Sigma opět prohrála, se stejně sestupem ohroženou Jihlavou, v zápase, který nás mohl konečně přiblížit k nesestupovým příčkám.

Nevím, co vlastně ten tým ještě chce. Nastoupí v kompletní sestavě, vede 1:0 a místo toho, aby navázali na běhavý a bojovný výkon proti Plzni a bez požadavků na úroveň hry, i za cenu použití všech dostupných prostředků, které se nabízí, se soustředili na neinkasování branky, zcela propadnou ve středu hřiště a dostanou dva totožné góly hlavou, oba po centrech z levé strany obrany. V této fázi hry mi v sestavě chyběl neúnavný Petr Ševčík, který se tak dobře osvědčil proti Plzni. Jihlava, která do té doby dala na jaře jenom jeden gól, se střelecky chytne na nemohoucí Sigmě. Pak už to byla samozřejmě křeč, i když do konce zápasu chybělo dost času. Hráči bojovali sami se sebou. Nelze říct, že by se nesnažili, ale platonický tlak vyústil v podstatě v jedinou šanci Mahmutoviče. Jinak nic.

FC Vysočina Jihlava – SK Sigma Olomouc 2:1 (1:1). Branky: 40. a 48. Hronek – 33. Falta. Rozhodčí: Jílek. ŽK: Voltr – Houska, Štěrba. Diváci: 2 893. SK Sigma Olomouc: Buchta – Hála, Štěrba, Radakovič, Vepřek – Houska, Šindelář (56. Plšek) – Navrátil (67. Chorý), Petr (58. Ordoš), Falta – Mahmutovič. Trenér: Jílek.

Obrana stojí na výkonech dvou jednadvacetiletých kluků, stoperů prakticky bez ligových zkušeností, což není dobře. Sigma je asi jediným týmem v lize, který si může dovolit poslat na hostování nebo do béčka čtyři stopery s celkovým úhrnem zkušeností z více než šesti set ligových a mezinárodních zápasů.

Až na dva zahraniční hráče nastoupili v Jihlavě v základní sestavě jenom odchovanci. V tomto směru jsou tedy vize klubu naplněny. Ale evidentně je to z nouze ctnost, nakoupené posily (a není jich málo-Moulis, Štěpán, Malec, Rode) se nechávají provětrat jen za béčko nebo v poháru. Skvělá práce při posilování kádru!

Když se podívám na los, jímá mě hrůza a šance na záchranu vidím s přihlédnutím k dosavadním výkonům spíše v teoretické rovině. Doma Sparta, pak do Zlína, následuje reprepauza a odjezd trenéra Jílka na sraz jedenadvacítky, pak doma Baník. Potom do Liberce, doma Slavia, do Boleslavi, doma Jablonec a pak dvakrát venku na Dukle a na Slovácku a je konec. Už jen domácí zápas s Teplicemi.

Druholigový hrob jest vykopán, chybí už jen počkat těch zmíněných 10 kol na mrtvolu. Lze ještě vymyslet něco, co probere tým z kómatu, kromě úvah o další výměně trenéra?

Psát o výkonu „béčka“ ve středečním pohárovém zápase v Plzni je za této situace už téměř mimo mísu. Nicméně je potřeba říct, že někteří hráči na pomezí lavičky a základu se ukázali v celkem dobrém světle a moc nechybělo, aby uhráli lepší výsledek. To by ovšem musel debut devatenáctiletého gólmana Spurného vypadat jinak. Bohužel, co střela to gól, z toho dvakrát jesle a žádný zákrok, na kterém by se chytl.

MOL Cup, čtvrtfinále, 1.zápas: Viktoria Plzeň – Sigma Olomouc 4:2 (2:0). Branky: 10. Matějů, 31. Holenda, 66. Krmenčík, 84. Kovařík – 57. Ordoš, 74. (pen.) Plšek. Rozhodčí: Berka. ŽK: Kopic (Plzeň). Diváci: 3830. SK Sigma Olomouc: Spurný – Štěpán (69. Hladík), Rode, Šindelář, Falta (59. Vepřek) – Zahradníček, Ordoš, Plšek, P. Ševčík, Moulis – Malec (61. Chorý). Trenér Václav Jílek.

