Sigma pomalu končí přípravu na novou sezónu a mě osobně způsob, jakým se tvoří kádr, přílišným optimismem nijak nenaplňuje. Navrátil prodán do Liberce- v pořádku, udělal pro klub, co mohl. Ševčík- prodán do Liberce, lze použít přesný opak předchozího tvrzení. Houska? Podepsal novou smlouvu a poslán do Boleslavi, odkud se záhy vrátil s tím, že na základ v Bolce nemá. Co s ním bude dál je ve hvězdách. Skončil Ordoš, což se čekalo. Dále skončili „posily“ Rode, Malec, Mahmutovič a také Blaha, Cana, Rajnoch a Rolinc, Moulis odešel na hostování, osud Štěpána asi bude obdobný. Vrátil se Vašíček, který ale marodí, rovněž Chorý ještě v přípravě do hry nezasáhl, což není u něj nic nového. Navrátilec Škerle by měl zvýšit konkurenci v obraně a přinést chybějící zkušenosti, ale v prosinci mu končí smlouva. Jedinou posilou se zatím zdá být záložník Martin Sladký, který v lize odehrál ve svých 24 letech už dva zápasy, takže do béčkem posílené Sigmy asi celkem zapadne. Uvidíme, třeba se o základ ještě popere s Canou, který po zranění znovu usiluje o smlouvu.

V dalším textu navazuji na dva předchozí články, ve kterých se ohlížím za uplynulou, mimořádně rozkolísanou, pětiletkou Sigmy Olomouc a to z pohledu statistik. Berte tyhle statistiky s rezervou jako hru s čísly, která nemusí každého bavit. Mě ale baví, proto ji zde olomoucké fotbalové veřejnosti předkládám.

TOP 11 Sigmy podle odehraných zápasů v základní sestavě v letech 2011-2016

Už minule jsem se zmínil, že podle počtu odehraných zápasů v základní sestavě by vypadala TOP 11 Sigmy poslední pětiletky následovně:

Zdeněk Zlámal (v uplynulé pětiletce hrál za Sigmu v letech 2011-2014)– Martin Hála (2012-2016), Martin Šindelář (2012-2016), Aleš Škerle (2011-2014), Michal Vepřek (2011-2016)– Jan Navrátil (2011-2016), David Houska (2013-2016), Martin Pospíšil (2012-2014), Jakub Petr (2011- 2016), Jan Schulmeister (2011-2015)– Michal Ordoš (2012-2016)

Tihle hráči odehráli za posledních 5 let v součtu  841 zápasů v základní sestavě Sigmy, což je o 16 zápasů víc, než všichni ostatní hráči dohromady.

Na první pohled vypadá tato sestava docela pravděpodobně, nicméně takto společně na trávník nikdy nevyběhla. Stoperská dvojice Škerle-Šindelář spolu odehrála minimum a Ordoš na hrotu se v posledních letech rovněž vyskytoval velmi výjimečně, mohl bych ho na hrotu nahradit Schulmeisterem, ten ovšem na hrotu v posledních letech hrál rovněž zřídka. Zkrátka a dobře, hrotoví útočníci se po útěku Michala Doležala do Jablonce v základní sestavě nechytli pořádně žádní. Až na brankáře Zdeňka Zlámala a Michala Ordoše se jedná všechno o odchovance klubu.

Pro porovnání připomenu základní sestavu z vítězného finálového zápasu Poháru České pošty proti Spartě:

tab finále

K tabulce: sloupečkem „součet zápasů za Sigmu“ se rozumí celkový počet odehraných prvo a druholigových zápasů za áčko Sigmy hráčů, kteří v daném zápase nastoupili v základní sestavě, pak je jejich průměrný věk v den zápasu a trenér. Jedenáctku hráčů Sigmy, kteří odehráli za posledních pět let nejvíc zápasů v základní sestavě, jsem pracovně nazval TOP 11. Pro doplnění statistiky je v dalších kolonkách uvedeno, kolik bylo v dané sestavě třicátníků, hráčů do 23 let a kolik z nich bylo odchovanců.

K sestavě TOP 11 měla poprvé nejblíž základní sestav ze 17.kola sezóny 2012/13 doma proti Slavii (2:1). Trenér Pivarník vyslal do vítězného boje následující jedenáctku, z nichž jen tři hráči nepatří do TOP 11Zlámal– Janotka, Dreksa, Šindelář, Vepřek- Navrátil, Houska, Ordoš, Pospíšil, Schulmeister-Doležal. Tučně jsou vždy uvedeni hráči z TOP 11.

