Navazuji na minulý článek, kde jsem shrnul příchody a odchody hráčů za posledních 5 let. Proč jsem vybral období 2011-2016 jsem rovněž vysvětlil v minulém článku. Upozorňuji, že se nejedná o žádné ofiko statistiky, nikde se prvoligové a druholigové starty nesčítají.

V následující tabulce jsou hráči seřazení podle počtu odehraných zápasů za posledních 5 let. Jen připomínám, že za pět sezón se odehraje 150 ligových zápasů. Rekordman Honza Navrátil chyběl jen v devíti z nich. Zbytek za ním dost zaostal, druhý Vepřek o 23 zápasů, Ordoš o víc než sezónu. Z hráčů, kteří v minulé pětiletce startovali za Sigmu poprvé toho nejvíc odehráli 4. Šindelář a 6. Houska, což jsou odchovanci. Posily jsou teprve 9. Varadi a 10. Zlámal a v první dvacítce už žádná další posila není. Za Sigmu hrálo v posledních 5 sezónách celkem 68 hráčů.

tab. č.1 : pořadí podle počtu odehraných zápasů 2011-2016

tabulka

Na první pohled je zarážející, že jen 3 hráči odehráli v uplynulé pětiletce víc než 2/3 všech ligových zápasů. Má to svoje důvody- 1. zranění, 2. „posily“ se dlouhodobě neprosazují a mají v Sigmě jepičí život, 3. velký počet hráčů Sigmy, kteří si zkusili během posledních pěti let hostování, 4. odchovanci nabírají starty pomaleji, 5. zkušení hráči postupně odcházeli, stabilní kostra týmu se prakticky nevytvořila (respektive se neobnovila). Ze všech 68 hráčů, kteří v uplynulé pětiletce za Sigmu nastoupili, jich za odehrálo víc než 30 zápasů necelá polovina -28. Rovných čtyřicet hráčů Sigmy nemá na svém kontě ani 30 zápasů, z nich nejvíc odehrál Radim Kučera -28, pak Radakovič -27, Buchta 25, Blaha 24 atd.

V pořadí podle celkově odehraných minut by se do první dvacítky dostali místo Falty a Chorého 17. Rajnoch a 18. Rossi.

Rekordmanem v absencích v zápasech Sigmy je Václav Vašíček, který kvůli hostováním v jiných klubech (2x Znojmo, Jihlava, Dukla Praha) vynechal ve sledovaném období 2011-2016 celkem 104 zápasů Sigmy. Drobisz kvůli disciplinárnímu trestu přišel o 57 zápasů, Petr po hostovačkách (Slovácko, Slavia) i vinou zranění -56 zápasů, třicet a více zápasů kvůli zranění nebo hostování Sigmu neodehráli Nepožitek, Hála, Zlámal, Varadi, Doležal, Škerle, Janotka, Ordoš a Bystroň.

V tabulce č.2 jsou hráči poskládaní podle počtu odehraných zápasů ve kterých nastoupili v základní sestavě a to opět v období 2011-2016. Do první dvacítky se na rozdíl od celkového počtu odehraných zápasů dostali Rajnoch, Rossi, Vašíček a Cana. Naopak vypadli z ní mladí hráči Zahradníček, Falta, Javůrek a Chorý. Škerle se posunul do první pětky, Petr z ní vypadl a klesl o 3 místa. Varadi a Plšek vypadli z první desítky. Rekordmanem podle počtu odehraných minut v základní sestavě ale není Navrátil, nýbrž Vepřek. Za pět posledních ročníků má v základní sestavě odkopáno v základu víc než 60 zápasů (což jsou dvě sezóny) jen sedm hráčů. Těchto sedm hráčů (Navrátil, Vepřek, Ordoš, Šindelář, Škerle, Houska a Zlámal) však společně vyběhlo na trávník do utkání v základní sestavě všehovšudy jen dvakrát a to na podzim 2013, poprvé 10.11. doma proti Spartě (1:1) a naposledy o 14 dní později ve Znojmě (1:2).

tab. č.2 : pořadí podle počtu odehraných zápasů v základní sestavě 2011-16 

ZS

Kdyby se pořadí určovalo podle minut odehraných v základní sestavě, tak by do první dvacítky patřili 19. Reichl a 20. Javůrek a vypadli by Cana a Vašíček.

Z této tabulky dala vykoumat i  „obvyklá“ základní sestava posledních pěti let (byť teoretická, protože se na hřišti určitě nikdy nepotkala) a vypadala by následovně:

Zlámal- Hála, Šindelář, Škerle, Vepřek- Navrátil, Houska, Pospíšil, Petr, Schulmeister- Ordoš

Pokud bychom si se sestavou pohráli, mohli bychom posunout Šindeláře do zálohy na post defenzívního záložníka a na stopera Dreksu, pak by Schulmeister byl první střídajícím atd. Sigma evidentně nejvíc tápe s nalezením hrotového útočníka, pak pravého beka. Naopak levý bek Vepřek měl prakticky neotřesitelnou pozici, i když ani jemu se nevyhnulo hostování.

K uplynulé pětiletce se samozřejmě váže mnoho dalších hráčských statistik a ty Vám přiblížíme příště.

Podobné články