Domácí zápas se Zlínem dopadl nejhůře, jak mohl. A zklamání asi není to pravé slovo, které by správně vystihovalo moje rozpoložení. Slušně by se to dalo vyjádřit slovem naštvanost. Jediným pozitivem na celém zápase byly výkony kapitána Romana Hubníka a gólmana Aleše Mandouse.

Nejhorší je, že poslední dva domácí zápasy s relativně hratelnými soupeři definitivně ukázaly, že se tým neposunul ani o píď. V ničem. Chápu, že po zápase s Brnem bylo potřeba udělat nějakou změnu, ale že trenér protočí víc, než půlku sestavy, to by mě nenapadlo ani ve snu. Vyměnit hned šest hráčů základní sestavy je unikum, které jsem snad ještě nikdy nezažil! Během obou zápasů nastoupilo v základní sestavě celkem sedmnáct hráčů! Uprostřed sezóny! Nepochopitelné. Jak někdy v přípravě před sezónou. Na druhou stranu je skvělé mít tolik schopných hráčů. Jen by jim asi chtělo vysvětlit, že všichni hrát najednou nemůžou, pozici v sestavě si musí vybojovat a ne automaticky počítat s tím, že jednou za dva tři zápasy na ně vyjde řada, stačí si počkat a věřit, že se do té doby nezraní.

Jedině gólman Aleš Mandous si může být jist svoji pozicí, drží si stabilně vysokou výkonnost a je skutečnou oporou. Mladí hráči byli až na Mojmíra Chytila při první příležitosti vyndáni ze sestavy. Ondřej Zmrzlý se dokonce nevešel ani lavičku.

Výsledek? Špatný. V prvním poločase se Sigma snad ani nedostala ke střele na branku a navíc pustila Zlín do neuvěřitelně laciného vedení. V akci byl VAR. Nejdříve neposoudil ruku ve vápně Zlína jako úmyslnou, aby vzápětí Vít Beneš v pozici čelem k bráně nakopl nohu soupeřova hráče, přesně na čáře pokutového území. Nesmyslný faul, jakých Sigma v této sezóně předvedla v pokutovém území už několik a jak se zdá, nikdo se z toho nepoučil. Zlínu to stačilo a v pohodě bránilo. Velkou šanci měl až ve druhém poločase David Houska, který v dobré pozici minul branku. Největší příležitost Sigmy na vyrovnání zmařil VAR, který nedokázal určit, jestli hlavička Romana Hubníka skončila za brankovou čarou plným objemem nebo ne.

Jaroslav Mihalík se snažil zviditelnit individuálně, svoji největší možnost skórovat po průniku do vápna prováhal a z úhlu pak gólmana Zlína nemohl nijak překvapit. Těžko ovšem čekat, že to bude zrovna on, kdo zvedne hru po pár trénincích s mužstvem. Střídání trochu pomohlo, ale třeba nahrazení defenzívního Lukáše Greššáka za ofenzívního hráče mělo přijít dle mého názoru už po 1. poločase.

  1. kolo, základní část, neděle 28.02.2021, 14:00, Andrův stadión. SK Sigma Olomouc – FC Fastav Zlín 0:1 (0:1). Branka: 23. Potočný z pen. Rozhodčí: Hrubeš – Dobrovolný, Váňa – Cieslar (video). ŽK: Greššák (Olomouc). Bez diváků. Olomouc: Mandous – Sladký, Hubník, Beneš, Vepřek (59. Hála) – González (84. Breite), Greššák (59. Daněk), Houska, Chytil, Mihalík (59. Zahradníček) – Nešpor. Trenér: Radoslav Látal. Zlín: Dostál – Fantiš (88. Cedidla), Simerský, Buchta, Procházka – Hlinka, Conde, Janetzký (62. Jiráček) – Dramé (88. Čanturišvili), Poznar (33. Jawo), Potočný. Trenér: Páník.

Praktickým důsledkem porážky je ztráta naděje na udržení kontaktu s čelem tabulky. Těžko čerpat optimismus před následujícími dvěma těžkými zápasy, které v případě výhry nad Zlínem mohly být bojem o poháry. Za této situace se bude jednat spíš o záchranu zbytku víry v to, že trenér Látal je schopen s tímto týmem ještě něco vůbec udělat. Po trapném výkonu proti Brnu totálně a dokonale rozstřelil základní sestavu, v nominaci na zápas nebyl ani žádný další útočník kromě těch dvou na hřišti. Trenérovi Látalovi 50. ligový zápas na lavičce Sigmy pěkně zhořkl.

Aleš Mandous se může v bráně přetrhnout, ale… V posledních čtyřech zápasech dostal ze čtyř branek tři z penalty. Ani jedna z nich nebyla nařízena po akci, která by smrděla gólem. Hrozné chyby jinak docela fungující defenzívy, která patří k nejlepším v lize.

Výrazně horší je to směrem dopředu. Tři střely na branku proti devíti Zlína mluví za vše.

Na Bohemce trefili hráči Sigmy branku jednou, proti Brnu dvakrát. Šest střel na branku během tří zápasů… Každý z těchto podprůměrných ligových týmů nás přestřílel! Martin Nešpor– pět posledních zápasů- 3x střela na branku, gól nedal už 8 kol, Mojmír Chytil vystřelil v posledních pěti zápasech na branku jednou a ta jedna střela znamenala vítěznou branku proti Brnu.

Na Bohemce jsem špatný výkon přičítal špatnému terénu, proti Brnu překopané sestavě plné mladých a nezkušených hráčů, Zlín ukázal, že problém je úplně jinde. Stejně jako vloni v play-off nám Zlín vytřel zrak a v klubu by se měli rozhodnout, jak dál. Tohle je bloudění od ničeho k ničemu. Zbytek ligové sezóny by se měl dohrát tak, aby se fanoušci Sigmy nenaštvali ještě víc, než jsou teď. I když na stadionu nejsou, všichni si musí uvědomit, že se nikam neztratili. Stále se hraje o jejich důvěru a o to, aby vůbec přišli, až to bude možné. Ještě je tady šance v MOL Cupu, kde nás v úterý čeká těžký zápas na Bohemians.

O víkendu hraje Sigma v Plzni. Ta sice momentálně není žádný válec, ale po podzimním šoku ze zatčení Romana Berbra a následné paniky mezi rozhodčími, se už začíná pomalu zvedat. Bohužel, po posledních výkonech skoro už ani nedoufám, že by Sigma mohla ještě překvapit. Šance bude, pokud předvede poctivý výkon jako například proti Spartě a pokud se vyvaruje obvyklých nevynucených chyb. Uvidíme, tentokrát by se remíza hodila. Nastoupit by měli explzeňáci Mandous, Sladký a samozřejmě Hubník na naší straně, proti nám FaltaKalvachem. Tomáš Hořava hrál naposledy v prosinci.

Hodně hráčů kdysi debutovalo za Sigmu v únoru, takže Martin Hála nedávno oslavil devět let od svého prvního ligového startu v dresu Sigmy, David Houska osm, Tomáš Zahradníček sedm, Jakub Yunis tři, Vít Beneš dva a Radim Breite rok.

Slavia nečekaně vyřadila z Evropské ligy anglický Leicester. O postup do semifinále bude hrát se skotskými Rangers. Skvělý úspěch, navíc po velmi dobré hře. O postup se velmi zasloužil i dvacetiletý stoper David Zima, který přestoupil ze Sigmy do Slavie před rokem po dvou odehraných ligových zápasech. Takže gratulace na dálku. Petr Ševčík se zotavuje po delším zraněn, na jaře ještě nenastoupil.

Podobné články