Zápas se Spartou přinesl prakticky vše, co člověk od fotbalového zápasu očekává. Musím za sebe říct, že už jsem si dlouho žádný zápas tak neužil, jako ten proti Spartě a určitě bude patřit k těm, na které si vzpomenu i po letech.

Úžasný podzim Sigmy byl završen tím nejlepším možným způsobem. Neříkám, že by remíza něco zvlášť na celkovém pohledu na podzimní účinkování Sigmy změnila, ale po téhle výhře se na všech frontách mohla spustit stavidla chvály na hráče a trenéra Sigmy a ze strany fanoušků Sigmy i neskrývaného nadšení.

Zpět k zápasu. Trošku jsme měli před zápasem se Spartou obavy, jak mladí hráči Sigmy zvládnou ten obrovský tlak plných tribun a velkých očekávání. Všichni jsme věděli, že je obrovská šance rozhašenou, nicméně stále nebezpečnou Spartu porazit. A zápas se vyvíjel podle očekávání, ze strany Sigmy velmi opatrný nástup, směrem dopředu spíš nic než moc, ale Spartu do ničeho nepouštěla, byl to víceméně boj od šestnáctky k šestnáctce.  Vše mohla změnit obrovská šance Šimona Falty, po úniku však netrefil branku. Přesto se Sigma postupem času uklidnila a zpřesnila kombinaci. Ve druhé půlce to už byla hra, na kterou jsme zvyklí, a jak to obvykle bývá, výrazně k tomu pomohl gól do sítě soupeře- dorážka Martina Sladkého po závaru po rohovém kopu Sigmy. Všichni na tribuně kolem, včetně mě, jsme propadli neskutečné euforii, která se zopakovala po závěrečném hvizdu. První domácí výhra nad Spartou po devatenácti letech sice chleba nezlevní, ale známe to: co je doma, to se počítá a pro fanouška Sigmy je tohle víc, než „black friday“.

Výborný výkon podali všichni hráči, ale já bych vyzdvihl následující jména v abecedním pořadí: Buchta, Chorý, Jemelka, Kalvach, Vepřek a samozřejmě střelec branky.

Fanoušků bylo rekordní počet, ale mohlo vyprodáno nebylo- mj. i proto, že fanoušci Sparty nedorazili v plném počtu kvůli pokračujícímu protestu proti vedení Sparty a trenéru Stramaccionimu. Náš kotel v sektoru S opět až do 30.minuty žádné povzbuzování neřídil, na protest proti vedení našeho klubu. Důvodem je údajný zákaz vstupu některým fanouškům za skandování „Gajda ven!“ Jinak atmosféra byla bouřlivá i díky některým kontroverzním výrokům sudího, nicméně jeho výkon zápas, respektive výsledek, neovlivnil. Žlutit se dřív, nedohrál Frýdek, Chorý měl rovněž slušně našlápnuto. Dostal ovšem 4.žlutou v sezóně a v Liberci nebude hrát. Možná jsme ho viděli v olomouckém dresu naposledy…

Bojkot do 30-té minuty není kvůli zákazu vstupu na stadion za pokřiky Gajda ven! Je především proto, že se stále nemění náš názor na vedení klubu které místo aby hledalo „donátora do klubu“ (slyšeli jste o odmítnutí Hadamczika???, to jediné správné co v poslední době udělali) tak bojuje nesmyslné války s fanoušky a vesele rozprodává co ještě zbylo. Za nás prostě není cesta „když se nedaří tak se prodává co se před tím vybudovalo“, jak pronesl p. Gajda na sdružení asi půl roku zpátky. Dalším důvodem je nemožnost používat vlajky,na tyčích ale i sektorovou. A takovou třešničkou je odstranění stupínku (i když z důvodu pohárů oficiálně, uvidíme na jaře) pro speakra. Bojkot byl vyhlášen jako neomezený a zatím se drží, i když nás svědí ruce celých 30 minut, než to rozjedem. Mnohým se jistě nezdá jako nejlepší řešení, ale byl zvolen tak aby co nejméně zatížil hráče, ale aby ukázal že ne vše jsme ochotni skousnout. Míček je nyní na straně klubu, který nás sice momentálně nepotřebuje, ale situace se může jednoduše otočit. I když to si nikdo z nás nepřeje. M_L

Já osobně jsem velmi rád, že se na Sigmě ještě ukázal v akci Rosický. Diváci ho na rozdíl od některých primadon Sparty z dřívějška přivítali milým potleskem. A stačil toho ukázat docela dost, ale i on sám se kolikrát přesvědčil, že tolik času a prostoru na hřišti od nepříjemných protihráčů nedostane.

Výsledek je zasloužený, šance byly na obou stranách, víc jich ale měla Sigma. Sparta měla spíš kliku, že nedostala další branky, nás podržel Buchta, hlavně při Kadlecově šanci jsem to už viděl černě. Když chceš mít další nulu na kontě, tak holt musíš něco lapnout. Super!

15.kolo HET ligy: SK Sigma Olomouc – AC Sparta Praha 1:0 (0:0). Branka: 56. Sladký. Rozhodčí: Královec – Wilczek, Hájek. ŽK: Chorý – Šural, Frýdek. Diváci: 11028. SK Sigma: Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček (87. Moulis), Houska, Plšek, Falta (79. Hála) – Chorý (90. Texl). Trenér Václav Jílek. Sparta: Dúbravka – Zahustel, Hovorka, Štetina, Costa (73. Ben Chaim) – Mavuba (87. Biabiany), Sáček (64. Rosický) – V. Kadlec, Frýdek, Vatajelu – Šural. Trenér Andrea Stramaccioni.

A teď se trochu schladíme, přidám teploty v nejvýraznějších českých fotbalových lokalitách: Eden -3 stupně, pod Ještědem v Liberci -5 stupňů a na Letné v Praze dokonce -7 stupňů. Takový je rozdíl mezi nažhavenou Sigmou a jejími, dnes už to můžeme říct, pouhými pronásledovateli. Plzeň si hraje svoji ligu, ale je to náš první jarní soupeř, tak si připomeňme, že má v tuto chvíli náskok 11 bodů. Sigma hraje o víkendu poslední letošní zápas v Liberci, Plzeň, Slavia a Sparta hrají doma, takže jaké budou bodové rozdíly po podzimu má v rukách jen a jen Sigma.

Podobné články