Kalendárium:

7.3.1971 se narodil Edvard Lasota, velmi šikovný záložník, působící v Sigmě v roce 1994. Později se dokonce párkrát objevil v repre.

7.3.2011 (5 let) V zápase proti Baníku (2:0) se prosadili dva střelci: Tomáš Přikryl, pro kterého to byl první ligový gól, stal se 4. nejmladším střelcem Sigmy, a Tomáš Janotka, pro kterého byla proměněná penalta naopak poslední ligovou brankou za Sigmu.

9.3.1989 se narodil Tomáš Nuc, který se svými pouhými 18 zápasy za Sigmu patří ještě k těm relativně úspěšnějším odchovancům Sigmy ročníku 1989 (Dreksa, Javůrek, Bárta, Heidenreich). Momentálně hraje 3.ligu v Uničově.

10.3.1986 Miloš Beznoska (v zimě ze Sparty) hned při svém debutu za Sigmu poprvé skóroval. Proti Bohemians v Ďolíčku snižoval v 84.minutě na 1:2. Na konečných 2:2 vyrovnal v 88. minutě Vladimír Šišma.

11.3.1950 se narodil Jiří Fryš, poslední trenér „předpsotkovy“ éry. Po letech asistenčení nahradil na poslední tři zápasy sezóny 2007/2008 Martina Pulpita.

11.3.1976 se narodil Robert Caha, přišel v roce 2002 z Baníku a odkroutil poctivě dvě sezóny, v roce 2004 neprodloužil smlouvu a po sezóně (3.místo v lize) odešel hrát do Bulharska.

11.3.1986 se narodil Honza Schulmeister, který v Sigmě v zimě definitivně skončil. Statistická perlička: Se svým bratrem Vojtěchem jsou z bratrských dvojic co do celkového počtu odehraných ligových zápasů za Sigmu druzí nejúpěšnější (po Hubnících), těsně před Fialy. V rodinné tabulce (po započítání součtu zápasů otců a jejich synů) jsou třetí. K předstižení Vyskočilů jim chybělo téměř třicet zápasů. Aktuálně Martin Šindelář se bude muset hodně snažit, aby se otec a syn Šindelářovi dotáhli na páté bratry Kobylíky- chybí mu odehrát 32 zápasů. Ovšem prvoligových!!!

Události minulého týdne:

Celý minulý týden se řešil výkon rozhodčího Lercha, aby se to nakonec zvrhlo pouze v to, jestli měl dát žlutou Hálovi (druhá žlutá v zápase a tudíž ČK) nebo Vepřekovi (pro něj čtvrtá v sezóně). Jasno v tom měla nakonec disciplinárka- Vepřekovi žlutou umazala a oba mohli v sobotu v Jihlavě hrát. Hálu ale bude DK ještě řešit. Komise rozhodčích zatím vystavila rozhodčí Lerchovi stop do vyřešení případu.

Když už nic jiného, musím z těch dvou zápasů (v Plzni a v Jihlavě) vyzdvihnout alespoň oba střelce gólů ze hry. Ordoš i Falta tentokrát prokázali v pokutovém území chladnou hlavu a ve stylu „pocem, kamdeš“ zakončovali do prázdné branky.

Při pozápasové „děkovačce“ se na hráče od rozčílených fanoušků Sigmy snesla sprška nepublikovatelných slov. Ke cti hráčů je nutno přičíst, že si ten kalich hořkosti vypili až do dna, ač mnozí se sklopenými hlavami a všichni s velkou nechutí. Není se čemu divit.  Naštěstí jsou v týmu osobnosti, které se dokáží postavit čelem k fanouškům a diskutovat, a před nimi smekám.  A při skandování „Bojujte za Sigmu!“ fanouškům za jejich podporu v zápase nakonec všichni hráči zatleskali.

 

Podobné články