Stejná 11 vyběhla i v dalším (18.) kole. Ve 23.kole hrál místo Schulmeistera Petr, místo Janotky Koutný. To byl poslední zápas trenéra Pivarníka na lavičce Sigmy, který byl odvolán, jak známo, ze čtvrtého místa ligové tabulky a měl k dispozici tým, který po doplnění mohl mířit hodně vysoko…Naposledy si podobná sestava zahrála v předposledním kole téže sezóny v Jablonci 26.5.2013, kdy už tomu z trenérské lavičky velel Kotůlek.

Tabulka 1: Přehled zápasů Sigmy (2011-2016), ve kterých nastoupilo nejvíce hráčů z TOP 11 v základní sestavě

tab TOP 11 8

Naopak by se našly i zápasy, ve kterých se vyskytovalo minimum „opor“ z TOP 11. Například v posledním kole FNL 2014/15 dostali od trenéra Kalvody šanci i mladí hráči z béčka. Tato sestava se navzdory předzápasovým proklamacím předvedla neuspokojivým výkonem a prohrou se Žižkovem. Nicméně o postupu Sigmy již bylo v té době rozhodnuto a tak závěrečné metání kotrmelců to nijak neohrozilo. V ZS se objevili jen tři hráči z „TOP 11“, takže svým způsobem se jedná o velmi kuriózní sestavu: Bárta- Hála, Rajnoch, Štěrba, VepřekNavrátil, Plšek, Cana, Ševčík, Zahradníček- Vašíček. Jiným případem je naopak zápas 3.kola sezóny 2011/2012, který v podstatě předznamenal ukončení jedné éry. Ve vítězném zápase v Českých Budějovicích naposledy s Drobiszem v brance rovněž nastoupili pouze tři hráči z TOP 11 a základní sestava vypadala takto: Drobisz- Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek–  Bajer, Heinz, Hořava, Rossi, Schulmeister– Varadi. Tato sestava byla také vůbec nejstarší za posledních 5 let. Průměrný věk hráčů se blížil 29,5 roku. Posledním zápasem, ve kterém hráli jen tři hráči TOP 11 bylo domácí utkání se Spartou ve 13.kole ve stejné sezóně 2011/12. Ve všech zbývajících zápasech uplynulých pěti sezón hrálo v základu vždy 4-7 hráčů z TOP 11.

Tab. 2 : Přehled zápasů Sigmy (2011-2016), ve kterých nastoupilo nejméně hráčů z TOP 11 v základní sestavě

tab TOP 11 3

22.10.2011 vyběhla na trávník v Příbrami sestava, která se v součtu mohla pyšnit vůbec největším celkovým počtem startů v dresu Sigmy. Pár kol před svým odvoláním poslal trenér Psotka na hřiště sestavu, která v tu chvíli měla za Sigmu v součtu odehráno 997 zápasů: Zlámal– Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek– Bajer, Hořava, Rossi, Petr, Přikryl, Schulmeister– Heinz. Myslím si, že každého fanouška Sigmy musí postihnout aspoň záblesk nostalgie nad hráči, které jsme tehdy mohli vidět v akci.  Další zápasy s nejvyšším součtem odehraných zápasů za Sigmu hráčů v základní sestavě jsou v tabulce č.3. Jedná se o součty všech zápasů za Sigmu za celou kariéru.

Tab. 3: Top zápasy s nejvyšším součtem odehraných zápasů za Sigmu hráčů v základní sestavě

tab TOP 11 zápas max

Naopak, úplně nejmíň startů za Sigmu měla v součtu sestava 21.kola sestupové sezóny 2013/14 ( doma s Plzní 1:2).  Celkem 300 startů za áčko Sigmy měla tato sestava: Blaha- Javůrek, Šindelář, Svozil, Zahradníček- Navrátil, Nepožitek, Houska, Pospíšil, Rolinc- Depetris. Tato sestava byla také vůbec nejmladší za posledních pět sezón. Nebyl v ní ani jeden třicátník a průměrný věk hráčů byl 23,5 roku. Je rekordní i z dalšího pohledu a to v počtu odchovanců v základní sestavě. Až na Depetrise všichni!  10 odchovanců nastoupilo ještě 6.5.2013 proti Teplicím (a žádný hráč přes třicet) a 27.2.2016 proti Plzni, kde mezi odchovance počítám i gólmana Buchtu.

Sigma v žádném zápase posledních pěti sezón nenastoupila s míň odchovanci v základní sestavě, než s pěti!

Jedná se zcela určitě o primát nejen v české lize, ale řekl bych, že i v mezinárodním měřítku. Jestli to je tak skvělou prací s mládeží nebo mizernou přestupovou politikou, to nechť posoudí každý sám. Výsledky posledních let hovoří bohužel za vše…

Ke statistikám posledních pěti let ještě v blízké budoucnosti opět vrátím…

 

Podobné články