V domácím zápase s Brnem jsme všichni očekávali výhru. Rodila se velmi těžce, vítězná branka přišla až v nastaveném čase a přišla jako blesk z čistého nebe. Pro Brno těžce stravitelný šok, pro Sigmu obrovská úleva, posvěcená VARem.

Poslední dobou dává trenér Látal důvěru nejmladším hráčům kádru, základní sestavu tvoří polovina hráčů do 25 let. I když se uzdravili nebo byli bez trestu, na lavičce zůstali Martin Nešpor, Michal Vepřek a dokonce i Roman Hubník. Průměrný věk základní sestavy byl něco málo přes 26 let.

Z poslední dobou kritizovaného ročníku odchovanců narozených v roce 1993 už je v kádru jen David Houska, který momentálně pro zranění nehraje a po sezóně s největší pravděpodobností skončí, a Tomáš Zahradníček, který většinou jen střídá. Nastupuje mladší generace odchovanců. Je skvělé, že nám už ani nepřijde zvláštní, že v základu hrají Mojmír Chytil, Kryštof Daněk nebo Ondřej Zmrzlý. Radek Látal to má samozřejmě daleko složitější, musí neustále dokazovat, že tam není jen kvůli tomu, že to tady trénuje jeho otec. Věk sám o sobě není pro nominaci rozhodující a nemůžeme čekat, že Daněk předvede v každém zápase nadprůměrný výkon. Je dobře, když trenér mladé hráče podrží, což ovšem znamená, že jiní si to musí zase pro změnu vytrpět na lavičce.

Martin Sladký se nově hledá na pozici defenzívního záložníka, což je podle mě dobrý nápad, protože by tahle pozice mohla být tím pádem pořešená na nějakou tu sezónu dopředu (pokud ovšem Slaďas po této sezóně neodejde, končí mu smlouva) a i když se uzdraví Lukáš Greššák, konkurence není na závadu, naopak.

Zápas s Brnem, které bojuje o záchranu, nepřinesl 90 minut žádnou radost. Na daleko lepším terénu, než před týdnem v Ďolíčku a s Pablem netradičně hodně vysoko, to byl daleko nejhorší výkon v tomto kalendářním roce. Kryštof Daněk se sice hned v úvodu prosadil, ale gól mu nebyl uznán pro ofsajd. Pro Brno asi budíček, domácí Sigmu to nejspíš naopak uspalo v domnění, že další šance znovu přijdou. Ale šance, které měly přijít, nepřišly. Jednu měl ve druhém poločase Martin Hála, ale jen trefil rychle vyběhnutého gólmana. Ještě před tím v závěru prvního poločasu nestačil Mojmír Chytil zblízka usměrnit do branky prudký centr zprava. Kombinace nefungovala a víc pološancí a potencionálně dobrých pozic pro zakončení mělo Brno. Rozhodně se víc zapotil Aleš Mandous, než hostující Šustr, který víceméně jen sbíral nepovedené centry, pokud vůbec nějaké do vápna přiletěly.

Dá se říct, že defenzíva obou týmů pracovala spolehlivě. Brno posílilo a vedle exsigmáka Dreksy (80 zápasů za Sigmu) hraje zkušený Pernica (dříve Plzeň, Jablonec). Trenér Látal střídáním neustále posiloval útok, ale až na jednu slabou hlavičku Martina Nešpora, nešlo na bránu Brna vůbec nic. Rozhodující situací pro vývoj zápasu se ukázala nešťastná srážka střídajícího Jakuba Yunise se soupeřem, po které musel být bohužel pro něj vystřídán. Na lavičce už zádní útočníci nezbyli a tak ho nahradil stoper Roman Hubník, který se okamžitě vysunul na hrot. V devadesáté druhé minutě se z půlky vrátil míč k brankáři Mandousovi, který přesným odkopem z první našel na půlce právě Romana Hubníka, Pavel Dreksa neměl v hlavičkovém souboji sebemenší nárok. Hubník pohodlně prodloužil za sebe na rozběhnutého Mojmíra Chytila. Ten to vzal na sebe, vedle něj ještě běžel Pablo. Chytil udělal Šustrovi blafák a pak už před ním stála jen prázdná branka. Gól musel posuzovat ještě VAR, ale o ofsajd se bohužel pro Brno nejednalo ani náhodou. Pokud rozhodnout zápas, tak tohle byl ideální způsob. Chytilova druhá vítězná branka v lize, celkově čtvrtá.

