuje.

Sigma testovala pár mladých hráčů, což už je taková tradice. Já osobně si od toho nic nesliboval. Nic proti, ale roky zpět až na jednu výjimku Sigmě nevyšel jediný přestup mladého hráče do 23 let. Tou jedinou výjimkou je Uroš Radakovič. A proti tomu propadáky: Chvátal, Romero, Manzia, Karaš, Golban, Jerome. Víc jich asi nebylo. Ale to už jsme hodně zpět. Jiná věc je zabudovávání vlastních odchovanců a jejich další výkonnostní růst. Několika se jim podařilo katapultovat výš, někteří z mého pohledu po přestupu stagnují. Ale to už je samostatná kapitola.

Asi by hodnocení roku 2019 nebylo kompletní bez připomínky oslav 100. výročí klubu. Povedlo se pár věcí a celkově se dá říct, že to klub zvládl: Jedenáctka století, Zápas století organizovaný s Davidem Rozehnalem a následná aukce dresů, předsezónní tiskovka na Horním náměstí, výstava v Šantovce a ve Vlastivědném muzeu, bílé retrodresy (až na tu cenu), kniha Z minulosti po současnost (o které se zmíním samostatně).

Na závěr roku se ještě Sigma připomenula svým typickým způsobem: aféra s Václavem Pilařem je stále čerstvá. Klub jako obvykle nezvládl základní komunikaci s veřejností a vystoupení jeho spoluhráčů na tiskovce udělalo z celé nepříjemné situace frašku.

Nyní bych přidal pár statistik.

Sigma odehrála v roce 2019 celkem 33 ligových zápasů, stejně jako Teplice. Méně sehráli jen sestoupivší Dukla a nováček ligy z Českých Budějovic. Z toho Sigma vyhrála 13 zápasů a 10 remizovala s celkovým aktivním skórem 48:39. S průměrem 1,5 bodu na zápas získala celkem 49 bodů, což je sedmý největší bodový zisk ze všech 17 ligových týmů.

S trenérem Václav Jílkem měl tým bilanci 13 zápasů- 8 výher a 5 proher, aktivní skóre 23:14 a s 24 body pátý nejlepší bodový zisk jara. Bohužel náhled na tuto část sezóny kalí vypadnutí v poháru s Bohemians a stejně nevydařené play-off o Evropskou ligu se Zlínem.

Podzim Radoslavu Látalovi nevyšel. Odehráno o 7 zápasů víc, než na jaře a jen o bod větší zisk. Vyrovnaná bilance 5-10-5, skóre 25:25 a 25 bodů usadilo Sigmu na 10. místo v průběžné tabulce.

Během roku 2019 se v sestavě objevilo celkem 32 hráčů! Prakticky tři kompletní jedenáctky. To mě inspirovalo k jejich sestavení a to podle odehraných minut. Třetí jedenáctku doplnil mladíček Kryštof Daněk, který sice neodehrál ani minutu, ale na konci sezóny už byl na lavičce.

Tým „A“: Miloš Buchta- Martin Sladký, Vít Beneš, Václav Jemelka, Michal Vepřek- Lukáš Kalvach- Tomáš Zahradníček, David Houska, Jakub Plšek, Šimon Falta- Jakub Yunis

Tým „B“: Michal Reichl- Martin Hála, Jan Štěrba, Roman Polom – Lukáš Greššák- Václav Pilař, Pablo González, Ondřej Zmrzlý, Jiří Texl- Pavel Dvořák, Martin Nešpor

Tým „C“: Aleš Mandous- Radek Látal, David Zima, Kryštof Daněk, Milan Kerbr – Juraj Chvátal, Milan Lalkovič, Jiří Sláma, Tomáš Zlatohlávek- Ismar Tandir, Mojmír Chytil.

Nejlepším střelcem roku 2019 se stal s 10 brankami Jakub Plšek, Martin Nešpor dal 6 branek, Václav Jemelka a Šimon Falta po 4.

Michal Vepřek se v historické tabulce podle odehraných zápasů v dresu Sigmy posunul do první desítky, přeskočil Jana Marošiho a Aleše Škerleho a zatím se usadil na 8. příčce s 206 zápasy. David Houska se posunul se 129 zápasy na 30.místo.

Michal Vepřek si v závěru podzimu podržel výbornou formu a stal se 13. nejstarším hráčem, který kdy hrál za Sigmu. Absolutním rekordmanem je Miloš Buchta, který se stal prvním a jediným devětatřicetiletým hráčem Sigmy vůbec. Miloš Buchta vloni odchytal ze všech tří olomouckých gólmanů nejvíc ligových zápasů. I kvůli zranění to bylo ale pouhých 15 zápasů (z toho 5 s nulou), o dva víc než Michal Reichl (také 5 vychytaných nul). Aleš Mandous rok 2019 dochytal, celkem měl 5 startů (dva zápasy s nulou).

Michal Vepřek se posunul na 7. místo před Romana Hubníka v tabulce „nejdéle sloužících“ sigmáků. Jeho debut a zatím poslední start v dresu Sigmy dělí víc než 13,5 roku.

Michal je svátečním střelcem, ale jeho branka v zápase s Libercem z něj udělal druhého nejstaršího střelce Sigmy (po Radku Drulákovi). S posouváním hranic ve střelbě branek je to obecně trochu složitější. Nicméně úspěšný návrat Martina Hály po dlouhé rehabilitaci a jeho branka Spartě pro něj znamenalo, že se zařadil mezi střelecké trvalky Sigmy. Jeho první a zatím poslední gól za Sigmu dělí téměř 7,5 roku, což je 12. největší časové rozpětí mezi všemi střelci dvou a více gólů. Michal Vepřek je v tabulce hned za ním. Střílet branky ještě více než 13,5 roku po debutu v dresu Sigmy se do roku 2019 povedlo třem hráčům, Marku Heinzovi, Pavlu Hapalovi a Michalovi Kovářovi. Gólem Liberci na podzim se k nim přidal Michal Vepřek.

Loňských 10 ligových branek vyneslo Jakuba Plška mezi nejlepší střelce historie Sigmy a s 26 brankami je celkově 13. A víc už zatím nepřidá, protože přestupuje do maďarské ligy, odkud na začátku roku přišel do Sigmy Vít Beneš. Kruh se uzavřel.

Z týmu ještě odchází Tandir, který by měl hrát na Slovensku. Jiří Texl do Opavy na hostování s Opcí.

No a jaký bude rok 2020 olomoucké SIGMY, to nám bude již brzy vyjeveno.

Podobné články