K Sigmě se zase jednou přiklonilo pořádný kus štěstí a tři body jsou odměnou za některé slušné jarní výkony, které byly málo nebo nebyly vůbec bodově ohodnoceny. A k tomu sedmá nula na kontě Aleše Mandouse, druhá nejlepší bilance v lize. Navíc má dvě asistence na gól. Neskutečné.

1. kolo, základní část, sobota 20.02.2021, 14:00, Andrův stadión. SK Sigma Olomouc – FC Zbrojovka Brno 1:0 (0:0). Branka: 90.+2 Chytil. Rozhodčí: Proske – Paták, Leška – Lerch (video). ŽK: Mihalík – Dreksa, Pachlopník. Bez diváků. Olomouc: Mandous – Látal (78. Zahradníček), Poulolo, Beneš, Zmrzlý – Sladký – Hála (64. Mihalík), Breite (64. Nešpor), González, Daněk (78. Yunis, 85. Hubník) – Chytil. Trenér: Radoslav Látal. Brno: Šustr – Pernica, Dreksa, Šural – Štepanovský (75. Záhumenský), Bariš (67. Pachlopník), Vaněk (87. Hlavica), Sedlák, Moravec – Hladík (67. Přichystal), Růsek. Trenér: Dostálek.

Roman Hubník zaokrouhlil počet startů v české lize na 280, připsal si druhou asistenci v sezóně a tím vyrovnal svůj rekord. Víc gólových asistencí v Sigmě nemá nikdo, kromě něj mají dvě přihrávky ještě Martin Nešpor, Mojmír Chytil, dokonce gólman Aleš Mandous a Falta, hrající už za Plzeň. Ani jednu asistenci nemají David Houska a Pablo. Paradoxní je, že v počtu přihrávek do gólové šance oba patří k nejlepším v lize. Na druhou stranu oni sami dva dali téměř třetinu branek týmu, z toho je vidět, že to hapruje jinde.

Na jaře jede Sigma v módu občas výhra, občas remíza, občas prohra, což je ve finále lepší, než jen ty neustálé remízy.

Brno má potíže s gólmany a tentokrát to vyšlo na exolomouckého Martina Šustra (5x za Sigmu), kterému chyběly jen dvě minuty do udržení druhého ligového čistého konta. Na hřišti se objevili i Hlavica (*1994) s Hladíkem (*1993), kteří prošli mládeží Sigmy, aniž by si kdy za ni zahráli ligový zápas. Jan Hladík má za Sigmu alespoň dva starty v MOL Cupu a jeden gól.

Zdá se, že se Šimon Falta zabydlel v plzeňské základní sestavě a brzy se objeví i v zápase proti Sigmě. Jako náhradu za Faltu angažovala Sigma Jaroslava Mihalíka, který ve dvou zápasech absolvoval teprve 38 minut plus poločas v poháru proti Domažlicím a zatím se pere spíš sám se sebou. Nebude to mít jednoduché, ale pořád je dost času se sžít s týmem a ještě mu hodně pomoci, tím pádem i sobě.

Teď nás čeká domácí zápas se Zlínem, který se ve středu konečně chytl první jarní výhrou doma v dohrávce nad Boleslaví. S tou to nevypadá moc dobře a je jedním ze žhavých kandidátů sestupu.

Slavia minulý čtvrtek odehrála vyrovnaný zápas Leicesterem  v 1/16 finále play-off Evropské ligy (0:0). Leicester mohl v Praze jako anglický tým hrát jen na základě výjimky Ministerstva zdravotnictví ČR bez pětidenní karantény povinné pro osoby cestující z rizikových zemí. V rámci tohoto zápasu „úspěšně“ proběhl také pilotní projekt, v rámci kterého mohlo do hlediště několik set diváků s testem na COVID-19 a s respirátorem FFP2. Normálně bych tomu zatleskal, protože asi každý fanoušek by byl ochoten tyto jednoduché podmínky splnit, aby mohl vyrazit konečně na fotbal. Ukázalo se, že státní správa je prošpikovaná fanoušky Slavie a „pilotní projekt“ byl jen zástěrkou pro to, aby mohlo pár státních úředníků a pročínských hochštaplerů vyrazit na Evropskou ligu. S nejvyšší pravděpodobností tenhle přístup dobrou myšlenku totálně pohřbil.

Slovácko jede, až na domácí remízu s Budějovicemi, všechny jarní zápasy vyhrálo, z toho 4x venku, teď v dohrávce dokonce v Jablonci, to už asi nebude náhoda. Momentálně je Slovácko třetí a má našlápnuto na poháry.